Ethno Elektro po Gooralsku (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 18:00
Mieszanka elektroniki, d'n'b, dubstepu z góralszczyzną - taka jest debiutancka płyta Goorala! Jej wydaniu patronuje Czwórka.
Audio
Mateusz Gooral Górny
Mateusz "Gooral" GórnyFoto: Wojciech KusińskiDebiutancka autorska płyta to najnowszy dzieło prekursora góralskiej elektroniki. Elektroniczne brzemienie w połączeniu z muzyką folkową jest jednak już od dawna znakiem rozpoznawczy Goorala. Nazwa płyty nawiązuje do powstałego w 2002 roku Ethno Electro zainicjowanego wraz z Rafalem Pisowiczem. Później był Psio Crew, założona z Maciejem Szymonowiczem góralska kapela ziomalska, której ideą było łączenie góralszczyzny z d'n'b, nujazzem, dubem.
- Chciałem mocniej realizować siebie i aby to zrobić postanowiłaem odejść z Psio Crew - mówi Mateusz Górny - Gooral, autor "Ethno Elektro". - Płyta powstawała długo, trzy lata - wyjaśnia.
Na krążku znajdziemy siedem interpretacji tradycyjnych góralskich utworów. - To trudne jak się bierzesz za taką muzykę - stereotyp na dzień dobry. Ja wychodzę od muzyki klubowej, a góralszczyzna jest dla mnie wartością, która wypływa z miejsca, z którego pochodzę. Tą góralszyzną muzykę klubową można nieźle udekorować. To nasz znak charakterystyczny, który można pokazać gdzieś dalej, nie tylko w Polsce  - podkreśla Gooral.

Mikstura folku i elektroniki to nie jedyna specjalność Mateusza Górnego. - Jestem fizykiem, specjalność optometrystyka. Mógłbym zarabiać dobierając ludziom soczewki - zdradza w Czwórce. Jego pasją jest też nagrywanie dźwięków przyrody, które mógłby wykorzystać przy swoich muzycznych projektach. - Teraz chciałbym pojechać w góry i ponagrywać różne ambienty, które mógłbym grać. Na przykład świerszcze w przerwie koncertu, przygotowując się do zagrania kolejnego utworu.
Aby poznać temperament Goorala wystarczy posłuchać całej audycji i zobaczyć wideo. Kliknij w boksie po prawej stronie artykułu.

pg

Zobacz więcej na temat: boks POLSKA

Czytaj także

Filmy z festiwalu "Nowa Tradycja" 2011

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 12:00
Zapraszamy do obejrzenia relacji z trwającego właśnie festiwalu Nowa Tradycja
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakończył się Festiwal "Nowa Tradycja" - zobacz koncert laureatów (wideo)!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 11:06
XIV Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" za nami. Tegoroczna edycja odbywała się w dniach 12-15 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elena Ledda: nie potrzebuję muzykologów!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 07:16
Słynna sardyńska pieśniarka była gwaizdą Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W Warszawie rozmawiała z Anną Szewczuk.
rozwiń zwiń