X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
Audio

O Szczepanie Twardochu wciąż mówi się, że jest młodym pisarzem, a autor ma na koncie już 6 powieści i 3 zbiory opowiadań. Do księgarń trafiła już jego najnowsza książka "Morfina. Warszawa 1939. Kobiety Narkotyki i zdrada".

- Jestem bardzo pracowity - mówi Twardoch w rozmowie z Kubą Kuklą i Kasią Dydo. - Jestem Ślązakiem i jestem pisarzem. Na Śląsku jest taki etos pracy, że trzeba pisać, jak się jest pisarzem - dodaje.

Szczepan Twardoch pisarzem został w wieku 26 lat, jak sam przyznaje, to życie postanowiło, że nim będzie. - Raz w życiu miałem normalną pracę - taką na etat i strasznie się męczyłem. Pracowałem w wydawnictwem jako redaktor - przyznaje pisarz.

Elementem istotnym, w większości powieści Twardocha jest historia. - To jest dla mnie materiał, tworzywo, w którym pracuję. Nigdy nie miałem ambicji by być historykiem, nigdy nie chciałem nim być. Historia jest dla mnie sposobem rozumienia teraźniejszości, drogą do zrozumienia świata współczesnego człowieka i samego siebie - dodaje. - Mnie interesuje mała historia - dotycząca ludzi i świata codziennego.
Właśnie taka mała historia, codziennego życia w Warszawie, czasów wojny stała się tłem wydarzeń jego najnowszej powieści "Morfina". - Jej głównym bohaterem jest Konstanty Willemann, warszawski bon vivant, któremu w byciu bon vivantem przeszkadza wojna. Konstanty jest synem niemieckiego arystokraty i śląskiej mieszczki z Katowic, która przyjechała do Warszawy. Konstanty był wychowywany na Polaka - opowiada Twardoch. - Akcja wydarzeń powieści rozpoczyna się w październiku 1939 roku, po kapitulacji Warszawy.

Autor dodaje, że postać jaką stworzył, jest raczej antybohaterem, którego jednak da się lubić. Ile w książce "Morfina" znajdziemy z realiów wojennej Polski, gdzie Szczepan Twardoch tworzy swoje powieści dowiesz się słuchając załączonej audycji "Stacja Kultura".

(pj)

/


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Wachowscy znów wstrząsną kinem?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 14:00
- Wachowscy, to perfekcyjni kopiści, którzy wiedzą co jest ciekawe i jak to wykorzystać, ale też potrafią wesprzeć się talentem lepszych od siebie - mówił w Czwórce Bartek Sztybor, który przypomniał karierę kontrowersyjnego rodzeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Trzaskalski: Michała Urbaniaka wypatrzyłem w kawiarni

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 07:55
Znany jazzman to jeden z głównych bohaterów nowego filmu twórcy "Ediego". W Czwórce zajrzeliśmy za kulisy dramatu obyczajowego "Mój rower".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakosińska: moja książka powstała z miłości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 14:10
- "Georgialiki" to najlepszy drogowskaz dla osób, które niewiele albo nic nie wiedzą o Gruzji - oceniała radiowej Czwórce jej autorka Katarzyna Pakosińska.
rozwiń zwiń