"Baśnie" i komedia o gorzkim smaku

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 13:58
Jak co piątek, nowe filmy trafiają do kin. W tym tygodniu to "Niewierni", "Bestie z południowych krain" i "Bitwa pod Wiedniem", na której Łukasz Muszyński, krytyk filmowy, nie pozostawia suchej nitki.
Audio
  • Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery tygodnia

"Bitwa pod Wiedniem" reklamowana jest jako wielka międzynarodowa superprodukcja. Do szkół w całej Polsce rozesłano 60 tysięcy zestawów edukacyjnych dla nauczycieli. Łukasz Muszyński, krytyk filmowy ma nadzieję, że uczniowie dowiedzą się, że Polska nie jest krajem, który zawsze dostawał "po tyłku", przelewał krew i cierpiał. Polska miała też swoje zwycięstwa o międzynarodowym znaczeniu.

Niestety to koniec walorów włoskiej produkcji o Janie III Sobieskim i jego wygranej. Reżyser "Bitwy pod Wiedniem" w swym filmie dał wyraz swemu antyislamskiemu nastawieniu, a połączenie tego z niskim budżetem spowodowało, że mamy film klasy B łamanej przez C, ocenia Muszyński. - Efekty specjalne i scenariusz na poziomie Wiedźmina. Ta bitwa momentami zmienia się w baśń - dodaje.


Kolejnym filmem, który dziś wchodzi do polskich kin jest obraz "Bestie z południowych krain". - To film przedziwny, zderzenie kilku nieprzystających gatunków: z jednej strony mamy bardzo realistyczny opis świata, z drugiej realizm magiczny, baśń i jeszcze społeczny komentarz - opowiada Łukasz Muszyński. Film ma już wiele nagród na swoim koncie. - To dziwna baśń o dojrzewaniu małej Hushpuppy - mówi krytyk filmowy.

12 października na wielki kinowy ekran trafiają też "Niewierni". To francuska produkcja, do której zaproszono kilku reżyserów, każdy z nich miał stworzyć nowelkę o niewierności mężczyzn. - Ton tych opowieści miał być komediowy, ale jest kilka gorzkich fragmentów tego filmu - opowiada Muszyński.

 


Więcej o piątkowych premierach dowiesz się słuchając załączonej " Stacji Kultura ".
(pj)

Zobacz więcej na temat: FILM Wiedeń POLSKA
Czytaj także

"Bitwa pod Wiedniem" to co najważniejsze...

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 21:15
- Dzięki filmowi "Bitwa pod Wiedniem" widzowie w 50 krajach dowiedzą się, że Polska w w XVII wieku uratowała Europę - powiedział włoski reżyser Renzo Martinelli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W filmach pokażą koszmar handlu ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 14:50
Historie zaginionych, przełożone na język filmu i przedstawione w wielu produkcjach podczas Festiwalu o Handlu Ludźmi mają pokazać jak wielki jest to problem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy Nobel tolerowany przez władze Chin

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 19:30
Komitet noblowski ogłosił, że tegoroczna nagrodę w dziedzinie literatury odbierze chiński pisarz Mo Yan. To pierwszy Nobel dla Chińczyka mieszkającego w Chinach, a nie za granicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janda zagrała Danutę Wałęsę i... zapomniała tekstu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 06:47
- Parę elementów bym poprawił - tak Lech Wałęsa mówił po premierze monodramu "Danuta W.", w którym w rolę prezydentowej wcieliła się Krystyna Janda.
rozwiń zwiń