X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy kaligrafia ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 11:23
Zdaniem specjalistów sztuka kaligrafii kształtuje osobowość. Z naszego charakteru pisma grafolodzy potrafią także wywnioskować, jacy jesteśmy. O tym, że warto pisać ładnie i uczyć się kaligrafii przekonują goście Czwórki.
Audio

Zdaniem Mariusza Turskiego, wiceprezesa Fundacji Polska Przedsiębiorcza tym, co może świadczyć o pożyteczności kaligrafii są… nowoczesne technologie.

- W 2005 roku Steve Jobs goszcząc na Uniwersytecie Stanforda, przyznał się, że nigdy nie ukończył studiów, ale zawsze chodził na zajęcia z kaligrafii. Mówił, że to dzięki nim udało mu się zaprojektować swoje urządzenia w tak ceniony sposób – wyjaśnia Turski.

Pięknego pisania uczono w szkołach do 1960 r. – Później władze uznały, że kaligrafia jest za bardzo burżuazyjna i nie trzeba jej się uczyć. Wystarczyć miało pismo techniczne – mówi reporterka Czwórki, Ania Depczyńska.

- Przed wojną każda wykształcona osoba pisała bardzo ładnie. Dziś nie zwracamy uwagi na kształt pisma, bo pracę wykona za nas drukarka - mówi kaligraf Grzegorz Barasiński. Dodaje, że dziś, jeśli piszemy, wybieramy długopis, ponieważ o pióro należy zadbać, pamiętać o atramencie.

To, czym i jak piszemy odręcznie, może powiedzieć coś o nas samych. Karolina Kusiakowska, grafolog, mówi, że przed każdą analizą zwraca się uwagę na to czym tekst napisano – piórem, długopisem, ołówkiem czy cienkopisem. – Pióro należy do tradycjonalistów. Jeśli ktoś pisze ołówkiem, być może tak samo wymazuje swoje słowa, jak robi na kartce – mówi.

Więcej o kaligrafii w dźwięku audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: drukarki POLSKA Steve Jobs
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pamięć zapisana ręką

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 07:00
Zmiana z klawiatury na długopis wyjdzie na dobre tym, którzy chcą poćwiczyć pamięć. Naukowcy twierdzą, że pisanie odręczne sprzyja zapamiętywaniu informacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charakter pisma zdradza charakter człowieka!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:00
W skład wyposażenia grafologa wchodzi m. in. linijka, cyrkiel, kątomierz i lupa. Posługując się tymi narzędziami grafolog jest w stanie określić, np. czy jesteś osobą, która umie uporać się ze swoimi porażkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internauci pomogą w odczytywaniu papirusów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 10:00
Naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie chcą raptownie przyspieszyć odczytywanie antycznych greckich papirusów i do tego przedsięwzięcia zapraszają wszystkich chętnych.
rozwiń zwiń