Pozytywne historie z zakrętem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 18:11
"Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli" to rzecz o liderach pracujących w małych społecznościach. To opowieści o "tutejszych" i "obciuchach", zmieniających po kawałeczku na lepsze świat, w którym inni widzą tylko ruinę.
Audio
  • Małgorzata Borowska i Maciej Wesołowski opowiadają o książce "Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli" (Czwórka/Poranek OnLine)
Paweł Grabowski, jeden z bohaterów książki Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli
Paweł Grabowski, jeden z bohaterów książki "Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli"Foto: Anna Bedyńska/ http://drzwipowoli.pl

"Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli" to książka, która powstała jako pewna konsekwencja programu promocji, rozwijania i wspierania lokalnych liderów prowadzonego przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności i Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Reportaże do zbioru napisali znani dziennikarze, m.in. Maciej Wesołowski, Violetta Ozminkowski, Sylwia Szwed i Marek Łuszczyna. Fotografie wykonała Anna Bedyńska.
- Moją bohaterką jest Teresa Jóśk, w tej chwili radna gminy Radzymin, która mieszka w Słupnie. Swoją pracę zawodową zaczęła od stanowiska sklepowej  - mówi w "Poranku OnLine" Małgorzata Borowska.
- Ja miałem przyjemność spotkać się z Pawłem Grabowskim, onkologiem, ale także poetą i dramaturgiem, który postanowił, po wielu latach pracy jako lekarz, wyemigrować na Podlasie do Nowej Woli i założyć tam domowe hospicjum - opowiada Maciej Wesołowski.

Maciej
Maciej Wesołowski, Małgorzata Borowska i Justyna Dżbik/fot. Wojciech Kusiński

Opisane w tej publikacji postaci są jasne i pozytywne. Teoretycznie, jak przyznają sami reportażyści, optymistyczne historie to gorszy materiał na napisanie materiału. Podobno opowieści o takich bohaterach się nie sprzedają. Mimo to, jak mówią goście Czwórki, każda z opisywanych postaci, miała na swojej drodze wiele zakrętów. Bohaterów reportaży często musieli powoli walczyć o swoją pozycję, zwłaszcza gdy byli "obciuchami", czyli osobami, które do danej społeczności weszły z zewnątrz, przyjechały do danej wsi czy miasteczka z daleka.

Każdy z reportaży mówi o jednej postaci, każdy napisany jest przez innego autora. Mimo że pokazują wyzwania, stawiane przed lokalnymi liderami, to są to opowieści indywidualne, każda jest zaskakująca i jedyna w swoim rodzaju.
(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka reportaż
Czytaj także

Ze świetlicy w dorosłość

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 14:10
Korepetycje z angielskiego, zajęcia na basenie, gry planszowe - tu dużo się dzieje, a dzieciaki po szkole się nie nudzą. O swoich popołudniach w Świetlicy Socjoterapeutycznej Stowarzyszenia Serduszko Dla Dzieci opowiadają jej podopieczni i wychowawcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wypływać swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:13
W życiu ważne jest, żeby mieć marzenia, a jeszcze ważniejsze, by móc je spełniać. Tak jak bohaterowie reportażu Joanny Bogusławskiej, którzy na swoim jachcie pływają tam, dokąd inni jeszcze nie dotarli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biznesowe odkrycie roku

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 15:01
Startuje I edycja Konkursu na najlepszy studencki start-up "Odkrycie rynku 2014" realizowany w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Drogowskazy Kariery. W Czwórce rozmowa z pomysłodawcami i organizatorami tego przedsięwzięcia.
rozwiń zwiń