FETA. Teatry plenerowe i uliczne wracają do Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 14:41
FETA wpisała się na stałe w pejzaż i kalendarz imprez miasta Gdańska. W tym roku festiwal wraca po dwóch latach przerwy i odbędzie się w nowym miejscu. 
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA  odbywa się cyklicznie w Gdańsku ood 1997 roku.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbywa się cyklicznie w Gdańsku ood 1997 roku.Foto: jaxel/pixabay

Powrót w nowe miejsce

Tym razem FETA zawędruje na Przymorze Wielkie, a sercem imprezy będzie park im. Prezydenta Ronalda Reagana. To właśnie w tej zielonej przestrzeni, w dniach 7-10 lipca, będzie mieścić się centrum festiwalowe i to tu rozegra się większość spektakli. Festiwalowe wydarzenia będą wylewać się także poza teren parku, spektakl otwarcia zobaczymy na jednym ze szkolnych boisk na Przymorzu. - To na pewno miejsce unikalne, piękne, zielone. Warunki parku stworzą nam zupełnie inny kontekst spektakli niż do tej pory - ocenia organizator wydarzenia Tomasz Kaczorowski. - Będziemy mogli dotrzeć do grup, które na festiwalu znajdą się przypadkiem. Obok stałych gości możemy dotrzeć do tych, którzy zawędrują do nas przypadkiem - dodaje.

FETA wraca po dwuletniej przerwie, wymuszonej pandemią. - Mam nadzieję, że ta wymuszona przerwa przede wszystkim obudziła głód powrotu na nasz festiwal, który wpisał się mocno w tkankę miasta Gdańska. Cieszymy się, że możemy wrócić - mówi Tomasz Kaczorowski, organizator wydarzenia.

Teatr uliczny to teatr wyjątkowy, dużo szybciej reaguje na aktualne wydarzenia, które mają miejsce wokół nas. - Nasz teatr mocno i szybko reaguje. Co widać też w naszym programie. Są w nim spektakle, które zajmują się tematami zapalnymi, tymi zakorzenionymi w otaczającej rzeczywistości, które odpowiadają na problemy migracji, tożsamościowe, ekologiczne, problemy kryzysu klimatycznego - wymienia gość Kasi Dydo. - Myślę, że jest kilka grup, które będą pokazywać swoje spektakle mocno reagujące na rzeczywistość m.in. niemiecka grupa Antagon czy poznański Teatr Biuro Podróży ze spektaklem "Eurydyka" - zdradza. 

Spektaklem otwarcia tegorocznej FETY jest "Eurydyka". Przedstawienie zobaczymy na szkolnym boisku. Teatr Biuro Podróży "Eurydykę" stworzył w pandemii, ale i jej scenariusz nawiązuje do tego czasu. - Na pewno odnosi się do tematu izolacji. Głównymi bohaterami są tu Orfeusz i Eurydyka, którzy zostali od siebie odseparowani - opowiada gość Czwórki. - To wpisuje się w kontekst popandemiczny - dodaje. 


Posłuchaj
10:36 czwórka stacja kultura 15.06.2022 feta.mp3 Na 24. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych FETA zaprasza Tomasz Kaczorowski, organizator (Stacja Kultura/Czwórka)

 

17 spektakli 9 krajów

Program FETY jest niezwykle bogaty i ciekawy. Wraca do Gdańska m.in. Adrian Schvarzstein, urodzony w Argentynie aktor, reżyser cyrkowy i teatralny oraz energiczny artysta-showman. Widzowie festiwalu FETA mogą kojarzyć go ze współpracy z takimi artystami jak Kamchàtka czy Wandering Orchestra, których występy zachwyciły gdańską publiczność. - Adrian przyjedzie ze spektaklem "Arrived", który zostanie zaprezentowany w bardzo ciekawych miejscach - zdradza gość Kasi Dydo. - Pierwsza prezentacja odbędzie się na ul. Długiej i będzie swoistą reklamą naszej imprezy. Na kolejne trzy zapraszamy już do parku, w warunki mniej miejskie - dodaje. 

W programie FETY każdy znajdzie coś dla siebie, można wybrać duże widowiska i bardziej kameralne, teatr tańca, ruchu, nowych mediów, spektakle lalkowe, przedstawienia dla dzieci i dla dorosłych, ale też te bez granicy wiekowej. 

Ze spektaklem "Trip Over" przyjedzie jednym z najbardziej cenionych teatrów plenerowych w Europie Theater Titanick. Ich widowisko połączy multimedia i muzykę na żywo. 

Tomasz Kaczorowski zwraca też uwagę na otwieraną dziś pokonkursową wystawę plakatu FETA 2022. Wystawa prezentująca 26 tegorocznych projektów utalentowanych autorek i autorów. W tym zwycięski projekt Sylwestra Kluszczyńskiego, który odpowiada za tegoroczną wizualizację FETY.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Kaczorowski (organizator festiwalu)

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Spektakl "Salpetriere" - prawo do wyrażania siebie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 15:40
Scena 72 przy warszawskiej ASP zaprasza na niecodzienny spektakl. "Salpetriere" to sztuka inspirowana życiem poetki Marii Komornickiej, znanej również jako Piotr Odmieniec Włast. W rolach głównych występują Jadwiga Jankowska-Cieślak i Tomasz Olejnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Emigranci" na emigracji. Premiera sztuki Mrożka w Hadze

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 17:00
- Dzieje świata to ciągła migracja, a obecna sytuacja geopolityczna nasila to zjawisko. Obok emigrantów z wyboru pojawili się ci, którzy opuszczają swój kraj z przymusu. I oni również znajdą się w naszym spektaklu - opowiada Hanna Grosfeld-Buda reżyserka "Emigrantów" według Sławomira Mrożka.
rozwiń zwiń