Reaguj, gdy krzywdzą dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 11:55
Problem przemocy wobec dzieci wciąż istnieje. Wyrażenie sprzeciwu, gdy jesteśmy tego świadkami to nasz obowiązek i prawo. Nadal zbyt wiele osób uważa, że klaps nie jest biciem.
Audio
  • O akcji Rzecznika Praw Dziecka "Reaguję. Mam prawo" - materiał Kasi Węsierskiej (Poranek OnLine/Czwórka)
Reaguj, gdy krzywdzą dzieci
Foto: Glow Images/East News

Rzecznik Praw Dziecka postanowił pochylić się nad kwestią przemocy wobec dzieci, która w Polsce wciąż jest obecna. Statystyki pokazują, że wciągu ostatnich lat, liczba notowanych przypadków przemocy wobec dzieci znacząco spada, ale wciąż istnieje. Wielu z nas wciąż uważa, że klaps nie jest biciem, a metodą wychowawczą.
Warto więc przypomnieć, że od 1 sierpnia 2010 roku kary cielesne i ich stosowanie wobec dzieci są w Polsce prawnie zakazane.

Rzecznik Praw Dziecka zwraca uwagę, że problem krzywdzenia dzieci istnieje również przez naszą obojętność. - Nie powinniśmy tego problemu lekceważyć i nauczyć się reagować - mówi Marek Michalak. - Musimy zacząć myśleć z chęcią reagowania na cudzą krzywdę. Nie izolować się we własnym świecie. To nie jest tylko nasz świat, to jest świat wspólny. Jeśli dopuszczamy do tego, że dziecko jest bite, to jest bite w naszym świecie. My też jesteśmy za to odpowiedzialni - dodaje.

Każdy człowiek ma obowiązek i prawo reagować, gdy dziecku dzieje się krzywda, coś niewłaściwego, niedobrego. - Mamy prawo reagować, bo mamy prawo do życia w świecie bez przemocy, gdzie my i inni jesteśmy szczęśliwi - mówi Marek Michalak. - Nie można usprawiedliwiać się sloganem "to nie moje dziecko".

Posłuchaj materiału Kasi Węsierskiej z "Poranka OnLine" i dowiedz się więcej na temat akcji "Reaguję. Mam prawo".
(pj)

Zobacz więcej na temat: dzieci Rzecznik Praw Dziecka
Czytaj także

"Musimy szanować dzieci, by i nas szanowano"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 15:25
- Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka - uważa Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko też człowiek. Jakie ma prawa?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 18:00
Czy do Rzecznika Praw Dziecka naprawdę piszą dzieci? Okazuje się, że tak. I to z problemami różnego kalibru – od zbyt krótkiej wieczorynki, po domową przemoc. – Oczywiście, że przed nami jeszcze długa droga, bo wiele jest do zrobienia - mówi w Czwórce Marek Michalak. – Ale jest coraz lepiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telewizja nie wychowa sobie widza likwidując dobranocki?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 13:30
- Jeżeli dziecko będzie szukało dla siebie programu wędrując po innych kanałach, bo w TVP nic dla siebie nie znajdzie, to do telewizyjnej Jedynki nigdy już nie wróci - mówi Dorota Zawadzka.
rozwiń zwiń