Emocje z Cannes i śląskie zapowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 14:00
Jak w każdy poniedziałek ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora zaprasza m.in. wyjątkową ogólnopolską wystawę w Rondzie Sztuki, koncerty, ale dzieli się też wrażeniami z festiwalu w Cannes. 
Katowice
Katowice Foto: shutter/Daniel Jedzura

Maciej Kędziora przyzwyczaił nas do cotygodniowych relacji i zapowiedzi wydarzeń kulturalnych ze Śląska i najbliższej okolicy. Tym razem jednak wyjechał trochę dalej, bo do Francji, do Cannes, na festiwal filmowy.  

W tym roku na festiwalu było bardzo ciepło, stanowczo zbyt ciepło, zwłaszcza że na festiwalu w Cannes obowiązuje dress code i trzeba chodzić w długich spodniach i koszulach - mówi Maciej Kędziora. - Mimo to był to czas pełen radości, zaskoczenia, ale też stresu. To wydarzenie ma własne dość sztywne zasady. Czekając na premierę filmu Jerzego Skolimowskiego dowiedziałem się, że na miejsca, na które chciałem się dostać trzeba mieć czarne buty, a ja miałem brązowe - dodaje. 

Wśród filmów, z których wrażenia Czwórkowy gość przywiózł z Cannes są "IO" Jerzego Skolimowskiego i "Armageddon Time" Jamesa Greya, niezależnego, amerykańskiego reżysera, który niedawno nakręcił "Ad astra". - Jestem zachwycony filmem Greya. To opowieść o dojrzewaniu na początku lat 80. w Stanach Zjednoczonych - mówi Maciej Kędziora. - W rolach głównych występują Anne Hatheway i Anthony Hopkins. Podejrzewam, że pojawią się tu oscarowe nominacje - dodaje. 

Sztuka w Rondzie, koncerty i kino

Wracając na rodzime ziemie Maciej Kędziora poleca najnowszą wystawę w Rondzie Sztuki. - "Design 32" to coroczna wystawa, która skupia się na najciekawszych dyplomach z Akademii Sztuk Pięknych od Gdańska po Katowice - wyjaśnia. - W tym roku w prezentowanej sztuce przebijają się np. aspekty zdrowotne. Jest np. orteza na skoliozę, są projekty architektoniczne, hamak-kanapa, fonty, książki. Wszystkie wystawione dyplomy biorę udział w konkursie najciekawszych prac - dodaje. 


Posłuchaj
08:21 czwórka stacja kultura 23.05.2022.mp3 O wrażeniach z festiwalu w Cannes i nadchodzących kulturalnych wydarzeniach Śląska opowiada Maciej Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rondo Sztuki (@rondo_sztuki)

Mimo że Maciej Kędziora dopiero wrócił z Cannes, to wciąż jest czujny jeśli chodzi o wydarzenia filmowe. Poleca wybrać się na specjalny pokaz odnowionej wersji filmu "Złodzieje rowerów", który odbędzie się 24 maja w kinie Kosmos. - To film z 1948 roku. Wyreżyserowany przez 
Vittorio De Sica'e, najważniejszego włoskiego reżysera neorealizmu - podkreśla. - To mała wielka historia. Idealny seans na każdą okazję - podkreśla.  

Katowice kuszą także różnorodną ofertą muzyczną. - Już w niedzielę odbędzie się koncert "Od serca Ukrainie". Na jednej scenie zagrają polscy i ukraińscy muzycy pod batutą Krystyny Krzyżanowskiej- Łobody. Na scenie zagości też chór Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wydarzenie będzie prowadzone w dwóch językach i odbędzie się w Mieście Ogrodów - dodaje. 

27 maja Maciej zaprasza na trochę inny repertuar. Tego dnia  P23 wystąpi Miły ATZ. - On zawsze ma wyjątkowe trasy koncertowe - mówi gość Czwórki. - Z pewnością ożywi cąły klub i okolicę, bo dziedziniec jest już otwarty. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe po raz 11. w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 13:30
- To jest konkurs, na który czekają absolwenci uczelni artystycznych przez cały rok. To 32 prace najlepszych z najlepszych, wybranych spośród 8 uczelni artystycznych - mówi Adrian Chorębała z Ronda Sztuki. - Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który pokazuje, czym projektowanie jest dzisiaj, jak go uczą na polskich uczelniach i co z tego wynika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkursy, stypendia, wystawy - co w Sztuce Młodych?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 12:45
Wraz z Szymonem Jaworskim zapraszamy na przegląd najciekawszych wydarzeń w Sztuce Młodych. 
rozwiń zwiń