"Na zarazę Zarazek" – powieść improwizowana Szczepana Twardocha i Łukasza Orbitowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 16:28
"Na zarazę Zarazek" to publikowana w odcinkach wirtualna powieść Łukasza Orbitowskiego, którą tworzy razem ze Szczepanem Twardochem. O historii detektywa Zdzisława Zarazka opowiadał jeden z autorów. 
Audio
  • Twardoch i Orbitowski piszą czarny kryminał na czas pandemii (Stacja Kultura/Czwórka)
Łukasz Orbitowski, pisarz
Łukasz Orbitowski, pisarzFoto: Marcin Bielecki/PAP

blauka 1200.jpg
Blauka. W czasie pandemii tworzą nową płytę

- Obawiam się wysypu książek, które przez pisarzy zostaną napisane w trakcie pandemii - żartował autor serii Łukasz Orbitowski. Jak mówił, ta powieść różni się nie tylko od strony publikacji, ale i tworzenia kolejnych części opowieści. - To nie jest taka sama formuła, jak w przypadku książek, które tworzy się przez lata - tłumaczył. - "Zarazek" jest dla nas rodzajem literackiej zabawy, która jest tworzona spontanicznie. Nie jest to złożona, koncepcyjna historia. To kryzysowa opowieść na kryzysowe czasy. "Zarazek" będzie się pojawiał, dopóki będzie trwała pandemia - komentował.

O czym opowiada? To, jak mówi współautor historia "ohydnego fizycznie i mentalnie" detektywa Zarazka, wplątanego w kradzież państwowych pieniędzy. W tej opowieści ciągle pojawiają się nowi bohaterowie: złowrogi mecenas, tchórzliwy urzędnik i postacie z życia politycznego. 

kino samochodowe usa vintage 1200.jpg
Kino domowe. Łukasz Muszyński poleca filmy, które dają nadzieję

Najciekawszą stroną odcinkowej powieści jest to, że autorzy nie informują się nawzajem o tym, co znajdzie się w jej kolejnych częściach, a te publikowane są przez nich na zmianę. - Wymyśliłem fantastycznych nowych bohaterów, a Szczepanowi wystarczyły dwie linijki, by ich zabić, ale w tej zabawie chodzi właśnie o zaskoczenie - opowiadał Łukasz Orbitowski.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Orbitowski (pisarz)

Data emisji: 6.05.2020

Godzina emisji: 11.07

ac/kd

Czytaj także

Powstanie serial na podstawie "Króla" Szczepana Twardocha

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 12:33
Jedna z najgłośniejszych książek Szczepana Twardocha trafi na mały ekran. Canal+ wykupił prawa do ekranizacji powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie. Wschód, NASA, przyroda i Hiszpania

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 14:06
Gdy musimy zostać w domu warto rozsiąść się na kanapie, otworzyć laptopa i serfować po świecie, po muzeach. Od starożytnych Chin, po kosmos. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. "Miasto niedźwiedzia" Fredrika Backmana

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 12:31
"Miasto niedźwiedzia", powieść szwedzkiego pisarza, autora bestselleru "Mężczyzna imieniem Ove", na podstawie którego powstał nominowany do Oscara film, to olśniewająca i przenikliwa historia o małym miasteczku z wielkimi marzeniami.
rozwiń zwiń