Seriale, sztuka młodych i cykl modowy - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 09:50
W najbliższym wydaniu "Stacji kultura" opowiemy m.in. o nowościach serialowych, sprawdzimy co w sztuce młodych, a także zajrzymy do świata mody. 
Warto słuchać Czwórki przed południem
Warto słuchać Czwórki przed południem Foto: shutterstock/Africa Studio

Czwartkową audycję rozpoczniemy od przeglądu seriali, najciekawsze z nich przedstawi Kaja Klimek.

Zaprosimy także do wysłuchania opowiadania Brunona Schulza. 2022 został ogłoszony przez Senat rokiem tego pisarza i artysty. Uchwałę podjęto w związku z przypadającą w 2022 roku 130. rocznicą urodzin i 80. rocznicą śmierci Brunona Schulza. Na naszej antenie, codziennie, do końca lutego, o godz. 10.45 przypomnimy opowiadania Brunona Schulza. "Sanatorium pod Klepsydrą", "Mój ojciec wstępuje do strażaków", "Edzio", "Dodo", "Emeryt" przeczyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego.

W drugiej części programu wraz z Szymonem Jaworskim sprawdzimy, co ciekawego w sztuce młodych. Między innymi opowiemy o wystawie Diany Lelonek "Endling" z warszawskiej ASP. Przeniesiemy się też na ASP w Krakowie, gdzie wręczono dyplomy i czeki za najlepsze interdyscyplinarne projekty studenckie. Prace były prezentowane jesienią 2021 r. w ramach Open Eyes Art Festival. Odwiedziemy też ASP w Łodzi, gdzie trwa konkurs o Nagrodę Artystyczną UAP Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie. Natomiast we wrocławskiej ASP ogłoszono wyniki I etapu Konkursu Najlepsze Dyplomy Projektowe Design’32 2021.

W cyklu modowym Ada Janiszewska opowie o Judith Leibe. To projektantka znana z kryształowych, wieczorowych torebek wykonanych z metalowej muszli często inkrustowanej kryształami Swarovskiego. Jej mini arcydzieła, wykonane ze srebra lub złota zazwyczaj występują w różnych formach, takich jak świnki, plastry arbuza, babeczki, pawie, pingwiny i węże, itp. Sprzedawane w ekskluzywnych butikach na całym świecie, jej torebki mogą kosztować nawet kilka tysięcy dolarów. Stały się symbolem statusu wielu kobiet, w tym kilku Pierwszych Dam, które zostały obdarowane nimi przez projektantkę.

Zobacz także:


***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w czwartek (24.02) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo.   

aw


Czytaj także

Architektura krajobrazu ma znaczenie. Projekty Aliny Scholtz wciąż zazieleniają stolicę

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 13:30
Aliny Scholtz, architektka krajobrazu, swoje projekty rysowała tuż po wojnie w Biurze Odbudowy Stolicy. One tworzą się do dziś, trwają i rosną, a w Muzeum Woli możemy zobaczyć, jak powstawały: park Moczydło, rekonstrukcja ogrodu Saskiego czy Centralny Park Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yves Saint Laurent. Wystawa w rozmiarze XXL

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 12:20
W tym roku mija 60. lat od pierwszego pokazu francuskiego projektanta Yves'a Saint Laurenta. Z tej okazji sześć prestiżowych muzeów w Paryżu przygotowało ekspozycje prezentujące powiązania "geniusza mody" z wielką europejską sztuką. 
rozwiń zwiń