Galerie świata: Tintin w Singapurze, lustra i ciuchy w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:19
Wygląda na to, że pandemiczny trend prezentacji w sieci wystaw światowych muzeów pozostanie z nami na zawsze. Dzięki temu na zwiedzanie ekspozycji w Singapurze czy Nowym Jorku możemy ruszyć, siedząc na własnej kanapie.  
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/Abdelrahman Hassanein

wystawa ilustracje galeria kobieta shutter 1200 Rawpixel.jpg
11. Warsaw Gallery Weekend 2021 - czas wystaw i podsumowań

Fanów dziennikarza, podróżnika Tintina, bohatera komiksów stworzonych przez artystę o pseudonimie Hergé, z pewnością zainteresuje ekspozycja w Singapurze w muzeum Power Station of Art. Komiksy, w których główny bohater rozwiązuje kryminale zagadki na całym świecie, zostały przetłumaczone na 80 języków. 

Posłuchaj
08:17 czwórka pierwsze słyszę 15.09.2021.mp3 Ada Janiszewska poleca wystawy w światowych muzeach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Ta wystawa prezentuje Tintina, ale i całą twórczość Hergé'a - mówi Ada Janiszewska. - Artystę fascynowały starożytne cywilizacje i mocno inspirował się nimi podczas tworzenia tego komiksu. W latach 60. autor sam zajął się malarstwem. To właśnie wtedy zafascynowali go niektórzy z najbardziej awangardowych artystów epoki, kolekcjonował dzieła Warhola, Lichtensteina, Fontany, Dubuffeta, Raynauda i innych - dodaje. 

Na ekspozycji możemy zobaczyć Tintina w przeróżnych odsłonach - oczywiście tej komiksowej, rzeźbiarskiej, figurkowej. Nie brakuje plakatów i licznych ilustracji, a także pierwszych wydań komiksów. Wystawę wzbogaca wywiad z autorem. Możemy śledzić, jak wizerunek Tintina zmieniał się na przestrzeni lat. 


Czytaj także: 

Wystawami, jak zawsze, kusi też Nowy Jork, w tym legendarna MoMA. Z jej bogatej oferty Ada Janiszewska szczególnie poleca wystawę Shigeko Kuboty "Liquid Reality" [Płynna rzeczywistość - przyp.red.]. - Shigeko Kubota była jednym z pierwszych artystów, którzy zaangażowali się w wideo w latach 70. XX wieku. Opracowała unikalną formę rzeźby wideo, rozszerzyła swoje nieziemskie portrety i pejzaże na trójwymiarowe formy wykonane ze sklejki i blachy, często zawierające lustra i płynącą wodę - opowiada Janiszewska. - Shigeko Kubotę fascynowało połączenie technologii, wideo z tradycyjnym malarstwem czy rzeźbą. Artystka bawi się światłem, lustrzanym odbiciem - dodaje.  

Na stronie nowojorskiej galerii zobaczymy 25 prac Shigeko Kuboty i film, w którym opowiada o swojej twórczości. 

Fani mody z pewnością powinni wejść na stronę nowojorskiego The Museum at FIT. Tam czeka na nich wystawa "The Roaring Twenties and The Swinging Sixties" [Ryczące lata 20., kołyszące lata 60. - przyp.red.]. - "The Roaring Twenties i The Swinging Sixties" badają podobieństwa w modzie damskiej na przestrzeni tych dwóch dekad - czyta Ada Janiszewska. - Pary obiektów z bezpośrednimi połączeniami wizualnymi ukazują podobieństwa w modzie, które były inspirowane rewolucyjnym duchem nowoczesności w latach 20. i 60. XX wieku. Wystawa analizuje te podobieństwa w sześciu sekcjach tematycznych: Nostalgia za latami 20., Marzenia i niezadowolenie, Obsesja na punkcie młodości, Mania muzyczna, Zawłaszczanie kultury oraz Tryb i nowoczesność. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Śladami studentek ASP okresu międzywojennego - jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 15:30
- Na stołecznej ASP w okresie międzywojennym studiowało wcale nie mniej kobiet niż mężczyzn - mówi Marika Kuźmicz, opiekun merytoryczny wystawy "Kocham w życiu trzy rzeczy - samochód, alkohol i marynarzy...". - Jednak niewielu z nich udało się zaistnieć w świecie sztuki. Tą wystawą chcemy o nich przypomnieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Neron, Holzer i Kandinsky

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:40
Choć należy do grona artystek wizualnych, głównym narzędziem jej twórczości jest słowo pisane. Kilka lat temu Jenny Holzer przygotowała instalację świetlną dla Starego Browaru w Poznaniu, w której wykorzystała wiersz Wisławy Szymborskiej, podobny projekt zrealizowała dla Muzeum Guggenheima w Bilbao. Można go teraz oglądać w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń