Premiery filmowe: "Gdzie śpiewają raki", "Wrobiony", "Greckie wakacje"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 16:00
Kino to doskonała rozrywka na każdą porę roku. Premiery tego tygodnia to gratka dla fanów powieści, sztuki, ale też prostych komedii romantycznych. 
Director Piotr Śmigasiewicz poses before the premiere of his film Wrobiony (Framed) in Warsaw on August 16, 2022.
Director Piotr Śmigasiewicz poses before the premiere of his film "Wrobiony" (Framed) in Warsaw on August 16, 2022.Foto: Photo:

Na film "Gdzie śpiewają raki" czekała cała rzesza czytelników książki Delii Owens. To powieść, która wzbudziła dużo emocji, wiele osób się nią zachwyciło. Oczekiwania widzów dotyczące filmu są więc ogromne. 

Aby opowieść Owens przenieść na ekran zdecydowała się Reese Witherspoon, aktorka, która kocha książki i piękne historie. Sama też prowadzi własny klub książki. Whiterspoon jako producentka, reżyserię powierzyła Olivii Newman. Film, mimo chłodnych recenzji krytyków amerykańskich, cieszy się dużą popularnością. 

- W roli głównej widzimy tu Daisy Edgar-Jones, znaną z serialu "Normalni ludzie". Tu widzimy ją w roli młodej, samotnej dziewczyny, mieszkającej w Luizjanie, na bagnach w latach 50. XX wieku. To dziewczyna z mroczną rodzinna przeszłością. Zostaje uwikłana w zabójstwo. Jest podejrzewana o ten czyn. Okoliczna społeczność podejrzewa właśnie ją, bo jest samotniczką, odludkiem, interesuje się przyrodą - opowiada Łukasz Muszyński. - Bohaterka musi zawalczyć z tymi oskarżeniami i udowodnić swoją niewinność. Pojawia się też tu wątek romantyczny, ale mężczyzn jest dwóch, więc będą emocje - dodaje. 

Ten film to też pewien portret Stanów z lat 50., czasu, kiedy społeczeństwo było mocno konserwatywne, nieaprobujące inności. - W tym filmie dzieje się dużo i ciekawie - podkreśla gość Kasi Dydo. - Jest tu spotkanie dwóch dusz, ale i oda do świata przyrody. Obraz jest przepięknie sfilmowany, trochę jak w filmie przyrodniczym - dodaje. 

źr. Gdzie śpiewają raki - nowy zwiastun/TYLKOHITY

Film "Wrobiony" z Piotrem Adamczykiem w roli głównej, w recenzjach nazywany jest polską wersją "Kodu da Vinci". Jednak jest to polska produkcja niezależna, która 8 lat czekała na swoją premierę, najprawdopodobniej z powodu kłopotów finansowych. 

- We "Wrobionym" Piotr Adamczyk wciela się w postać doktoranta Dominika, który fascynuje się sztuką Caravaggia. Bohater dostaje szansę, żeby wyjechać do miasteczka, w którym artysta zmarł, we włoskiej Toskanii. Tam zostaje uwikłany w intrygę z udziałem międzynarodowej szajki przestępczej. Musi walczyć o życie, ale też odkrywa tajemnice obrazów mistrza - opowiada krytyk filmowy. - Jest też druga warstwa tego filmu. Obraz jest mocno inspirowany sztuką Caravaggia. Reżyser, Piotr Śmigasiewicz podkreśla, że wraz z autorem zdjęć, Arkadiuszem Tomiakiem, chcieli w podobny sposób operować światłocieniem, nawiązywać do dzieł Caravaggia - dodaje. 

Ten film jest przepięknie sfotografowany. Jest piękny formalnie. 

źr. WROBIONY - oficjalny zwiastun/KinoSwiatPL

Idealnym filmem na wakacje wydaje się być obraz "Greckie wakacje". - Główna bohaterka dowiaduje się, że jest zdradzana przez swego partnera. W związku z tym postanawia wrócić do rodzinnego domu w Grecji, by tam leczyć złamane serce - opowiada Łukasz Muszyński. - Niestety nie zostaje przyjęta z otwartymi ramionami, a wszyscy mieszkańcy miasteczka utrudniają jej życie. Na swej drodze spotyka jednak rezolutnego 9-latka, który staje się jej przewodnikiem po greckim świecie, a potem na jej drodze staje przystojny mężczyzna,  którym spędza cudowne wakacje - dodaje i przyznaje, że to dobry film, dla tych, którzy chcą spędzić wieczór w klimatyzowanych przestrzeniach kina. 

źr. Greckie wakacje - zwiastun. W Multikinie 19 sierpnia!/Multikino

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 19.08.2022

Godzina emisji: 10.16

pj

Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Nowa Madonna, nowy "Joker" i powrót dinozaurów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 23:00
Ma 28 lat, na koncie role w uznanych serialach, a w perspektywie - bycie Madonną. Taką propozycję otrzymała Julia Garner od twórców filmu biograficznego o królowej popu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery tygodnia. Gosling na małym ekranie i powrót Cronenberga

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 19:00
Najbardziej wyczekiwaną premierą tego tygodnia jest "Gray Man", obraz który możemy obejrzeć na jednej z platform streamingowych. Na duży ekran po ośmiu latach wraca David Cronenberg, a także wzruszająca historia francuskiej rodziny Verneuil. 
rozwiń zwiń