Polski uczeń - coraz mniej ufny, coraz bardziej samotny!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 10:30
Im mniej przyjaciół masz w dzieciństwie, tym więcej problemów w życiu dorosłym - twierdzą psychologowie. Tymczasem polscy uczniowie niechętnie nawiązują relacje z rówieśnikami i coraz mniej im ufają.
Audio
  • Polskie dzieciaki nie zawierają przyjaźni. Czy mamy do czynienia z pokoleniem samotników? (Czwórka/Poranek OnLine)
Tylko 60 procent polskich uczniów deklaruje, że ma bliskich znajomych. Pozostali są nieufni i niechętnie nawiązują relację z rówieśnikami
Tylko 60 procent polskich uczniów deklaruje, że ma bliskich znajomych. Pozostali są nieufni i niechętnie nawiązują relację z rówieśnikamiFoto: Glow Images/East News

Polskie dzieci w szkole czują się samotne, a dorośli nie wiedzą, co z tym zrobić - takie wnioski płynęły z ankiety, którą w 2007 roku przeprowadził CBOS. Od tego czasu minęło 6 lat, a problem samotności w polskich szkołach nie zniknął. Co więcej, z najnowszego raportu WHO wynika, że uczniowie polskich podstawówek, częściej niż ich rówieśnicy w innych krajach, narzekają na brak bliskich przyjaciół. W Unii Europejskiej średnio 80 procent dzieci ma kolegów, a w Polsce zaledwie 60 procent.

- Jeżeli chodzi o posiadanie bliskich przyjaciół to zajmujemy mniej więcej trzecią pozycję od końca w porównaniu z innymi krajami - uważa pedagog Agnieszka Małkowska-Szkutnik. - Tymczasem w Norwegii 91 procent jedenastolatków deklaruje posiadanie trójki lub więcej bliskich przyjaciół.

Jak zauważa rozmówczyni Martyny Ogonek, z roku na rok polskie dzieci stają się też coraz mniej ufne wobec szkolnych kolegów. - W porównaniu z dziećmi z 40 innych krajów na świecie polscy uczniowie najrzadziej myślą o swoich rówieśnikach jako o tych, którzy chętnie pomagają, są życzliwi i pozytywnie nastawieni - mówi współtwórczyni raportu. - 10 lat temu byliśmy pośrodku tabeli, dziś zajmujemy ostatnie miejsce.

Te dane powinny niepokoić, bo zdaniem naukowców dzieci, które mają problemy w relacjach z rówieśnikami są bardziej narażone na kłopoty zdrowotne w dorosłym życiu. Z brakiem przyjaciół wiążą się przewlekły stres oraz kłopoty z nawiązywaniem międzyludzkich relacji. - Proces socjalizacji w szkole, czyli zdobywanie przyjaciół i dbanie o dobre relacje z innymi, ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o późniejsze nawiązywanie znajomości - tłumaczy psycholog Monika Pyrkowska. - Im częściej spotykamy się z innymi w dzieciństwie, tym łatwiej radzimy sobie w życiu dorosłym, na przykład na studiach albo w nowym miejscu pracy.

Czytaj także: Polski system oceniania kontra kompetencje ucznia <<<

W jaki sposób walczyć z osamotnieniem polskich uczniów? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale można spróbować wykorzystać zagraniczne rozwiązania. W Pensylwanii drugoklasista Christian Bucks wymyślił "buddy bench", ławkę dla dzieci, które podczas przerwy czują się samotne. Jeśli ktoś tak właśnie się poczuje, powinien na niej usiąść, a wtedy dla reszty dzieci jest to sygnał, żeby do takiej osoby podejść, porozmawiać i zaprosić do wspólnej zabawy.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania rozmowy z audycji "Poranek OnLine".

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja psychologia
Czytaj także

Coraz więcej nastolatków pali. "To daje poczucie wolności"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:00
W Polsce każdego dnia ok. 500 dzieci rozpoczyna palenie papierosów. 19 proc. nastolatków w wieku 13-15 lat popala - podaje Stowarzyszenie Manko. Tymczasem im prędzej wpadniemy nałóg, tym trudniej się z niego wydostać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: warto zakładać kooperatywy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 12:48
Kooperatyzm - kiedyś pojęcie popularne, dziś powoli powracające do łask. - Nastał dobry czas, by zakładać kooperatywy - mówi Miłosz Brzeziński. - Być może to tylko przejściowa moda, ale bardzo prawdopodobne, że za kilka lat wyniknie z niej coś dobrego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat może być spełnieniem pasji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 13:00
5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. To święto wielomilionowej grupy ludzi z całego świata, które decydują się część swojego wolnego czasu poświęcić pomagając innym.
rozwiń zwiń