Wirtualna Noc Muzeów. Online od Krakowa po Białystok

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 12:48
16 maja, nie ruszając się z własnych foteli, możemy wpaść do muzeum i spędzić tam całą noc. Pandemia pokrzyżowała nocne zwiedzanie placówek na żywo, ale muzealnicy zapraszają przed ekrany komputerów. 
Audio
  • Ada Janiszewska opowiada o tym, co muzea i galerie szykują na Wirtualną Noc Muzeów (Stacja Kultura/Czwórka)
Praca promująca wystawę Co dwie sztuki to nie jedna
Praca promująca wystawę "Co dwie sztuki to nie jedna"Foto: materiały promocyjne

XXI wiek sprawił, że coraz więcej placówek muzealnych prezentuje swoje zbiory online. Pandemia przyczyniła się do tego, że coraz więcej galerii idzie tą drogą. Natomiast Noc Muzeów, która 16 maja odbędzie się wirtualnie, sprawia, że muzealnicy coraz chętniej testują rozwiązania nowych mediów. 

W warszawskiej Zachęcie, która słynie z promocji sztuki współczesnej, na stronie internetowej wystawione są 4 najnowsze wystawy w technologii 3D. Każdą z prac można obejrzeć z bliska, nie wstając z własnej kanapy.

Zachęta1200.jpg
Zachęta. Nie możesz tam iść, ale możesz tam wejść online

- Wystaw rodzinna "Co dwie sztuki to nie jedna" opowiada o tym, jak patrzą na świat artyści i analizuje to, jak widza to ich dzieci. Jest to pierwsza wystawa artystów i ich dzieci, powstała z myślą o innych dzieciach i ich rodzicach - mówi Olga Gawerska, rzeczniczka galerii. - Ekspozycja "Wideotaśmy" to wczesna sztuka wideo lat 60. i pierwszej połowy lat 70. - ekspozycja przygląda się historii sztuki wideo, jeszcze w czasie, kiedy to medium nie funkcjonowało w ogólnym obiegu sztuki, w głównym jej nurcie, a było raczej kategoria artystycznego eksperymentu - dodaje. - "Andrzej Krauze. Lekcja fruwania" to kolejna nasza propozycja. Jej głównym wątkiem jest ilustracja i rysunek prasowy. To polski artysta, a brytyjski rysownik - wystawa skupia się na jego 30-letniej współpracy z brytyjskim "The Guardian". Na czwartej z wystawa prezentujemy polko-marokańskie relacje artystyczne. 

Zupełnie inną, ciekawą propozycją jest wystawa "scrolling the system", to ekspozycja, która cały czas budowana jest na instagramie placówki. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

👻💤💤 ”Three rooms” by Dominika Olszowy is a part of the ”Scrolling the system” exhibition now on view @galeria_zacheta 🕯📜🕯 ”I've prepared three rooms which serve as background for your sleep. You sleep, while on the table next to you, a screen that hasn't been turned off flickers. The alarm in the phone on the floor rings, but the melody is so nice that you don't realise it's time to get up. Tomorrow, 24 hours of cleaning your flat await you. The fish sleeps, and you sleep. First room”. ——— Dominika Olszowy, b.1988 in Skwierzyna, Poland. Her practice is located at the crossroads of various media – including video, performance, installation and a unique mix of truth and fabrication. Olszowy creates works that she sometimes treats as amulets that enchant and tame reality in crisis. @dominiqueolszowy #scrollingthesystem

Post udostępniony przez Zachęta (@galeria_zacheta)


Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza natomiast na wirtualne zwiedzanie dziewięciu wystaw m.in.: Historia w sztuce, Spot w sztuce, Akcjonizm wiedeński, Ekonomia w sztuce czy Zbrodnia w sztuce. 

Muzeum Sztuki w Łodzi, 16 maja, będzie można zwiedzić na dwa sposoby. Zwiedzający zostaną zaproszeni na oprowadzanie po wystawie "Atlas nowoczesności", które odbędzie się na żywo na Facebooku, a także spacer po Sali Neoplastycznej, który będzie oficjalną premierą projektu. 

Nie próżnuje też Białystok. Muzeum Podlaskie 16 maja zaprasza od 18.00 do północy. W serwisie społecznościowym oraz na stronie muzeum odnajdziemy skrupulatnie rozpisany harmonogram zwiedzania online. Od 18.10 muzealnicy zaczynają od oprowadzania pt. "Na gockim szlaku - przystanek Grochy". Jak zapowiadają: nie zabraknie księżniczek, skarbów i starożytnych grobowców. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 13.05.2020

Godzina emisji: 10.20

pj

Czytaj także

Galerie na świecie. Disney i znaczki w USA, brytyjskie globusy i rosyjski Ermitaż

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:32
Dziś muzea na całym świecie pracują nad dygitalizacją swoich kolekcji. Coraz większa liczba instytucji zaprasza swoją publiczność na wirtualne zwiedzanie. W Czwórce odwiedzamy San Francisco, Waszyngton, Londyn i Sankt Petersburg. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Jak analizować dzieło sztuki plastycznej?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 13:50
Proces analizy dzieła sztuki, w tym dzieła malarskiego, jest złożony. Dzięki niej można wyodrębnić różne elementy obrazu, instalacji czy rzeźby i zbadać każdy z nich z osobna. Należy jednak pamiętać, że analiza to nie to samo, co opis.
rozwiń zwiń