Dawne radio na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 12:35
"Polskie Radio na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej" to temat konferencji organizowanej przez Archiwum Polskiego Radia. To ciekawy materiał dla interesujących się tym, co Polskie Radio robiło w okresie międzywojennym na Kresach Wschodnich.
Audio
  • O konferencji "Polskie Radio na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej" opowiada Waldemar Listowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia (Czwórka/Poranek OnLine)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Archiwum Polskiego Radia organizuje konferencję "Polskie Radio na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej". W tym roku przypadają trzy rocznice, które dostarczają pretekstu do tego spotkania.
- Obchodzimy w tym roku trzy rocznice związane z rozgłośniami radiowymi na Kresach Wschodnich - mówi Waldemar Listowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. - 85 lat pierwszych audycji, które popłynęły z Radia Wileńskiego, 80. rocznica nadania pierwszej audycji "Wesoła Lwowska Fala" oraz 75. rocznicy uruchomienia Polskiego Radia w Baranowiczach - wymienia.
W konferencji wezmą udział historycy uniwersyteccy i badacze mediów. Nie zabraknie też sesji poświęconej działalności teraz funkcjonujących polskojęzycznych rozgłośni na Wschodzie skierowanych do Polonii. Ta część konferencji ma na celu wymianę doświadczeń, planów i nawiązanie ściślejszej współpracy przez przedstawicieli polskojęzycznych rozgłośni w Wilnie i Lwowie, a także Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

Konferencji towarzyszy wystawa "Polskie Radio na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej".

Współorganizatorami konferencji są Polska Akademia Nauk oraz Instytut Studiów Politycznych. Patronat honorowy sprawują Jan Dworak – przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Longin Komołowski – prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Partnerem konferencji jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Departament Współpracy z Polonią i Polakami za granicą, a patronem medialnym TVP Historia.

Konferencja odbywa się 21 listopada od 9.00.

(pj)

Czytaj także

To w Polskim Radiu zaczęła się muzyka elektroniczna!

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 13:00
1 listopada Studio Eksperymentalne Polskiego Radia obchodziło 55 urodziny. Z tej okazji zapraszamy Was do zwiedzania radiowej gwar-kuchni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj historię Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2013 11:00
"Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa, fale 480" – tymi słowami 18 kwietnia 1926 roku Polskie Radio rozpoczęło regularną emisję. Od tego dnia minęło 87 lat, a w Polskim Radiu niejedno się działo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z archiwum Polskiego Radia - tak powstawały polskie samoloty

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 10:00
Czwórka zagląda do archiwów dźwiękowych Polskiego Radia, by wyszukiwać zarówno ciekawostki, jak i prawdziwe perły. Tym razem w naszej podróży w czasie odwiedziliśmy Zakłady Przemysłu Lotniczego w latach 70., oraz wzbiliśmy się z naszymi reporterami w powietrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - same plusy z DAB+

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 18:46
System DAB+ to przede wszystkim lepsza, bezszumowa jakość dźwięku, ale nie tylko. Dzięki temu rozwiązanu odbiorcy będą mieli dostęp do bogatszej oferty programowej, a także możliwość odbioru obrazów multimedialnych czy nagrania wybranej audycji.
rozwiń zwiń