X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Foteliki samochodowe to nie amulety

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 13:42
- Dobry fotelik to nie wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo naszego dziecka - mówi Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń. - Fotelików trzeba używać bardzo precyzyjnie, a Polacy mają skłonność do nieczytania instrukcji.
Audio
  • Paweł Kurpiewski opowiada jak bezpiecznie używać fotelików samochodowych (Czwórka/Poranek OnLine)
Finał kampanii społecznej Inspekcje fotelików w Warszawie.
Finał kampanii społecznej "Inspekcje fotelików" w Warszawie.Foto: mat. prasowe

Paweł Kurpiewski jest twórcą pierwszego popularno-naukowego portalu dla rodziców poświeconego bezpieczeństwu dzieci w fotelikach samochodowych fotelik.info oraz inicjatorem kampanii społecznej "Inspekcje fotelików". Przez wiele lat zdobywał doświadczenia związane z bezpieczeństwem dzieci w samochodach, by dziś móc pomagać innym.
- Często foteliki samochodowe traktujemy jak foteliki do siedzenia czy do karmienia - mówi gość Justyny Dżbik. - Ale taki fotelik to nie jest amulet, trzeba go używać zgodnie z zaleceniami producenta. Warto wiedzieć, że nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. 
Zgodnie z polskimi przepisami, dzieci do 12 roku życia muszą jeździć w foteliku. Średnio każde dziecko w swoim życiu będzie miało 3 foteliki, pierwszy już jako niemowlę.
- Niemowlęta od urodzenia, co najmniej do ukończenia 15 miesięcy powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy. Inaczej fotelików niemowlęcych montować nie można - mówi Paweł Kurpiewski. - Fotelików niemowlęcych nie montujemy na przednim siedzeniu samochodu, bo tam jest poduszka powietrzna.

Gość Czwórki podkreśla, że wożenie starszych dzieci tyłem do kierunku jazdy jest również świetnym pomysłem. Na rynku są już specjalne foteliki, które można bezpiecznie zamontować w przeciwna stronę do kierunku jazdy. Dziś jest to trend wiodący na całym świecie, a wywodzi się ze Skandynawii, gdzie zastosowanie tego rozwiązania znacznie zmniejszyło liczbę dziecięcych ofiar wypadków samochodowych.
Paweł Kurpiewski zaznacza, że każdy fotelik, samochód i dziecko są "zestawami" bardzo indywidualnymi. Zainicjowana przez niego kampania społeczna "Inspekcje fotelików" pozwala na precyzyjny dobór bezpiecznego fotelika samochodowego.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Beata Tyszkiewicz chce "zdążyć z pomocą" niepełnosprawnym dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 11:53
Aktorka Beata Tyszkiewicz związana jest z fundacją "Zdążyć z pomocą". - Jak się przez wiele lat pracuje i w końcu jest się rozpoznawalnym, należy się jakoś "umiejscowić" w świecie, dołożyć swoją cegiełkę, by pomóc innym – tłumaczy w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmawiaj z dzieckiem więcej niż 3 minuty w tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 08:00
- Rozmowa to narzędzie wychowania. Jesteśmy ludźmi, wymieniamy się informacjami - mówi Paweł Woliński z Fundacji Mamy i Taty. - To przez rozmowę budujemy relacje i więzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Hołowczyc: zapinaj pasy!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 07:50
W Polsce jest obowiązek zapinania pasów podczas jazdy. Jedni się stosują, inni starają się omijać ten nakaz. - Żaden kierowca rajdowy nie odważyłby się wziąć udziału w wyścigu, gdyby jego pojazd nie był wyposażony w pasy - mówi Krzysztof Hołowczyc, rajdowiec.
rozwiń zwiń