"Zamiast lodów kupowałem albumy ze sztuką"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 15:35
Jerzy Stelmach sztukę kolekcjonuje od lat, przyznaje, że ta pasja potrafi być bardzo niebezpieczna. Kiedyś, jak wspomina, chciał nawet sprzedać dom, by kupić obraz.
Audio
  • "Zamiast lodów kupowałem albumy ze sztuką" - Jerzy Stelmach w "Stacji Kultura"

Kasia Dydo i Kuba Kukla profesora Stelmacha przedstawiają jako prawnika, filozofa, ale też jako kolekcjonera, pasjonata, miłośnika sztuki, autor książki "Uporczywe upodobanie", która była jednym z tematów dyskusji w czwórkowym studiu.

- Uporczywe upodobanie to nic innego jak pasja - mówi profesor Stelmach. - Kolekcjonowanie jest pozytywnym opętaniem, ale czasami przekształca się w szaleństwo. Może stać się obsesją, i staje się dla wielu, wola zdobywania obiektów, chęć zapłacenia za to każdej ceny, bez względu na stan posiadania, przymus zakupów, głód jak alkoholowy - dodaje.

Według Jerzego Stelmacha każda pozytywna pasja ma w sobie coś niebezpiecznego. - Sam odczuwałem takie stany. Raz chciałem sprzedać dom, w którym  mieszkałem, by kupić obraz. W ogóle nie rozumiałem, na czym polegał niepokój mojej żony i jej pytań, gdzie będziemy mieszkać - opowiada.

Pasja profesora Stelmacha zaczęła się już dawno temu i jak twierdzi gość Czwórki, nie ma racjonalnego wytłumaczenia. - Zamiast lodów kupowałem albumy ze sztuką - przyznaje. - To tak jak z miłością.

Wiele osób marzy o stworzeniu kolekcji obrazów czy rzeźb. Przed taką decyzją Jerzy Stelmach radzi by wyposażyć się w wiedzę. - Znajomość kanonów nie jest potrzebna, a może nawet przeszkadzać, bo ustawia w jakiejś pozycji, ale wiedza z pewnością się przydaje.

Jakie obrazy znajdziemy w kolekcji Jerzego Stelmacha, czy są tam obrazy bez atrybucji oraz czy swoją książką "Uporczywe upodobanie" chciał "podszczypać" historyków sztuki dowiesz sie słuchając załączonej rozmowy ze "Stacji Kultura".

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niegroźne hobby czy plaga?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 16:00
Kiedyś na porządku dziennym było kolekcjonowanie. Ludzie zbierali znaczki, pocztówki, historyjki z gum, opakowania po czekoladach, kolorowe etykiety. A dzisiaj?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcjonuj z duszą

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 15:16
Robert Fryczkowski (trener komunikacji i kolekcjoner): Trzeba się zastanowić, czy to, co kolekcjonujemy nas wzmacnia, czy to my musimy to wzmacniać energią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcjonerzy blachy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 16:10
Za wymarzoną tablicę są w stanie zapłacić nawet siedem stów. 29 września spotkają się w Warszawie na Ogólnopolskim Zlocie Kolekcjonerów Tablic Rejestracyjnych.
rozwiń zwiń