"Etno-Czwórka" świętuje Rok Oskara Kolberga w Wielkopolsce

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 13:00
"Etno-Czwórka" to cotygodniowy cykl czterech wyjazdowych audycji wpisujący się w obchody Roku Oskara Kolberga. W każdy piątek czerwca Czwórka nadaje z miejscowości związanych z polską kulturą ludową. Tym razem zaprosiliśmy was do Dziekanowic w Wielkopolsce.
Audio
  • Etno-Czwórka. Antoni Pelczyk, kierownik Wielkopolskiego Muzeum Etnograficznego o różnorodności historii i tradycji tego regionu (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Andrzej Horbik - kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Wiwaty", instruktor i niestrudzony propagator folkloru muzycznego (Czwórka/W cztery oczy
  • Etno-Czwórka. Małgorzata Fryza, kustosz muzeum oprowadza Czwórkę po ogrodach (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Mirosław Zajączkowski - kowal, jeden z ostatnich podkuwaczy koni w Wielkopolsce (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Małgorzata Fryza opowiada o warsztacie kołodzieja (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Kim są mieszkańcy Wielkopolski? - opowiada kustosz Muzeum Małgorzata Fryza (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Dr Zygmunt Kalinowski z Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy o możliwościach wirtualnego zwiedzania placówki (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. O niezwykłych warsztatach: od znaków dymnych przez psychodeliczne zioło i Fashion Victim, opowiada Mariola Olejniczak z Wielkopolskiego Parku Etnograficznego (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Przysmaki regionalnej, wielkopolskiej kuchni (Czwórka/W cztery oczy)
  • Etno-Czwórka. Antoni Pelczyk o technologicznych i sportowych nowinkach w Wielkopolskim Muzeum Etnograficznym (Czwórka/W cztery oczy)
Ekipa Etno-Czwórki
Ekipa Etno-CzwórkiFoto: Czwórka

20 czerwca ekipa Programu 4. przeniosła się do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.

- Muzeum jest prologiem do zwiedzania całej Wielkopolski, poznawania jej kultury i tradycji. Znajdziemy tu kilkadziesiąt obiektów, przeniesionych właściwie z całej historii tego regionu. Najstarszy pochodzi z 1602 roku, a najmłodszy z 1933 roku - mówi Antoni Pelczyk, kierownik Wielkopolskiego Muzeum Etnograficznego. - Warto dodać, że Wielkopolska swoją powierzchnią dorównuje Belgii. Na tym obszarze zamieszkiwało w historii kilka grup etnograficznych, a my chcemy stworzyć "wieś", w której ukażemy jedność kulturową tych osób.

Czytaj także: Oskar Kolberg - wspomnienie o wielkim etnografie <<<

Słuchacze Czwórki mogli między innymi wybrać się na wirtualny spacer po Muzeum, poznać przysmaki regionalnej kuchni i posłuchać o wyjątkowych warsztatach pod hasłem "Od znaków dymnych po e-mail". Rozprawialiśmy także o chmielu i graliśmy na koźle. W studiu pojawili się zaś ciekawi goście, m.in. Andrzej Horbik - niestrudzony propagator  folkloru muzycznego, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Wiwaty" oraz Mirosław Zajączkowski - jeden z ostatnich podkuwaczy koni  w Wielkopolsce.

Patryk Kuniszewicz zaprasza na audycję "W cztery oczy" (godz. 9.00-11.00). Zachęcamy również do słuchania relacji reporterów w pozostałych pasmach.

Dotychczas ekipa Czwórki odwiedziła Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Ostatnim przystankiem na trasie "Etno-Czwórki" będzie Muzeum Wsi Lubelskiej (27 czerwca).

(mat.pras./kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Etno-Czwórka" świętuje Rok Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 09:55
Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, przygotowaliśmy dla słuchaczy akcję pod hasłem "Etno-Czwórka". W każdy piątek czerwca będziemy nadawać z miejscowości związanych z tradycyjną kulturą ludową. Wystartowaliśmy z Muzeum Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Islandia - "złota godzina" i niebezpieczne wulkany

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 19:00
W Islandii każdy turysta znajdzie coś dla siebie. - Mamy obszary geotermalne, pełne gorących źródeł, są tereny wulkaniczne, pola lawowe, a jednocześnie są lodowce i kolorowe góry, które mienią się całą gamą barw - mówi Marcin Dobas, fotograf przyrody i podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martyna Wojciechowska: kobiety mnie fascynują

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 18:10
Dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska mówi, że ma w sobie coś z emancypantki. - Kobiety są ciekawsze i bardziej interesujące z punktu widzenia dziennikarskiego - przyznała w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń