"Fantastyczny Matt Parey" - film o "ojcu chrzestnym polskiej fantastyki" wchodzi do kin

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2023 22:15
Już niedługo do kin wejdzie dokumentalny film "Fantastyczny Matt Parey" opowiadający o ojcu chrzestnym polskiej fantastyki Macieju Parowskim. 
Na łamach Fantastyki debiutowało wielu znanych pisarzy
Na łamach "Fantastyki" debiutowało wielu znanych pisarzy Foto: shutterstock/diversepixel
  • Widzowie już niedługo będą mogli zobaczyć film dokumentalny "Fantastyczny Matt Parey". 
  • Bohaterem dokumentu jest Maciej Parowski. 
  • Maciej Parowski był legendarnym redaktorem "Fantastyki". 
  • W piśmie debiutowała cała plejada poczytnych dzisiaj pisarzy.  
  • Parowski nazywany jest "ojcem chrzestnym polskiej fantastyki".

8 września na ekrany kin trafi film o niezwykle ważnej postaci dla świata polskiej fantastyki. "Fantastyczny Matt Parey" to dokument przybliżający sylwetkę legendarnego redaktora "Fantastyki" Macieja Parowskiego. Twórcy obrazu, reżyser i współscenarzysta Bartosz Paduch, oraz producent Maciej Ostatek w Czwórce opowiadają o tym, jak powstawał film.


"Fantastyczny Matt Parey" - skąd się wziął tytuł?

Skąd intrygujący tytuł? Jak opowiadają goście audycji Matt Parey to komiksowe alter ego Macieja Parowskiego, narysowane przez niego samego do jednego z komiksów. Parowski stworzył i napisał dla siebie małą rolę w komiksie i nadał sobie komiksowe, amerykańsko brzmiące imię. Zresztą nie tylko sobie, bo także swoim kolegom z którymi współpracował przy tym komiksie.

- Pisząc ten scenariusz pomyślałem sobie, że fajnie byłoby może to wykorzystać i dodać jeszcze jedną warstwę znaczeniową do tego filmu. W ten sposób powołałem go do życia - mówi reżyser filmu. - To jest jakby równorzędna postać z Maciejem Parowskim, dokumentalnie uchwyconym. Rysunkowy Matt Parey komentuje i dopełnia historię, wszystko więc to dzieje się równolegle.


Jacy pisarze debiutowali na łamach "Fantastyki?"

Fantastyczny Matt Parey” to nie tylko próba sportretowania biografii i twórczości Macieja Parowskiego, ale także uchwycenia fenomenu polskiej "Fantastyki". Jak twierdzi wielu wielbicieli tego gatunku, gdyby nie on, nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy "Wiedźmina" czy nagrodzonej Oscarem "Katedry" Tomasza Bagińskiego.

- To na łamach tego pisma debiutowali znani później pisarze. To jest większość autorów, którzy sprzedają dzisiaj książki: m.in. Sapkowski, Dukaj, Olga Tokarczuk, bracia Miłoszewscy, Kosik, Małecki, Chmielarz - wymieniają rozmówcy Adama Smolarka. - Debiutowali swoimi opowiadaniami i wszyscy właściwie przeszli przez "Fantastykę" i "Nową Fantastykę". Wcześniej nie zdawałem sobie z tego sprawy, dopiero przygotowując materiały do filmu uświadomiłem sobie, że w czasach PRL i późniejszych latach to było główne środowisko kulturotwórcze i wypuszczające pisarzy.

 

Posłuchaj
19:39 Czwórka/Stacja kultura "Fantastyczny Matt Parey” -25.08.2023. mp3 W audycji mówimy o filmie dokumentalnym o Macieju Parowskim "Fantastyczny Matt Parey” (Stacja Kultura/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Bartosz Paduch (reżyser i współscenarzysta), Maciej Ostatek (producent)

Data emisji: 25.08.2023

Godzina emisji: 23.02

aw

Czytaj także

Oko to narzędzie. Widzimy mózgiem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 15:54
4K, full HD, 1800 pixeli. W naszych czasach rozdzielczość monitorów i telewizorów to najlepsza jakość i wysoka rozdzielczość. A jaką rozdzielczość ma ludzkie oko?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przechowywanie danych. Czy "chmura" jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 16:00
- Miejsce w "chmurze" nigdy się nie kończy, więc zapisujemy w niej coraz więcej danych. Warto jednak przyjąć założenie, że jeśli już coś raz "wyślemy" do internetu, to prawdopodobnie zostanie tam na zawsze - mówi specjalistka od cyberbezpieczeństwa Joanna Wziątek. 
rozwiń zwiń