"Załóż buty, idź nad Wisłę i zobacz znikający mur" - Kasia Dydo zaprasza na Bulwary

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 18:14
Interaktywna instalacja "Znikający mur" powstanie w Warszawie w okolicach pawilonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą.
Bulwary Wiślane
Bulwary WiślaneFoto: Shutterstock/ Grand Warszawski

"Znikający mur" to interaktywna instalacja, którą można będzie zobaczyć od piątku na Bulwarach Wiślanych. Instalacja jest częścią programu Goethe - Institut z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

 - Chcieliśmy pokazać różnorodność i bogactwo kultury europejskiej. Poprosiliśmy mieszkańców Europy o nadesłanie swoich ulubionych cytatów, które znalazły się następnie w instalacji - mówi kurator projektu Konrad Szpindler.


Posłuchaj
05:12 _PR4_AAC_Znikajacy_mur_ 2020_09_17.mp3 W audycji Kasi Dydo rozmawiamy o instalacji "Znikający mur" (Stacja Kultura/Czwórka)

Instalacja to bardzo duża drewniana ściana wypełniona w całości klockami. Na nich zostały wygrawerowane laserowo cytaty w trzech językach  - oryginale, po polsku i po niemiecku.

Jak mówi gość audycji, umieszczone cytaty są ciekawe i różnorodne. Możemy znaleźć cytaty z wierszy, powieści, dzieł filozoficznych, ale również fragmenty piosenek, teksty z filmów oraz fragmenty przemówień znanych aktywistów i polityków.

Posłuchaj także:


- Można powiedzieć, że wybudowaliśmy mur, ale tez zaprojektowaliśmy jego zniknięcie. Klocki, stanowiące jego część, można będzie wyciągać i zabierać do domu na pamiątkę. Zaś cytaty, na nich wygrawerowane, można potraktować jako motywację do działania. Możemy je również przyjąć jako wróżbę lub przepowiednię. Niektóre z nich bywają naprawdę bardzo zabawne i mogą poprawić humor - tłumaczy kurator.

Jak czytamy na stronie Goethe - Institute "Znikające klocki mają symbolizować znikający mur. Sztucznie budowane granice, które dzielą społeczności, narody, wspólnoty i zwykłych ludzi, mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych".

Wcześniej podobną instalację mogli zobaczyć mieszkańcy Poznania i Gdańska. W obydwu miastach instalacja cieszyła się ogromną popularnością. Zainteresowanie było tak olbrzymie, że przerosło oczekiwania Instytutu. Mur zniknął w ciągu 24 godzin. - Liczymy na mieszkańców Warszawy - dodaje gość Kasi Dydo.

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Konrad Szpindler (kurator projektu, Goethe - Institut Warschau)

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 10.40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak