X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zamiast lodów kupowałem albumy ze sztuką"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 15:35
Jerzy Stelmach sztukę kolekcjonuje od lat, przyznaje, że ta pasja potrafi być bardzo niebezpieczna. Kiedyś, jak wspomina, chciał nawet sprzedać dom, by kupić obraz.
Audio
  • "Zamiast lodów kupowałem albumy ze sztuką" - Jerzy Stelmach w "Stacji Kultura"

Kasia Dydo i Kuba Kukla profesora Stelmacha przedstawiają jako prawnika, filozofa, ale też jako kolekcjonera, pasjonata, miłośnika sztuki, autor książki "Uporczywe upodobanie", która była jednym z tematów dyskusji w czwórkowym studiu.

- Uporczywe upodobanie to nic innego jak pasja - mówi profesor Stelmach. - Kolekcjonowanie jest pozytywnym opętaniem, ale czasami przekształca się w szaleństwo. Może stać się obsesją, i staje się dla wielu, wola zdobywania obiektów, chęć zapłacenia za to każdej ceny, bez względu na stan posiadania, przymus zakupów, głód jak alkoholowy - dodaje.

Według Jerzego Stelmacha każda pozytywna pasja ma w sobie coś niebezpiecznego. - Sam odczuwałem takie stany. Raz chciałem sprzedać dom, w którym  mieszkałem, by kupić obraz. W ogóle nie rozumiałem, na czym polegał niepokój mojej żony i jej pytań, gdzie będziemy mieszkać - opowiada.

Pasja profesora Stelmacha zaczęła się już dawno temu i jak twierdzi gość Czwórki, nie ma racjonalnego wytłumaczenia. - Zamiast lodów kupowałem albumy ze sztuką - przyznaje. - To tak jak z miłością.

Wiele osób marzy o stworzeniu kolekcji obrazów czy rzeźb. Przed taką decyzją Jerzy Stelmach radzi by wyposażyć się w wiedzę. - Znajomość kanonów nie jest potrzebna, a może nawet przeszkadzać, bo ustawia w jakiejś pozycji, ale wiedza z pewnością się przydaje.

Jakie obrazy znajdziemy w kolekcji Jerzego Stelmacha, czy są tam obrazy bez atrybucji oraz czy swoją książką "Uporczywe upodobanie" chciał "podszczypać" historyków sztuki dowiesz sie słuchając załączonej rozmowy ze "Stacji Kultura".

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niegroźne hobby czy plaga?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 16:00
Kiedyś na porządku dziennym było kolekcjonowanie. Ludzie zbierali znaczki, pocztówki, historyjki z gum, opakowania po czekoladach, kolorowe etykiety. A dzisiaj?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcjonuj z duszą

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 15:16
Robert Fryczkowski (trener komunikacji i kolekcjoner): Trzeba się zastanowić, czy to, co kolekcjonujemy nas wzmacnia, czy to my musimy to wzmacniać energią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcjonerzy blachy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 16:10
Za wymarzoną tablicę są w stanie zapłacić nawet siedem stów. 29 września spotkają się w Warszawie na Ogólnopolskim Zlocie Kolekcjonerów Tablic Rejestracyjnych.
rozwiń zwiń