Muzea Małopolski online. Mumia, Wawel i ślusarstwo

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:29
1200 zdigitalizowanych obiektów z 42 małopolskich muzeów to zbiory Wirtualnych Muzeów Małopolski, które możemy oglądać z domu. Wśród obiektów są nitki z arrasów, ale też mumia egipskiej kapłanki.
Audio
  • Co znajdziemy w Wirtualnych Muzeach Małopolski (Stacja Kultura/Czwórka)
Panorama Krakowa od strony Wawelu
Panorama Krakowa od strony WaweluFoto: yorgil/ Shutterstock

- Dzięki drobiazgowej dygitalizacji, a następnie wizualizacji, na portalu można między innymi podziwiać pojedyncze nitki, z których utkano słynne wawelskie arrasy Zygmunta Augusta, odkrywać dawne inskrypcje, analizować dokumenty - mówi Marta Chlanda, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. - Dokładnie można przyjrzeć się interesującym nas obiektom w maksymalnym zbliżeniu i poznać każdy szczegół, bez obawy o zniszczenie cennych przedmiotów czy naruszenie muzealnej etykiety - dodaje. 

Niezwykle ciekawą kolekcje prezentuje Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Możemy tu poznać dzieje regionu, od czasów najdawniejszych do wieków średnich, ale nie tylko. - Prezentujemy wspaniałą kolekcję z innych stron świata, Egiptu, Azji Mniejszej, będące efektem pionierskich wykopalisk polskich archeologów lub sprowadzone tu przez słynnych kolekcjonerów - mówi Kinga Kołodziejska, redaktor prowadząca portalu Wirtualne Muzea Małopolski. - Największym powodzeniem wśród odbiorców cieszy się wystawa "Bogowie starożytnego Egiptu" , która przedstawia zabytki jednego z najważniejszych ośrodków kulturowych starożytności, a wśród nich sarkofag, który został odnaleziony w 1907 roku podczas wykopalisk w el-Gamhud, przez pierwszego polskiego egiptologa, Tadeusza Smoleńskiego. W środku sarkofagu znajduje się  mumia kapłanki bogini Izydy, która ma ponad 2000 lat - dodaje. 

ZOBACZ TAKŻE Powieść "Srebrna droga" - polecamy książki >>> 

balkon 1200 free
Łąka na balkonie. Jak stworzyć ogród w wielkim mieście?

Na stronie Wirtualne Muzea Małopolski odnajdziemy zbiory dużych, znanych małopolskich muzeów, jak Wawel, Muzeum Narodowe czy Cricoteka. Rozmówczynie Czwórki zachęcają by zerknąć też na eksponaty Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach, Muzeum w Chrzanowie czy  Muzeum ASP w Krakowie.

Niezwykle ciekawą ofertę prezentuje Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Odnajdziemy tam wiele prac, zmuszających do myślenia. 

Na portalu dostępne są eksponaty w formie 3D i 2D, poświęcone im teksty, a także materiały audio przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących oraz nagrania w technice audiodeskrypcji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 01.06.2020

Godzina emisji: 11.40

pj

Czytaj także

"Wyspiański. Nieznany". Świat wyobraźni artysty

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 12:57
600 pozycji z księgozbioru artysty, jego rękopisy i notatki, druki graficzne, pierwsze wydania dramatów to tylko część eksponatów, które możemy ogladać na wystawie "Wyspiański. Nieznany" w Muzeum Narodowym w Krakowie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henry Moore - buntownik, rzeźbiarz, architekt otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:10
Po ponad 20 latach prace klasyka nowoczesnej rzeźby powróciły do Krakowa. W tamtejszym Muzeum Narodowym rozpoczęła się niezwykła wystawa-spacer "Moc natury. Henry Moore w Polsce".
rozwiń zwiń