Koszałka: "Będziesz legendą, człowieku" to nie film o Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 10:00
- To film nie tylko o piłce nożnej, ale także w walce z samym sobą i zmaganiu się z różnicami kulturowymi na obcej ziemi - mówi w Czwórce reżyser Marcin Koszałka.
Audio
  • Powstawanie filmu "Będziesz legendą, człowieku" - rozmowa z Marcinem Koszałką
Marcin Koszałka w Czwórce
Marcin Koszałka w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Jak przyznaje w Czwórce reżyser tego obrazu, Marcin Koszałka, to było naprawdę duże wyzwanie. – Chodziło o to, by nakręcić film o naprawdę dużej imprezie w taki sposób, by jednocześnie nie był on relacją z tej imprezy – mówi Koszałka w "Stacji Kultura".

Koszałka przyznaje jednak, że pewnych elementów relacji uniknąć się nie dało. – Są w tym filmie fragmenty meczów, reakcje ludzi – mówi reżyser. – Z jednej strony mamy Marcina Wasilewskiego, polskiego chłopca, który cieszy się szacunkiem kolegów. A z drugiej Polaka-Francuza, Damiena Perquisa, który deklaruje, że chciałby grać w naszych barwach, ale tak naprawdę nigdy nie dowiemy się, czy robi to z powołania, czy dla pieniędzy.

W filmie zobaczymy piłkarzy Reprezentacji Polski w rolach… samych siebie. U Koszałki zagrali m.in. Marcin Wasilewski, Jakub Błaszczykowski, Wojciech Szczęsny, a także Franciszek Smuda.

Pomysł na film zrodził się tuż przed rozgrywkami Euro 2012. – Pomyślałem, że my zawsze na coś czekamy, potem przegrywamy i godzimy się z tym przegrywaniem. To nasza cecha narodowa, piękne przeżywanie porażek – mówi Koszałka w Czwórce. – Z jednej strony chcemy wygrać, a drugiej dobrze nam z tym, że znowu się nie udało.

Więcej, m.in. o planowanej premierze filmu, a także o tym, jak pracowało się z piłkarzami z Polski i Francji, dowiesz się, słuchając nagrania rozmowy z reżyserem ze "Stacji Kultura".

Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, już po godz. 11.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Gelner: miałem w życiu szczęście

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 18:13
Zagrał w "Sali samobójców", a niebawem zobaczymy go w dużej roli "Płonących wieżowcach" Tomasza Wasilewskiego. - Miałem szczęście, bo rzadko się zdarza rozpoczęcie poważnej kariery jeszcze w szkole aktorskiej - mówi Bartosz Gelner w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Komasa: mój film o Powstaniu będzie filmem drogi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 12:30
Po "Sali samobójców" Jan Komasa wyrósł na reżysera, który w niezwykły sposób potrafi opowiadać o świecie ludzi młodych. Nic więc dziwnego, że na jego film o Powstaniu Warszawskim czekają i widzowie i krytycy. 9 i 10 marca w Warszawie odbędą się ostatnie castingi do "Miasta'44". A już teraz wiadomo, że za efekty specjalne tej produkcji odpowiedzialny będzie brytyjski ekspert, współtwórca m. in. "Incepcji" i "Nędzników".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narratorem w filmie o Baczyńskim są jego wiersze

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 18:30
Relacje świadków, wypowiedzi żyjącej współcześnie młodzieży, ale przede wszystkim wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znalazły się w opowieści Kordiana Piwowarskiego o legendarnym poecie oraz bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Premiera filmu odbędzie się 15 marca.
rozwiń zwiń