Suplementy diety nie są nam potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 12:00
Badania wykazują, że co piąty Polak zażywa lub zażywał dodatki do diety. Po suplementy sięgamy by uzupełnić braki niektórych składników w naszym jadłospisie i wzmocnić odporność organizmu. Jak przekonują eksperci zupełnie niepotrzebnie.
Audio
  • Czy Polacy chętnie korzystają z suplementów dostępnych w aptekach? - sonda Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Kiedy należy sięgać po suplementy diety, i które, z dostępnych na rynku, wybrać - radzą eksperci - materiał Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Jak się odżywiać by uniknąć suplementów - radzi dietetyk - materiał Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
Tabletki. Zdjęcie ilustracyjne
Tabletki. Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Multiwitaminy, tran, żeńszeń, witaminy dla kobiet w ciąży czy mężczyzn po trzydziestce - to wszystko są suplementy. Niektórzy sięgają po nie codziennie rano, inni tylko po konsultacjach z lekarzami czy dietetykami. Osoby uprawiające sport często nie wyobrażają sobie bez nich swojej diety. Tymczasem, jak mówią specjaliści, suplementy w naszym jadłospisie nie są konieczne.
- Suplementy diety dla sportowców to też popularne odżywki, na przykład napoje izotoniczne, które mają odpowiednio nawadniać organizm i dostarczać brakujących węglowodanów podczas wysiłku fizycznego, bądź po nim - mówi Beata Szczepańska z Instytutu Sportu. - 65 procent biegaczy stosuje dodatkową suplementację, wierząc w jej skuteczność i poprawę efektów treningowych. Jednak przy biegu, który trwa około godziny, wystarczy sama woda, przygotowując się do maratonu warto sięgnąć po odpowiednie napoje izotoniczne.
Doktor Jarosław Krzywański, lekarz medycyny sportowej, zaleca przede wszystkim zadbać o dobrą dietę i nawodnienie. - Zacznijmy od płynów izotonicznych, potem pod kontrolą lekarza lub dietetyka sportowego stopniowo rozszerzajmy to w miarę potrzeb - wyjaśnia specjalista. - Dobrze zbilansowana dieta nie wymaga suplementacji, również u osób aktywnych fizycznie.
Na polskim rynku suplementy pojawiły się około 20 lat temu. Dziś możemy kupić preparaty pomagające w pracy serca, poprawiające cerę, włosy, paznokcie i wiele wiele innych.
- Suplement diety to pewnego rodzaju lek stworzony z wyciągów roślinnych, warzywnych. Suplementy nie dają nam zdrowia, ono nam się polepsza jeśli prawidłowo jemy - mówi doktor Lidia Trawińska, dietetyk kliniczny. - Nic nie zastąpi sałatki warzywnej, owocowej czy miski kaszy z oliwą, olejem lnianym. Tylko świeże nieprzetworzone jedzenie daje nam zdrowie - dodaje.
Warto też pamiętać, że suplementy spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do hiperwitaminozy czy przebiałczenia. Jeśli  więc już po nie sięgamy, należy to robić pod kontrolą lekarza lub dietetyka.

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka dieta zdrowie

Czytaj także

Jan Kuroń: zamiast soli użyj tymianku!

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:50
Jedna płaska łyżeczka soli dziennie nikomu nie zaszkodzi - twierdzą dietetycy. Niestety z badań wynika, że zużywamy jej dużo więcej. Głównie dlatego, że jemy coraz więcej produktów przetworzonych, które zawierają chlorek sodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alpaki pomagają niepełnosprawnym dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:00
Zorba, Petra, Carla i Czarna Inez to niektóre mieszkanki podrzeszowskiej alpakarni. Dzięki nim w tym ośrodku prowadzone są zajęcia zooterapeutyczne dla osób niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film lekiem na beznadzieję

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 15:20
6 kwietnia zostanie przyznana nagroda na festiwalu filmowym "Short Waves Festival". Jednym z nominowanych obrazów jest "Nasza Klątwa" Tomasza Śliwińskiego. Jego autor gościł u Kuby Kukli i Kasi Dydo w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń