Konkurs "Pamięć »W« kadrze" - upamiętnij Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 14:25
- Jest to konkurs dla wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - mówi Michał Komuda z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Myślę, że najbliższy będzie ludziom, którzy lubią się wyrażać przez fotografię. Jest to o tyle fajne, że nie trzeba mieć profesjonalnego aparatu. Wystarczy, że zrobimy zdjęcie sprzętem, jaki mamy.
Biurowiec PAST-y w Warszawie
Biurowiec PAST-y w WarszawieFoto: Shutterstock.com/ArtMediaFactory

f3.jpg
ZOBACZ TAKŻE Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>

Muzeum Powstania Warszawskiego namawia do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego "Pamięć »W« kadrze”. To już 3. edycja konkursu na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicy tego zrywu narodowowyzwoleńczego. Organizatorzy namawiają: uchwyć swoim aparatem lub smartfonem obchody organizowane w dowolnym miejscu na świecie! Oficjalne uroczystości, koncerty, akcje społeczne - tematem prac może być wszystko, co wiąże się z upamiętnieniem Powstania Warszawskiego.


Posłuchaj
13:15 Czwórka/Stacja Kultura - "Pamięć »W« kadrze" 28.07.2021.mp3 Michał Komuda z Muzeum Powstania Warszawskiego opowiada o konkursie "Pamięć »W« kadrze" (Stacja Kultura/Czwórka)


- Myślę, że to jest fajna strona konkursu, że my w żaden sposób uczestników konkursu nie ograniczamy, jeżeli chodzi o to, jaki temat związany z obchodami będą chcieli zaprezentować. Nawet bym powiedział, że im będzie on mniej oczywisty, tym lepiej - tłumaczy gość audycji. - Obchodom towarzyszy dużo wydarzeń, więc jest cały wachlarz elementów, które możemy sfotografować.

Co ważne dla uczestników: zdjęcia nie muszą być wcale wykonane w Warszawie, mogą być nadsyłane z całej Polski i zagranicy, ze wszystkich tych miejsc, gdzie czcimy pamięć Powstania. - W poprzednich edycjach otrzymywaliśmy zdjęcia z mniejszych miast, a nawet z Berlina, Nowego Jorku, także Tanzanii i Tunezji - zdradza Michał Komuda. - Jak co roku staramy się, żeby nagrody zachęcały do udziału w akcji "Pamięć »W« kadrze". W tym roku dla osób, które wysyłają zdjęcia konkursowe, mamy przygotowane cztery smartfony Samsung Galaxy S20 FE, karty podarunkowe od salonu Fotoforma o łącznej wartości 5 tys. zł i do tego ze strony muzeum - najnowsze albumy fotograficzne ze zdjęciami Eugeniusza Lokajskiego z Powstania Warszawskiego.

 

Źr. Facebook - Muzeum Powstania Warszawskiego


powstanie warszawskie 1200_de.jpg
Eleonora Galica-Zaremba, ps. "Maja" - Powstanie Warszawskie oczami nastolatki

Nagrody nagrodami, jednak amatorów fotografii powinny przyciągnąć nazwiska osób zasiadających w jury, bo zdjęcia będą oceniane przez wyjątkowych ludzi. - M.in. przez Ryszarda Witkowskiego, ps. "Orliński", byłego żołnierza AK i fotografa, który robił zdjęcia podczas Powstania i II wojny światowej - opowiada rozmówca Kasi Dydo. - Pan Ryszard jest też twarzą filmu promującego konkurs i jak powiedział, gdyby był minimalnie młodszy, toby wziął udział w konkursie wraz z uczestnikami.

Gość audycji mówi, że wśród jurorów znajdziemy także najlepszych fotografów współczesnych, m.in. portrecistę Zbigniewa Furmana, wyjątkowych fotoreporterów: Jacka Marczewskiego i słynnego Chrisa Niedenthala, oraz dyrektora muzeum Jana Ołdakowskiego.

PRZECZYTAJ: Historyk o Powstańcach Warszawskich >>>

- Mamy też akcję, która nazywa się "Zdjęcie dnia". Ta akcja, towarzysząca konkursowi, różni się tylko tym, że codziennie, aż do 6 sierpnia, można nadsyłać zdjęcia za każdym razem związane z innym tematem dziennym - tłumaczy. - Zdjęcia można oglądać w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego. Są również wyświetlane na ekranie przed muzeum. Zdjęcia związane z głównym konkursem będą udostępnione dopiero po obradach jury i wyborze najlepszego z nich.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michał Komuda (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 28.07.2021

Godzina emisji: 11:16

aw

Czytaj także

Kobiety wpisane w naturę - cykl niezwykłych fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 20:46
Projekt fotograficzny "Kobieta Natura" zaczął powstawać na początku sierpnia. To cykl fotografii, poprzez które autorka Antonina Dolani chce pokazać, że "każda z kobiet jest częścią świata, po którym stąpa".
rozwiń zwiń