#snowtrack - czego słucha Maciek Wachowiak z Max Bravura zimą?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 14:15
Nieważne czy zima, czy lato, gdy w sercu gra muzyka! Stąd pomysł na przegląd najlepszych kawałków, które świetnie się sprawdzą podczas zimowego szaleństwa! Specjalnie dla Czwórki, muzycy przygotowują swoją zimową playlistę. Jako pierwszy swoimi muzycznymi fascynacjami dzieli się z nami Maciej Wachowiak z zespołu Max Bravura.
Maciej Wachowiak i Max Bravura - koncert w Czwórce 2016.
Maciej Wachowiak i Max Bravura - koncert w Czwórce 2016.Foto: Czwórka

Dobra zabawa na ferie to dobra muzyka. Bez niej także nie wyobraża sobie udanego zimowiska wokalista i songwriter Maciek Wachowiak - inicjator i frontman zespołu Max Bravura.

- Tę śląską formację nasi słuchacze doskonale znają, bo debiutowali w Czwórce i są obecni na naszej playliście. Początkowy solowy eksperyment muzyczny w ciągu lat ewoluował w różnych składach i brzmieniach - mówi Damian Sikorski. - Na początku Max Bravura grali utwory głównie po angielsku, teraz Maciek podjął się pisania piosenek w języku polskim, co mnie bardzo cieszy. Twórczość zespołu to surowe opowieści zamknięte w dyskretne melodie - od gitarowego folku przez wave’ową nostalgię po postpunkową energię.

Max Bravura zagrał także w Czwórce koncert, który odbył się w grudniu 2016 roku i był pierwszym występem otwierającym cykl koncertów w ramach audycji "Będzie głośno!".

Jakie Maciek proponuje piosenki na zimę? Wybrane utwory są bardzo różnorodne, można na niej znaleźć kilka dźwięków ambientowych. - Przy wyborze kierowałem się zupełnie niczym. Są to piosenki, które przyszły mi do głowy i które kojarzą mi się z zimą, ale nie tylko. Są też takie, które kojarzą mi się z kimś, albo łamią ten zimowy nastrój - opowiada. - Są użytkowe, niektóre są sprzyjające smutnej, zimowej aurze. Na liście znajdziecie mocne pół na pół, jeśli chodzi o nastrój. Znalazł się tam między innymi Ween, William Onyeabor i jego "​When the going is smooth & good", Simon and Garfunkel z "Hazy shade of winter", Roxy Music, Mort Garson, Brian Eno i parę innych. 


Źr.Youtube/Simon & Garfunkel - A hazy shade of winter


Jak Maciek wspomina ferie i czy uprawia sporty zimowe? - Jak byłem mały, to jeździłem na "dupolocie" ekstremalnie po kamieniach. A na poważnie narciarstwo to jest coś, co jest moim sportem zimowym. Również było niezapomniane i brawurowe, bo jak byłem nastolatkiem, to odgryzłem sobie czubek języka, zjeżdżając na nartach - opowiada. - Na zimowiskach moim głównym wspomnieniem było to, że, pomimo że jeździłem bardzo dobrze, zawsze trafiałem do słabszej grupy na nartach. Tylko dlatego, że mega stresowałem się tym pierwszym zjazdem i byłem bardzo narwany. Chciałbym teraz więcej jeździć. 

W audycji Maciek podzielił się także swoją nową piosenką. Niedawno pojawił się najnowszy singiel Max Bravury "Ciężar", który premierowo zagraliśmy w Czwórce.

Źr. Youtube/Max Bravura/Ciężar

Zimowa playlista od Maćka Wachowiaka:

  • ​When the going is smooth & good - William Onyeabor 
  • Zoloft - Ween
  • Hazy shade of winter - Simon and Garfunkel
  • In every dream home a heartache - Roxy Music
  • Gates of steel - Devo
  • I must not think bad thoughts - X
  • Symphony for a spider plant - Mort Garson
  • St Elmo’s fire - Brian Eno
  • Snowbird - Anne Murray
  • Another sunny day - Belle and Sebastian

Posłuchaj

13:37 Czwórka/Stacja Kultura snow_track Maciej Wachowiak 25.01. 2022.mp3 Maciej Wachowiak z zespołu Max Bravura poleca zimową playlistę na ferie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Data emisji: 25.01.2022

Godzina emisji: 11.37

aw


Czytaj także

WaluśKraksaKryzys. "Atak" przyziemnych opowieści

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:00
Ma w sobie coś z Kopciuszka. Pojawił się pod koniec roku wraz z singlem "Tuż przed północą" i zamieszał w głowie nie tylko Królowi. - Pantofelek też zgubiłem, ale o tym już nie zaśpiewałem - śmieje się WaluśKraksaKryzys. W tym roku artysta zadebiutuje krążkiem "Atak", ale Złotą Płytę i tak ma już na swoim koncie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tola: nie chce mi się pisać piosenek na zamówienie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 09:50
- Ta płyta powstawała przez 10 lat, miałam po kilka aranżacji tych samych piosenek, nad którymi pracowałam z różnymi ludźmi. Ale kiedy już tak bardzo poczułam się rozczarowana światem i ludźmi, postanowiłam wrócić do początku. Do pierwszych wersji emocji z "Subtitles" - opowiada Tola Szlagowska.
rozwiń zwiń