Galerie na świecie: Nowy Jork, Londyn i Essex

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 13:45
Jak co tydzień wyruszamy do światowych galerii. Tym razem Ada Janiszewska opowiada o wystawie poświęconej koreańskiemu artyście Do Ho Suhowi, a także twórczości projektanta mody Patricka Kelly'ego. Zajrzymy również do domu najsłynniejszego detektywa świata Sherocka Holmesa, a także poznamy życie brytyjskiej rodziny królewskiej w obiektywie. 
Wystawa w muzeumzdj. ilustracyjne
Wystawa w muzeum/zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/ Pla2na

Podróż po światowych galeriach zaczynamy od Nowego Jorku. To tam w Galerii Lehmann Maupin, wystawa poświęcona koreańskiemu artyście Do Ho Suhowi. Jak czytamy w opisie na stronie galerii, artysta zamienia przedmioty codziennego użytku w widma.

- Eksploruje wątki antymonumentalizmu, udomowienia, pamięci, granic przestrzeni. Wystawa zawiera instalację złożoną z setek prac artysty, m.in. można tam zobaczyć szczegółowe repliki tkanin z przedmiotów gospodarstwa domowego, od klamek po armaturę łazienkową - opowiada Ada Janiszewska. - W innym miejscu Do zadebiutuje wielkoformatową rzeźbą stworzoną we współpracy z zespołem robotycznym, która konfrontuje się z rolą publicznych pomników. 

 Źr. Facebook/Lehmann Maupin

Przenosimy się do Europy, gdzie autorka cyklu zaprasza do Londynu na Baker Street 221 B. To jeden ze słynniejszych adresów w literaturze światowej. Tam mieszkał najsłynniejszy detektyw Sherlock Holmes i tam mieści się jego muzeum.

- W kamienicy odtworzono mieszkanie Holmesa. Czas się zatrzymał. A my możemy zanurzyć się w skarbnicy przedmiotów związanych z Sherlockiem i słynnymi sprawami, które rozwiązał - mówi nasza dziennikarka. - A wszystko w tej samej scenerii, o której można przeczytać na kartach książek sir Arthura Conana Doyla. Oczywiście znajdują się tam także ślady nieodłącznego towarzysza wielkiego detektywa - doktora Watsona.

 Źr. Facebook/The Sherock Holmes Museum

W Peabody Essex Museum można obejrzeć wystawę Patrick Kelly: Runway of Love. Patrick Kelly to amerykański projektant mody. Wykorzystał swoje afroamerykańskie dziedzictwo, doświadczenia związane ze swoją orientacją seksualną, a także doświadczenia z klubów oraz scen kulturalnych Nowego Jorku i Paryża, aby stworzyć swoje beztroskie, ale wyrafinowane projekty.

- Wystawa sytuuje Kelly'ego i jego prace w szerszym kontekście historii sztuki i mody, eksplorując inspiracje stojące za jego projektami - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Zobaczymy materiały filmowe z jego żywiołowych i przełomowych pokazów mody, ale także zetkniemy się z inspiracjami projektanta.

 

Źr. Facebook/Peabody Essex Museum

Wracamy do Londynu, gdzie w Historic Royal Palace można zanurzyć się w życie rodziny królewskiej, a to za sprawą wystawy "Życie przez królewski obiektyw". - To wyjątkowa wystawa pokazująca relacje rodziny królewskiej widziane w obiektywie aparatu.

- Wystawa eksploruje rodzinę królewską za pomocą fotografii i pokazuje niektóre z najbardziej kultowych zdjęć rodziny królewskiej, jakie zrobiono w Pałacu Kensington - mówi Ada Janiszewska. - W muzeum można oglądać także dzieciństwo królowej, osoby, które pojawiały się na dworze. Fotografie pokazują rodzinę królewską w codziennych sytuacjach. To jest ciekawa propozycja dla wszystkich wielbicieli brytyjskich royalsów, ale także okazja do oddania hołdu zmarłej niedawno monarchini.

Źr. Facebook/Historic Royal Palace

Posłuchaj
11:54 Czwórka/Stacja Kultura - wystawy 14.09.2022.mp3 O najciekawszych światowych wystawach opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 14.09.2022

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 14:00
Ogłoszono wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022. Zwyciężył 400-letni dąb Dunin, który rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, w Przybudkach, w gminie Narew, w województwie podlaskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie. Co słychać w Paryżu, Zagrzebiu i Bordeaux ?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 17:30
Takie muzeum mogłyby wymyślić bohaterki "Seksu w wielkim mieście" albo serialu "Dziewczyny". Ale zrobili to producentka filmowa Olinka Vištica i projektant wnętrz Dražen Grubišic. Pomysł na ekspozycję pojawił się, kiedy para postanowiła zakończyć swój związek. 
rozwiń zwiń