"Street Art Doping 2020" - bezpieczna sztuka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:19
Wydarzenie poświęcone sztuce ulicy rusza 6 listopada. W ramach imprezy zobaczymy jak powstaje mural i odwiedzimy wystawę zbiorową „Cut&Paste. Polski Szablon 2020”. 
Praca M-city z Le Locle w Szwajcarii, wrzesien 2020
Praca M-city z Le Locle w Szwajcarii, wrzesień 2020Foto: mat prasowe

Wydaje się, że sztuka ulicy i murale są najbezpieczniejszą dzisiaj dla odbiorcy formą sztuki. Ich umiejscowienie sprawia, że bez trudu można z nimi obcować na co dzień, nie wymagając od nas wchodzenia do - potencjalnie groźnych - wnętrz.

ratched serial pap 1200.jpg
Kultura remiksu. O serialach "Ratched" i "Pozostawieni"

- Sztuka ulicy ma się dobrze, przestoje w działaniach widoczne na innych polach tutaj nie tworzą problemów. Artyści działają, starają się tworzyć swoje rzeczy, powstaje ich coraz więcej, więc jesteśmy pełni nadziei - mówi kurator wystawy SC Szyman.  

Posłuchaj

10:28 _PR4_AAC _street_art_dop_all_2020_10_19.mp3 W audycji rozmawiamy o Festiwalu Street Art Doping 2020 (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W nadchodzącym wydarzeniu weźmie między innymi udział Mariusz Waras, znany jako M-city  - czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców murali. Artysta jest znany nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W ramach festiwalu, w dniach 26-31.10 stworzy mural na ul. Strzeleckiej 5 na warszawskiej Pradze. 

- Jest to artysta, który porusza różnego rodzaju strefę społeczną i polityczną, komentując wydarzenia w graficzny sposób w przestrzeni miejskiej - opowiada gość audycji. - Jak zdradził artysta, jego dzieło będzie nawiązaniem do lokalnej sytuacji połączonym z jego hobby, którym jest motoryzacja i terenowe samochody. Mural będzie przedstawiał wilka goniącego samochód.

Opublikowany przez Street Art Doping Piątek, 16 października 2020

Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa "Cut&Paste. Polski Szablon 2020" poświęcona właśnie szablonowi. Do jej obejrzenia organizatorzy zapraszają do Elektrowni Powiśle. Oprócz wymienionego M-city można będzie na niej zobaczyć prace m.in. Maniaka, Czarnobyla, Bartka Stypki, NeSpoon, Egona Fietke, Simpsona, Maniaca, Tank Patrola, Gu-Tang Clan.

- Będą to dzieła, które charakteryzują poszczególnych artystów, ale większość z nich została stworzona specjalnie na wystawę, więc będą to świeże kompozycje – mówi kurator.

Sprawdź także:

W ramach Festiwalu zaplanowane są również spotkania towarzyszące. Jedno z nich Mariuszem Warasem, czyli M-city oraz prelekcja nt. polskiego szablonu, którą poprowadzi Marcin Rutkiewicz - pasjonat street artu, graffiti, sztuki ulicznej oraz autor albumów "Polski street art".


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: SC Szyman (kurator wystawy "Cut&Paste. Polski Szablon 2020")

Data emisji: 19.10.2020

Godzina emisji: 11.14

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Walii powstał mural Banksy'ego. Potrzebuje 24-godzinnej ochrony

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:39
Graffiti, które pojawiło się na jednym z garaży w walijskim Port Talbot, przez 24 godziny na dobę musi być monitorowane przez ochronę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mural Stachury zdobi mury Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 13:13
- Chciałam wniknąć w to, co pan Edward Stachura kochał, w jakim świecie czuł się dobrze - mówi Anna Szejdewik, autorka muralu "Sted" na warszawskiej Pradze Południe. - Zależało mi, żeby pokazać go takiego, spoglądającego na ten nasz świat ze swego świata gór, wolności, dzikości Bieszczad, tego, co sobie umiłował i ukochał najbardziej - dodaje. 
rozwiń zwiń