Grosz zniknie z obiegu?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 08:39
Na razie NBP nie ma takich planów, sprawdziliśmy jednak, do czego ten grosz jest nam tak potrzebny.
Audio
  • Co się dzieje z jednogroszówkami - materiał Ani Depczyńskiej.
Grosz zniknie z obiegu?
Foto: Mennica Polska

Jeden grosz to oczywiście pieniądz, ale jest miliony innych pomysłów na jego wykorzystanie. Może służyć do zdrapywania wlepek, może spełniać życzenia i można go wrzucić do fontanny - podpowiadają nasi słuchacze.

Ania Depczyńska sprawdziła czy rzeczywiście jednogroszówki nie znikną. - Na razie nie ma takich planów, żeby monety drobne, jedno- i dwugroszowe wycofać - mówi Przemysław Kuk, rzecznik NBP. - Choć rzeczywiście mamy pewien problem z kosztami, dlatego analizujemy pewne scenariusze. Niestety jako bank centralny obowiązuje nas tajemnica handlowa - dodaje.

Ponoć wyprodukowanie jednego grosika to 5 groszy i kompletnie się to nie opłaca. Skąd ta cena? - Wszystko przez miedź, która kiedyś była o wiele tańsza. Ona stanowi 60% stopu grosza.
- W zeszłym roku samych monet jednogroszowych wybiliśmy 270 milionów sztuk. Monet drobnych, do 10 groszy, w tym momencie jest więcej niż połowa wszystkich monet, które są w obiegu, ale nie wszystkie są w obiegu - mówi Kuk.

Okazuje się, że większość z nas chomikuje grosiki w domu - wrzucamy je do kufli, sakiewek, szuflad, nie lubimy ich nosić w portfelu, bo są za ciężkie. Warto te grosze spożytkować i np. dołączyć do akcji "Góra grosza". - 1 grosz znaczy niewiele, nie ma żadnej wartości, za 1 grosz nic nie możemy kupić. Ale w kupie mogą wiele. Już zebraliśmy 2,5 miliona złotych w groszach - mówi koordynatorka akcji, Elżbieta Prządka. Te pieniądze trafią do Rodzinnych Domów Dziecka - to ogromna pomoc. 

Co jeszcze możemy zrobić z groszem, a czego nie możemy dowiesz się słuchając czwórkowego "Poranka".

(pj)Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kieliszek ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 10:22
Pijemy coraz więcej wina. - To dobrze, bo to alkohol najzdrowszy, najbardziej różnorodny i dostarczający najwięcej emocji - mówi sommelier, Tomasz Kolecki-Majewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plaża tylko dla psów?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 08:00
Symbol przekreślonego psa, to oznaczenie, które możemy znaleźć przy wielu zejściach na plażę. By umożliwić czworonogom legalny wypoczynek nad morzem władze w Gdyni wyznaczyły dla nich specjalną strefę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińskie przygotowania do Euro

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 17:50
Euro 2012 już tuż, tuż... Sprawdziliśmy, jakie nadzieje wiążą z nim młodzi Ukraińcy i czy sprawa Julii Tymoszenko nie pokrzyżuje planów organizatorów.
rozwiń zwiń