"Religijna" płyta Gaby Kulki i Ola Walickiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 14:45
– Wykorzystaliśmy wartości sakralne jako zabieg techniczny, żeby ustalić sobie punkt startu i powrotu – mówił w Czwórce Olo Walicki, stanowiący 1/3 nowego projektu "The Saint Box".
Audio
  • Gaba Kulka i Olo Walicki o płycie "The Saint Box"
Olo Walicki
Olo WalickiFoto: Dominik Werner/olowalicki.com

"The Saint Box" to audiowizualny projekt muzyków Ola Walickiego, Gaby Kulki oraz odpowiedzialnego za obraz Macika Szupicy, znanego chociażby ze współpracy z zespołem Dick4Dick. Wspólnie artyści stworzyli materiał zainspirowany zjawiskiem rytuału i duchowości.

– Dla mnie kluczowe jest to, że ta koncepcja wizualna nie jest uzupełnieniem muzyki, tylko przewraca sposób jej odbioru na lewą stronę. Ingerencja wizualna powoduje, że muzyka pojawia się w zupełnie nowym kontekście - mówiła w "Stacji kultura" Gaba Kulka.

9 utworów, które znalazły się na płycie przypominają formą i nastrojem ścieżkę dźwiękową onirycznego filmu, nawiązującą do muzyki klasycznej, eklektycznego jazzu z lat siedemdziesiątych, rocka i folku.  To płyta miejscami mroczna i niepokojąca, kiedy indziej liryczna, momentami żartobliwa. Teksty w interpretacji Gaby Kulki, śpiewane po angielsku, francusku, niemiecku i po łacinie - budują mini wieżę Babel pośrodku tej muzycznej struktury.

- To jest bardzo ważne, żeby słuchać tej płyty w całości, żeby poznać całą jej konstrukcję i scenariusz - mówił w Czwórce Olo Walicki.

Więcej na temat projektu "The Saint Box" dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Jared Leto: bierzemy proteiny i zmieniamy w złoto (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 17:00
- Pierwsze fanki przed łódzką Atlas Areną pojawiły się już o 3 rano - relacjonował reporter Czwórki Kamil Jasieński, któremu udało się porozmawiać z muzykami nagrodzonymi MTV European Music Awards.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czeski film Agnieszki Holland

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 14:00
- Jego śmierć się stała takim ostatnim wielkim zrywem patriotyczno wolnościowym w Czechosłowacji - mówiła w Czwórce Agnieszka Holland, która obecnie pracuje nad filmem o samobójstwie Jana Palacha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawa" powstała z tęsknoty za polską dziewczyną

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 18:10
Znany z udziału w filmie Woody’ego Allena, hiszpański zespół Giulia y los Tellarini opowiedział nowym teledysku, którego akcja dzieje się na stołecznej starówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miloopa w studiu Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 20:00
W "Stacji Kultura" gościł zespół Miloopa.
rozwiń zwiń