Jeszcze sportowcy, czy już celebryci?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 09:52
Radosław Majdan, Zbigniew Boniek, Mike Tyson, David Beckham, Christiano Ronaldo - z czasem z boisk i ringów przenoszą się do telewizyjnych reklam i na festyny. To daje pieniądze i popularność. Tylko czy nie odbiera czegoś ważniejszego?
Audio
  • Jak sportowcy zostają celebrytami - materiał Katarzyny Tarnopolskiej

- Bycie celebrytą przynosi nie tylko sławę medialną, ale również zarobek – tłumaczy Tomasz Jagodziński, dyrektor Centrum Sportu i Turystyki. – Bo przecież to nic innego jak zaproszenie do udziału w reklamach. Zbigniew Boniek na przykład w przededniu mistrzostw piłkarskich, w ramach udziału w reklamie, biega po piwo.

Robert Korzeniowski na celebryckie zapędy sportowców ukuł nawet własne określenie – "ikaryzm". – Bo przecież ci ludzie naprawdę potrafią wysoko wzlecieć – tłumaczy legendarny chodziarz, dziś poseł. – Tylko nie bardzo wiadomo, czy nie za wysoko. Zapominamy, że potem następuje kolejny etap życia, potrzebne są inne kryteria oceny, medale o niczym już nie decydują. Następuje swoista celebrycka pułapka.

Czytaj także wywiad z Jerzym Dudkiem: "Mam w planach związanie się z golfem"

Ale to nie przeszkadza niektórym sportowcom uderzać do rozlicznych stacji telewizyjnych i na salony. Zdaniem Tomasza Jagodzińskiego to się po prostu opłaca, choć przecież wszyscy sportowcy-celebryci niemal jednym głosem przyznają, że liczą się tak naprawdę tylko osiągnięcia sportowe. – Chyba, że gość sam w sobie jest bardzo medialny: wywołuje skandale, zmienia partnerki – wymienia Jagodziński. – To dziś powoduje, że na przykład Radek Majdan stał się celebrytą, zamiast być trenerem bramkarzy, na czym naprawdę się zna.

Perfumy Radosława Majdana? Przeczytaj więcej: Majdan: Nie stworzyłem tych perfum dla lansu

Zdaniem Korzeniowskiego prawdziwy sportowiec chciałby pozostać mistrzem cały czas. – Wówczas jednak można zaliczyć bardzo poważny i bardzo bolesny upadek z piedestału – tłumaczy znany chodziarz.

Posłuchaj całego materiału, klikając w plik dźwiękowy z audycji "Poranek".

(kd)

Czytaj także

Teatr odtrutką na piłkę nożną?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 12:00
- Chcemy stworzyć oazę dla tych, którzy cierpią z powodu nadmiaru Euro w powietrzu. To będzie strefa w której będzie można odetchnąć kulturą - mówiła Hanna Śleszyńska, która rekomendowała w Czwórce akcji "Zero futbolu w Capitolu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Kozyra: Wciąż szukam swojego ciała

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 15:19
Znana artystka i rzeźbiarka kręci właśnie film autobiograficzny. Aktorek, które miałyby ją grać szukała już w Warszawie i Tel Awiwie, teraz leci do Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inga Iwasiów i książka o czasach, które właśnie nadchodzą

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 16:00
– "Na krótko" to opowieść o świecie na wyciągnięcie ręki, takim, który właściwie już nas otacza i w momencie gorszego humoru możemy sobie w ten sposób opowiadać naszą rzeczywistość – mówi jej autorka, Inga Iwasiów.
rozwiń zwiń