Buñuel, Saura, Neville, Berlanga - Hiszpanie ciągną nas do kina

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:50
- Już po raz czwarty przygotowujemy nasz przegląd. Staramy się za każdym razem pokazać takich reżyserów, których być może polska publiczność zna, jak Luis Buñuel i Carlos Saura, ale też sięgamy do mniej znanych nazwisk: Luis García Berlanga, Edgar Neville, Fernando Fernán Gómez czy Juan Antonio Bardem - mówi Kinga Kowalska organizatorka cyklu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego.
Ambitne filmy hiszpańskie kręcone w trudnych czasach dyktatury Franco w Hiszpanii i na emigracji zaskakują aktualnością oraz śmiałością podejmowanych tematów.
Ambitne filmy hiszpańskie kręcone w trudnych czasach dyktatury Franco w Hiszpanii i na emigracji zaskakują aktualnością oraz śmiałością podejmowanych tematów.Foto: Shutterstock

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Luisa Garcíi Berlangi. To wielki reżyser, mistrz groteski, określany jako odnowiciel narodowej kinematografii po hiszpańskiej wojnie domowej.


Posłuchaj
12:12 czwórka stacja kultura 29.11.2021ok.mp3 Na czwartą odsłonę cyklu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego zapraszają organizatorki (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Luis García Berlanga to przedstawiciel nowego kina hiszpańskiego, które rozwijało się w latach 50. i 60. - mówi Dominika Zielińska, przedstawicielka Ninateki. - On wypracował taką bardzo hiszpańską estetykę realizmu groteskowego, którą będziemy mogli obserwować w filmie "Wieczerza wigilijna", w tegorocznej edycji wydarzenia Mistrzowie Kina Hiszpańskiego. Ten obraz i jego drugi film, "Gdzie jest profesor Hamilton?", który też prezentujemy, pokazują drogę rozwoju estetyki realizmu groteskowego Berlangi. Dziś wielu reżyserów do niego nawiązuje - dodaje.

Osią tematyczną tegorocznego programu jest hiszpańskie kino noir lat 40.-70. XX wieku. - Ten temat traktujemy dosyć luźno, mamy tu szerokie spojrzenie - wyjaśnia Kinga Kowalska, organizatorka wydarzenia. - Kino hiszpańskie wpisuje się w kinematografię europejską, obfituje w czarny humor, jest mocno krytyczne. Należy pamiętać, że okres, o którym mówimy to czas dyktatury Franco. Reżyserzy mierzyli się z ogromnymi ograniczeniami, które musieli w jakiś sposób obejść - dodaje.Kinga Kowalska zwraca też uwagę na obraz w reżyserii Fernando Fernán-Gómeza - "Dziwna podróż". – Ten film z 1964 roku trzyma w napięciu do ostatniej chwili - podkreśla.

Niezwykłą gratką i ucztą dla kinomanów będzie projekcja "Nakarmić kruki" Carlosa Saury. - Ten film pokażemy zrekonstruowany, najlepszej jakości - zachwala organizatorka cyklu. - Przypominam, że to właśnie w tym filmie motywem muzycznym jest uwielbiany przebój "Porque te vas" Jeanette Dimech - opowiada. 

Wszystkie obrazy cyklu będą prezentowane w kinach Warszawy i Krakowa od 9 do 19 grudnia. Ci, którzy nie będą mogli się tam wybrać, mogą je obejrzeć na platformie filmowej ninateka.pl. Serwis internetowy Ninateki przygotował dla widzów też niespodziankę. W sieci dodatkowo będzie można obejrzeć "Podróż donikąd" Fernando Fernán-Gómeza.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Kowalska (organizatorka wydarzenia), Dominika Zielińska (przedstawicielka Ninateki)

Data emisji: 29.11.2021

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

American Film Festival. Filmowcy przyglądają się ludziom

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 15:00
- "Kurier Francuski" Wesa Andersona czekał na spotkanie z widzami od maja zeszłego roku. Pokażemy go w dniu otwarcia American Film Festival i nie będzie to jedyna atrakcja tego wieczoru - zapowiada szefowa festiwalu Ulka Śniegowska.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy na weekend: "Dom Gucci", "Dziewczyny z Dubaju" i "Nasze magiczne Encanto"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 17:20
Dziedzictwo, zdrada, namiętność oraz zbrodnia i kara we włoskim imperium mody. Afera dubajska na dużym ekranie oraz magiczny dom w animacji Disneya - Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery tygodnia.
rozwiń zwiń