Szukasz szczęścia? Doceń codzienność - namawia Katarzyna Miller

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 09:30
- Szczęście tkwi w małych, codziennych radościach - przekonuje Katarzyna Miller i w swojej najnowszej książce "Blaski życia" namawia, by delektować się chwilami, z pozoru prostymi i zwyczajnymi.
Audio
  • Psycholog Katarzyna Miller radzi jak doceniać blaski życia (Poranek OnLine/Czwórka)
Katarzyna Miller namawia do celebrowania codzienności
Katarzyna Miller namawia do celebrowania codziennościFoto: Wojciech Kusiński

Codzienność przynosi nam dziesiątki zmartwień i problemów. Trudno wyłuskać spośród nich drobne radości przydające życiu blask. Tymczasem to one mogą nadać naszemu życiu sens i sprawić, że będziemy szczęśliwi.

- Codzienności to my raczej nie szanujemy, dlatego postanowiłam uczynić ją bohaterką mojej książki - tłumaczy gość "Poranka OnLine". - Zbyt często radość życia utożsamiamy z wielkimi sprawami: górą pieniędzy, apartamentem, egzotycznymi podróżami. A ja twierdzę, że czasami do szczęścia wystarczy herbata wypita w ulubionym kubku, albo wieczór spędzony z bliską osobą, przy dobrym filmie.

Rozmówczyni Kuby Kukli zauważa też, że taka postawa, w której docenia się małe chwile i proste gesty, bliższa jest kobiecej naturze: - Przykładu nie trzeba szukać daleko, wystarczą kwiaty na stole. To my, kobiety, je kupujemy. Dla większości mężczyzn mogłyby one nie istnieć. A przecież taki bukiet pachnie, jest kolorowy, pozwala na to, by w domu cieszyć się przyrodą.

Zdaniem autorki książki "Blaski życia" to, co nam najbardziej doskwiera, to zwykłość i codzienność. Jeśli widzimy tylko szarość i nudę to taka też będzie nasza egzystencja: - Nie bójmy się wyjść poza ten schemat. Do tego nie potrzeba wielkich kroków - uważa Katarzyna Miller. - Wystarczy, że obdarzymy innych odrobiną naszej uwagi, zagadamy do ekspedientki w sklepie, albo przywitamy się miło z sąsiadem.

Jednocześnie goszcząca w studiu Czwórki psycholog podkreśla, że zmiana nawyków i stylu życia zależy tylko i wyłącznie od nas: - Jesteśmy tak cudownie inteligentnym i dowcipnym narodem, że jestem przekonana, że będziemy w stanie to zrobić - pokochać codzienność, cieszyć się z drobnostek i żyć szczęśliwie - kończy Katarzyna Miller.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

"Mężczyzna na kozetce" chce być kochany

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
- Kiedy otworzyłam mój gabinet, spodziewałam się, że na terapię będą się zgłaszać głównie kobiety. Okazało się jednak, że zaczęli dzwonić mężczyźni, którzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że też mają problemy i potrzebują pomocy – mówi Brandy Engler, seksuolożka, autorka książki "Mężczyzna na kozetce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młody Polak marzy o małżeństwie i o jednej miłości na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 10:00
Nie na imprezach, nie przez znajomych, nie za pomocą swatki - z najnowszych badań wynika, że ponad połowa z nas miłości szuka w sieci i chce z drugą połową spędzić całe życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadszedł czas, by zabić twardziela i wyzwolić mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 19:30
- Wzorzec męskości, który obowiązuje w naszej kulturze, jest już nieadekwatny i bardzo ogranicza mężczyzn. Uniemożliwia im budowanie sensownych relacji z kobietami - mówi Hanna Samson, autorka książki "Zabić twardziela".
rozwiń zwiń