Polecamy książki. "Pani Churchill" Marie Benedict

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 13:31
"Pani Churchill" to opowieść o żonie Winstona Churchilla - historia ambitnej kobiety, mającej wpływ na losy Europy, choć pozostającej w cieniu męża. - Wychodziła z roli idealnej żony świadomie, wiele razy - mówiła o Clementine Churchill Kinga Michalska. 
Okładka książki Pani Churchill
Okładka książki "Pani Churchill"Foto: wydawnictwo Znak/mat. pras.

Książki okulary 1200.jpg
Polecamy książki. "Miasto niedźwiedzia" Fredrika Backmana

- Marie Benedict porzuciła zawód prawnika, by pisać o kobietach, które miały wpływ na losy świata, ale po latach zostały zapomniane, albo usunięte w cień swoich mężów - tłumaczyła Kinga Michalska. - Do ich grona zalicza się m.in. pierwsza żona Einsteina. - O Clementine Churchill także mówiło się jako o "żonie swojego męża". Oczekiwano od niej, że będzie poświęcającą się rodzinie i wychowującą gromadkę dzieci panią domu. Natomiast była to osoba ogromnie aktywna. Śmiało wygłaszała swoje poglądy. Starała się jednocześnie także pracować na sukces swojego męża, łagodziła spory i naprawiała jego "wpadki" - wymieniała Kinga Michalska.

Posłuchaj
05:58 2020_06_30-11-44-19_CZWÓKA_Kultura.mp3 O książce "Pani Churchill" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak się okazało, Clementine Churchill ratowała swojego męża nie tylko z opresji kuluarowych, ale także faktycznie, w realnym życiu. - Gdy pewnego razu wsiadali razem do pociągu jedna z kobiet próbowała wepchnąć go pod jego koła, czemu udało się zapobiec jego żonie - mówiła Kinga Michalska i podkreślała, że Clementine była autorką wielu sukcesów Winstona. - Ratowała też jego karierę polityczną. Gdy został zdegradowany pomogła mu odbić się od dna i odzyskać zaufanie społeczne. Pomagała mu też redagować przemówienia. 

Czytaj także:

Jak tłumaczyła w rozmowie z Kasią Dydo, politycy całego świata "liczyli się ze zdaniem Clementine". - Chciała być jak najlepszym dyplomatą, musiała mierzyć się z problemami, które wciąż są aktualne: łączyła życie rodzinne z pracą i pozycją przy boku męża, ale także opiniami, że "kobiecie czegoś nie wypada" - mówiła Kinga Michalska.

W książce Marice Benedict poznajemy żonę Chirchilla nie tylko jako panią domu, ale też osobę, która mierzy się z depresją po śmierci dziecka. - Była dość osamotniona w swoich - bardzo poważnych - problemach, i szybko musiała nauczyć się wracać do roli żony premiera Wielkiej Brytanii - tłumaczyła Kinga Michalska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 30.06.2020

Godzina emisji: 11:40

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Christy Lefteri "Pszczelarz z Aleppo"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 14:20
To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Poruszająca powieść o miłości, poświęceniu i nadziei na lepsze jutro.
rozwiń zwiń