"Jak wychować dziecko, psa, kota… i faceta", czyli o życiu rodzinnym słów kilka

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 13:35
– Ta książka nie jest poradnikiem, znajdują się w niej tylko schematy działania. To tak jakbyśmy mówiły jak zrobić sałatkę jedynie podając składniki, ale nie mówiąc, co należy z nimi zrobić – tłumaczą Dorota Sumińska i Dorota Krzywicka, współautorki publikacji.
Audio

W książce zatytułowanej "Jak wychować dziecko, psa, kota… i faceta" autorki bez moralizowania uświadamiają czytelnikom, jak stworzyć szczęśliwą, pełną miłości rodzinę.  Podkreślają jednak przy tym różnicę pomiędzy "wychowywaniem" a "tresowaniem".

– Wychowanie rozumiemy bowiem jako działanie, które ma ułatwić życie wychowankowi. Tresura z kolei ma na celu ułatwienie życia treserowi i wiąże się z manipulacją. A tu nie ma nic z tresury, bo dążymy do tego by wszyscy czuli się dobrze – wyjaśniają zgodnie Dorota Sumińska i Dorota Krzywicka, współautorki.

Ich zdaniem dziecko, pies, kot i facet – to są wszystko żywe istoty, które można "wrzucić do jednego wora", jeśli chodzi o wychowanie. – Schemat postępowania jest bowiem ten sam, a to wszystko za sprawą określonych uniwersalnych zachowań – tłumaczy Dorota Krzywicka.

Przydatne w budowaniu relacji w rodzinie są według autorek wolność, równość, braterstwo i życzliwość. – Pierwsze uczucie, jakie tej książce przyświeca, to jest właśnie życzliwość – zaznacza z kolei Dorota Sumińska.

Książka miała swoją premierę 5 października, a jej trzecią współautorką jest Irena A. Stanisławska.

Więcej o książce "Jak wychować dziecko, psa, kota… i faceta" oraz poglądach współautorek publikacji na temat mężczyzn, dowiesz się słuchając rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Dorotą Sumińską i Dorotą Krzywicką.

ap

Czytaj także

Książka, która pomoże ci zostać pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 16:09
Pierwszy polski podręcznik dla literatów ma pomóc pisać tym, którzy lubią to robić, i tym, dla których złożenie trzech słów stanowi nie lada wyzwanie...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idee, które zmieniły modę oczami Harriet Worsley

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 13:36
Niedawno na rynku ukazała się nowa publikacja z zakresu historii mody. Ilustrowany przewodnik po najważniejszych zjawiskach w tej materii niewątpliwie ładnie się prezentuje wizualnie, niemniej jednak nie jest bogaty w treść.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Banksy. Nie ma jak w domu" - książka Steve’a Wrighta

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 10:00
Publikacja ta jest połączeniem przewodnika, reportażu i albumu, będącego hołdem dla sztuki Banksy’ego oraz wnikliwym obrazem kontrowersyjnego artysty, określanego często jako znanego z faktu, że nic o nim nie wiadomo.
rozwiń zwiń