Foodtruck, czyli żarcie na kółkach

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 09:40
Burgery, tacosy, pizze, słodkości serwowane prosto z ciężarówki - tak wyglądało niedzielne popołudnie nad Wisłą podczas największego w Polsce zlotu foodtrucków.
Audio
  • Żarcie na kółkach - relacja ze zlotu food trucków (Poranek OnLine/Czwórka)
Zlot food trucków w Niedorzecznych w Warszawie
Zlot food trucków w Niedorzecznych w WarszawieFoto: mat. prasowe/Niedorzeczni 500od1500

Street food to najszybciej rozwijający się w Polsce trend kulinarny. Nic więc dziwnego, że w największym jak dotąd w Polsce zlocie foodtrucków udział wzięło 17 ciężarówek i setki degustatorów.

- Mamy stosunkowo mały samochodzik - śmieje się Weronika z "Jakie Taco". - Na powierzchni 10 m2 przygotowujemy przysmaki kuchni meksykańskiej. I czasami mamy tutaj bardzo ciasno, bo zdarza się, że pracujemy we troje.

Moda na foodtrucki narodziła się w Stanach Zjednoczonych, podobno już w czasach wojny secesyjnej. W tej chwili w Ameryce takich barów na kółkach są tysiące, w samym Nowym Jorku - 1800 pojazdów. W Polsce to rozwijająca się gałąź branży gastronomicznej, która cieszy się coraz większą popularnością. W ciągu dnia foodtrucki parkują przy biurowcach, w weekendowe noce zatrzymują się w klubowych zagłębiach.

Zainteresowanie zlotem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W rozmowie z reporterką Czwórki Ania Żurek z Niedorzecznych zapewniła, że odbędą się kolejne edycje tej imprezy.

kul

Czytaj także

Owsianka doda ci skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 11:30
Poprawia pamięć, polepsza koncentrację, przyspiesza przyswajanie wiedzy, daje energię na cały dzień i pysznie smakuje. U nas owsianka w dwóch wersjach: słodkiej i słonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dżem dobry - dżem marchewkowy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 11:00
W wakacyjnym cyklu kulinarnym nasz reporter testuje Wasze przepisy. Tym razem przyszła pora na dżem marchewkowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studiuj kulinaria na ASP. Rusza pierwszy w Polsce kierunek "food design"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 09:00
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi to pierwsza uczelnia w Polsce, gdzie można studiować projektowanie kulinariów. Zdaniem rektora uczelni taki kierunek to odpowiedź na światowe trendy.
rozwiń zwiń