"Nauka latania" - film, który zadaje pytania

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 10:02
We wtorek Czwórkowe studio odwiedzi Katarzyna Trzaska, reżyserka filmowa. Autorka kolorowego filmu dokumentalnego "Nauka latania". To obraz przedstawiający losy trójki wychowanków domu dziecka.
Katarzyna Trzaska
Katarzyna TrzaskaFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

"Nauka latania" to obraz wyjątkowy, zwraca uwagę na kwestię instytucjonalnej pieczy zastępczej w Polsce, czyli domów dziecka, rodzin zastępczych spokrewnionych lub zawodowych oraz innych instytucji opiekuńczych, w których przebywa ponad 70 tysięcy dzieci i młodzieży. Zdecydowana większość z nich ma żyjących rodziców. Rodziców niewydolnych, dysfunkcyjnych, pogrążonych w nałogach. 

Bohaterami "Nauki latania" Katarzyna Trzaska uczyniła Mariettę, Michała i Anię. Każda z tych osób przebywała w domach dziecka. Każda z nich ma żyjącą matkę, byłą lub obecną alkoholiczkę. Ojcowie są nieobecni w ich życiu. Po opuszczeniu domu dziecka Marietta, Michał i Ania, ruszają w świat, rozpocząć własną samodzielność. Przyglądając się fragmentom życia tej trójki bohaterów, reżyserka zadaje pytanie, czy wyjście z zaklętego kręgu złej rodziny jest możliwe i czy uda się bohaterom zbudować bliskie relacje, założyć własne rodziny. Kasia Dydo zapyta Katarzynę Trzaskę o to pytanie i odpowiedź na nie. 

Tuż po 10.45 wraz z Weroniką Puszkar ruszymy do Azji. "Wokół Azji" to cykl, w którym zaglądamy do najpopularniejszych w Japonii mang i opowiadamy o ciekawostkach, które się z nimi wiążą. Np. że często mangi czyta się, żeby zapomnieć o rzeczywistości. Japończycy to bardzo samotny naród dlatego szukają czegoś, co zajmie im głowę. Najpopularniejsze tytuły, o których jeszcze nie mówiliśmy to: One Piece, Demon Slayer, Detective Conan, Dragon Ball. Opowiemy też o ciekawych twórcach mangi: Nagata Kabi to japońska artystka manga, autorka książki "My Lesbian Experience With Loneliness". Nagata rysowała odkąd pamięta. Jednak zaczęła czytać mangę dopiero w czwartej klasie dzięki sportowej mandze "Takehiko Inoue Slam Dunk". Zajrzymy też na blogi azjatyckich blogerek, którymi inspirują się projektanci na całym świecie czyli "ORIENTALNE IT GIRLS". 

Wtorek to też kolejny dzień z cyklem Konopnicka. 8 października przypada 112. rocznica śmierci Marii Konopnickiej. W "Stacji Kultura" od poniedziałku do piątku młode raperki m.in Julia Mika, Kasia Tontor, Natalia Hoffmann-Pawlak i Maggy Moroz rapują wybrane wiersze polskiej poetki i nowelistki okresu pozytywizmu, jednej z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej.

Spotkamy się również z Kingą Michalską, która opowie nam o dwóch nowościach wydawniczych, które pojawiły się w ostatnim tygodniu na księgarnianych półkach. 

***

Na audycję z cyklu "Stacja kultura" w poniedziałek (03.10) o 10.05 zaprasza Kasia Dydo.

pj