Festiwal "Dwa Teatry". Specjalna audycja z Sopotu w Czwórce [SŁUCHAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 08:00
"Dwa Teatry" to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku - Czwórka też jest na miejscu. W naszym plenerowym studiu nie brakuje znamienitych gości. 
Kasia Dydo i jej goście:  Adam Wojtyszko i Wojciech Majcherek
Kasia Dydo i jej goście: Adam Wojtyszko i Wojciech MajcherekFoto: Monika Góral/Czwórka

W dniach 22-24 czerwca w Sopocie odbywa się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku "Dwa Teatry" - Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Podczas 23. edycji prezentowane są utwory, których premiera odbyła się w ubiegłym roku.

W konkursie na najlepsze słuchowisko biorą udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Produkcje radiowe i telewizyjne oceniane są przez dwa niezależne zespoły jurorów. Nadsyłane zgłoszenia rozpatrywane są w dwóch kategoriach: słuchowisko dla dorosłych oraz słuchowisko dla dzieci i młodzieży.

- Podczas "Dwóch Teatrów" udaje nam się zaprosić słuchaczy do zajrzenia w rękaw iluzjonisty, do podpatrzenia tego, jak to jest robione - mówi Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia, dyrektor artystyczny festiwalu "Dwa Teatry" - Tam poziom przygody z Teatrem Polskiego Radia podnosi się kilka pięter wyżej - nagle ludzie mają szansę na nowo skalibrować swój odbiór tego, czego doświadczają.  


24 czerwca w "Stacji Kultura" przenosimy się do Sopotu, gdzie na miejscu jest Kasia Dydo. Dziennikarka Czwórki rozmawia z twórcami, aktorami i reżyserami, którzy współtworzą spektakle i słuchowiska teatru Polskiego Radia Telewizji Polskiej.Naszymi gośćmi są m.in. aktorzy związani z Teatrem Polskiego Radia: Jędrzej Hycnar, Ignacy Lis, a także Wiktoria Gorodeckaja. Rozmawiamy o słuchowisku "Ferdydurke", które na żywo będzie prezentowane sopockiej publiczności w poniedziałek 24 czerwca o godzinie 13.00 w Teatrze Atelier.


Źr. Youtube/"To jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Sopotu" | "Dwa Teatry 2024"


Nasze festiwalowe studio odwiedza też Marta Rebzda. Ta autorka wielu słuchowisk została nagrodzona w tym roku BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama" za słuchowisko "To słowo". W audycji nie brakuje także licznych rozmów o fenomenie teatru w radiu i telewizji oraz kierunkach, w których się rozwija nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

>>> Zobacz pełny program Festiwalu Dwa Teatry 2024 <<<

Na antenach Polskiego Radia można usłyszeć relacje i audycje, emitowane ze studia plenerowego w Sopocie. Wszystkie prezentacje, spotkania, spektakle i warsztaty są dostępne bezpłatnie.


***

Na specjalne wydanie audycji Stacja Kultura z festiwalu "Dwa Teatry" zapraszamy w poniedziałek (24.06) po godz. 9.00. Program poprowadzi Kasia Dydo. 

mat.pras./wmkor/pj

Czytaj także

Dwa Teatry 2024. "Tam poziom przygody z Teatrem Polskiego Radia podnosi się kilka pięter wyżej"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 15:42
Wielkimi krokami zbliża się wielkie święto Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej - Festiwal Dwa Teatry. Wydarzenie powraca do Sopotu, gdzie słuchacze będą mieli okazję m.in. zajrzeć do rękawa iluzjonisty - sprawdzić, jak teatr radia wygląda na żywo i czy trzepot skrzydeł smoka da się oddać parasolem. O szczegółach w Czwórce opowiada Adam Wojtyszko, dyrektor artystyczny festiwalu i dyrektor Teatru Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń