Filmy o filmach. Wszyscy tęsknią za światem kina

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 15:32
Gdy cały świat czeka na premierę najnowszego filmu Christophera Nolana "Tenet", a kina wciąż pozostają zamknięte, Kasia Dydo i Łukasz Muszyński wracają do filmów o filmach, o Hollywood, o magii kina. 
Audio
  • Łukasz Muszyński opowiada o filmach o kinie, filmach, świecie Hollywood (Stacja Kultura/Czwórka)
Brad Pitt
Brad PittFoto: mat. promocyjne

film szef 1200.jpg
Jak jedzą w filmach? Łukasz Muszyński poleca filmy o jedzeniu

6 czerwca kina mogą otworzyć swoje sale dla widzów. Trzeba jednak pamiętać, że warunków, które muszą spełnić, by zadbać o bezpieczeństwo widzów, jest sporo.

- Marzę o wyjściu do kina - przyznaje Łukasz Muszyński. - Myślę jednak, że do przełomu czerwca i lipca nie mamy co liczyć na nowe duże tytuły. Patrząc na Stany Zjednoczone widzimy,  że kina czekają na Christophera Nolana i jego najnowszy film "Tenet". Jak tylko wytwórnia da zielone światło, by film trafił do kin to widzowie pewnie wrócą, by zobaczyć to gigantyczne widowisko science-fiction w gwiazdorskiej obsadzie - dodaje. 

Dziś jednak jeszcze pozostajemy w domach i to z czego możemy korzystać to platformy streamingowe i kolekcje filmów na DVD. Łukasz Muszyński i Kasia Dydo wybrali te, które pokazują świat kina, reżyserów, scenarzystów, ekipy filmowe.  

- "Pewnego razu... w Hollywood" to opowieść o Ricku Daltonie, przebrzmiałym telewizyjnym aktorze, który swego czasu świecił triumfy występując w westernie, ale najlepsze lata najprawdopodobniej ma już za sobą. Grywa epizody w innych serialach, gdzie wciela się w czarne charaktery. Jego kariera zmierza w kierunku, w którym nie chciał by zmierzała - mówi Łukasz Muszyński. - Najlepszym przyjacielem Ricka Daltona jest kaskader. Panowie razem przeżywają różne ciekawe przygody - dodaje. 

Film miał swoją premierę na festiwalu w Cannes w 2019 roku. Brad Pitt za drugoplanową rolę w tym obrazie otrzymał pierwszego w swej karierze Oscara. - Ten film to obraz złotej ery Hollywood - podsumowuje krytyk. 

Wycieczką w świat Hollywood jest też film "Gracz" z 1992 roku. - Głównym bohaterem jest tu bezwzględny producent filmowy, który ma na swym koncie liczne sukcesy, ale też wielu wrogów - opowiada gość Czwórki. - Musi radzić sobie z pogróżkami, odkryć kto za nimi stoi. Na ekranie, w rolach epizodycznych, zobaczymy mnóstwo gwiazd Hollywood - podkreśla. 

W filmach o filmach nie może zabraknąć też dwóch klasyków: "Osiem i pół" oraz "Cinema Paradiso". - Pierwszy z nich to jeden z najsłynniejszych filmów w dziejach światowego kina - ocenia Muszyński. - Emblematyczne dzieło w karierze Federica Felliniego, który zawsze mieszał na ekranie prawdę i marzenia, wplatał wątki autobiograficzne, a jego filmy były przesycone rozmachem. "Osiem i pół" to film o kobietach, sztuce, dzieciństwie i tym, jak te rzeczy się splatają - dodaje. 

- W "Cinema Paradiso" poznajemy Toto, małego chłopca, który dorasta w sycylijskim miasteczku, tuż po II wojnie światowej - przypomina krytyk filmowy. - Miejscem, które skupia społeczność miasteczka jest malutkie kino Paradiso. Mały Toto zaprzyjaźnia się z operatorem, który tam pracuje, to on wprowadza go w świat filmów, z których Toto uczy się życia - dodaje. 


Inne spojrzenie na świat filmu rzucają obrazy "Jaja w tropikach" czy "Ekipa". - "Jaja w tropikach to jedna z moich ulubionych komedii. Historia grupy egocentrycznych gwiazd filmowych, zaangażowanych do wystąpienia w filmie i wysłanych w głąb azjatyckiej dżungli - opowiada Łukasz Muszyński. - Mamy tu do czynienia z plejadą hollywoodzkich gwiazd - dodaje. 

"Ekipa" to film, który jest kontynuacją serialu. Pokazuje świat Hollywood, jednak jest to przede wszystkim opowieść o przyjaźni i tym, że Hollywood bywa legowiskiem węży. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 10:15

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filmy z wielkiego miasta poleca krytyk Łukasz Muszyński

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 15:40
Choć powinno być tłem, często staje pełnoprawnym bohaterem opowieści. Tym razem Łukasz Muszyński poleca filmy, w których kluczową rolę grają miasta z całego świata.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak jedzą w filmach? Łukasz Muszyński poleca filmy o jedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 15:21
Pandemia zamknęła nas w domach. Jedną z tych rzeczy, za którymi tęsknimy, jest smaczne, restauracyjne jedzenie. Warto zobaczyć je choćby na ekranie. 
rozwiń zwiń