"Pracownie do wglądu" - jak pracują artyści?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 14:00
Na co dzień niedostępne pracownie krakowskich artystów otwierają podwoje dla wielbicieli sztuki i rękodzieła. - W weekend, w ramach projektu "Pracownie do wglądu" można będzie zobaczyć wiele różnorodnych pracowni i zobaczyć, jak pracują artyści - mówi Agnieszka Jankowska-Marzec, organizatorka wydarzenia.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/maxbelchenko

Druga edycja projektu "Pracownie do wglądu" odbędzie się w dniach 22-23 października w Krakowie. Podczas tego weekendu artyści udostępnią swoje pracownie zwiedzającym. W te dwa dni można będzie dowiedzieć się, jak pracują krakowscy artyści i co ich inspiruje.

- Projekt powstał cztery lata temu. Jest projektem internetowym, a jego inicjatorką jest fotografka Anka Stankiewicz, która zaczęła fotografować pracownie krakowskich artystów. Zaprosiła mnie do współpracy i doszły do tego wywiady z artystami - mówi Agnieszka Jankowska-Marzec. - Postanowiłyśmy projekt spopularyzować i zdecydowałyśmy się na zorganizowanie weekendu z pracowniami, podczas których zainteresowani sztuką będą mogli wejść do pracowni i porozmawiać z artystami.

Pracownie są miejscami wyjątkowymi: prywatnymi, magicznymi i przepełnionymi dziełami sztuki. Na co dzień niedostępne lub udostępniane tylko wąskiemu gronu przyjaciół. Tym bardziej takie spotkania to niecodzienna okazja, żeby zobaczyć pracę twórców od zaplecza.

- W sobotę będziemy mogli zajrzeć do sześciu pracowni. Pierwszą z nich jest tzw. Willa Generała na krakowskim Salwatorze, która przez wiele lat opuszczona, dopiero w czerwcu tego roku została oddana w użytkowanie artystom - opowiada gość audycji. - Tam można będzie się spotkać z Cecylią Malik, ekoaktywistką i popularną artystką, z Dawidem Czyczem, Szymonem Kobylarzem, Bogumiłem Książkiem - artystami krakowskimi. 

Można będzie także odwiedzić kompleks 12 pracowni artystycznych wzniesionych w latach 70. dla rzeźbiarzy nad rzeką Rudawą. - Tu swoje drzwi otwierają trzy pracownie. Między innymi La Glina, gdzie prowadzone są warsztaty ceramiczne - zdradza rozmówczyni Gosi jakubowskiej. - W niedzielę można będzie pospacerować sobie i zajrzeć do pracowni rozrzuconych na Starym Mieście i Kazimierzu.


Źr. Facebook/Pracownie do wglądu

W ramach projektu "Pracownie do wglądu" można będzie spotkać się i porozmawiać m.in. z Anną Sadowską, Agnieszką Berezowską, Józefem Sękowskim, Bartłomiejem Chwilczyńskim i Ireną Kalicką. Galerie można oglądać także online. 


Posłuchaj
07:22 Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia - "Pracownie do wglądu" 21.10.2022.mp3 Agnieszka Jankowska-Marzec o projekcie "Pracownie do wglądu" (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Gosia Jakubowska

Gość: Agnieszka Jankowska-Marzec (współautorka projektu "Galerie do wglądu")

Data emisji: 21.10.2022

godzina emisji: 8.40

aw/kor


Czytaj także

Rzemiosło łączy siły: "Noc Rzemiosła" i "Nów w Pełni"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 14:25
24 września startują jednocześnie dwie imprezy promujące rzemiosło. Punktem wspólnym "Nocy Rzemiosła" i wystawy "Nów w Pełni", oprócz prezentacji polskich rzemieślników, jest adres Mysia 3, gdzie można oglądać prace najlepszych twórców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe życie zabytków. Jest taki klub, na poczcie, w Krakowie...

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 12:15
W wielu miejscach w Europie zabytkowe wnętrza stają się przestrzenią dla artystycznych działań. Rave w kościele, galeria w dawnym rezerwuarze i klub na poczcie.
rozwiń zwiń