X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miłosz Brzeziński: nostalgia prowadzi do optymizmu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 17:30
Czy warto wspominać, popadać w melancholię, nostalgię? Miłosz Brzeziński uważa, że tak. - Tym bardziej, że częste refleksje mogą nas poprowadzić do wartościowych wniosków, a także pobudzają mózg - mówi w Czwórce.
Audio
  • Miłosz Brzeziński wytłumaczył, na czym polega mechanizm, który sprawia, że niektóre wydarzenia i daty w życiu wspominamy w najdrobniejszych szczegółach (Czwórka/Poranek OnLine)
Miłosz Brzeziński w Czwórcefot. W.Kusiński
Miłosz Brzeziński w Czwórce/fot. W.KusińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Trener personalny Miłosz Brzeziński, stały ekspert Czwórki, tłumaczy, że mózg jest narzędziem, które służy nam do wyszukiwania wzorców w życiu. Gromadzenie wspomnień jest dla niego przydatne wtedy, kiedy znajduje między nimi jakieś powiązania, zależności, za sprawą których lepiej umiemy sobie radzić z danym zagadnieniem w przyszłości.
Taka sytuacja sprawia, że regularnie zdarza nam się porównywać wydarzenia, ludzi, sytuacje z teraźniejszości z tym, co spotkało nas kiedyś. Porównujemy swoich partnerów, prace, a nasz mózg wychwytuje analogiczne momenty. - Przez to jest trochę nudniej, a czasem wręcz nerwowo. Mózg nie ma bowiem naturalnej tendencji do szukania różnic, tylko podobieństw. W efekcie, gdy siedzimy w kolejce u lekarza, to automatycznie myślimy, że znów tu jesteśmy i marnujemy czas - podkreśla Brzeziński.

Są osoby, które częściej od innych uciekają się we wspomnienia. Często uważa się, że są one smutne, pogrążone w melancholii. Tymczasem gość "Poranka OnLine" uważa, że nostalgia nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie - może ona budować optymizm! - Osoby nostalgiczne są raczej pozytywnie nastawione do życia. Być może częściej żałują i rozmyślają nad różnymi sprawami, ale na końcu wyciągają z tego optymistyczne wnioski i naukę na przyszłość - tłumaczy Miłosz Brzeziński.
Okazuje się, że na to, co pamiętamy i wspominamy, główny wpływ mają przeżywane emocje. - To jest zupełnie naturalne. Jeśli dla kogoś 4 czerwca 1989 roku był zupełnie zwykłym dniem, a wyjścia z komunizmu nie odczuł za bardzo na własnej skórze, to i dziś nic wielkiego nie czuje. Ale już z katastrofą smoleńską albo 11 września i atakiem na WTC może mieć tak, że człowiek pamięta doskonale nawet to, co robił, gdy dowiedział się z telewizji albo od kogoś znajomego, że stało się coś strasznego - tłumaczy mechanizm Brzeziński. Wydarzenia o szczególnej sile emocjonalnej, mózg przenosi do specjalnej "szufladki", przez co niezwykle szybko możemy do nich wrócić.
ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: rozwój mentalny ważniejszy od kasy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 13:00
Więcej czasu wolnego przeznaczonego dla rodziny i na hobby, czy więcej pieniędzy za nadgodziny? Coraz mniej osób ma takie wątpliwości. - Kult pieniądza odchodzi w zapomnienie - twierdzi Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: jesteśmy podatni na narcyzm

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 12:00
Czy można obecnie odróżnić profesjonalistę od eksperta, czy też rzemieślnika? Zdaniem Miłosza Brzezińskiego odrobinę zatarły nam się różnice pomiędzy nimi, a wypracowanie konkretnej definicji nie jest wcale sprawą łatwą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: talent nie wystarczy. Trzeba mieć silną wolę i szczęście

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 12:00
Jak przyznaje Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, talent to wynik cech wrodzonych, ale to także wynik umiejętności nabytych dzięki środowisku, w którym wzrastamy.
rozwiń zwiń