X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nazwiska bez tajemic

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 13:20
Naszym gościem w audycji "W cztery oczy" była językoznawczyni - Agata Hącia. Wyjaśniała wątpliwości dotyczące odmiany nazwisk. Zobaczcie szczegóły...
Audio

1) A co z nazwiskiem Kuchnio. Zawsze uzywalem go w formie nieodmiennej. Pozdrawiam, Adam Kuchnio
Odp.  Jeśli nosi to nazwisko kobieta, to się ono nie odmienia (bo się nie kończy na -a); jeśli nosi mężczyzna - odmienia się tak jak np. rzeczowniki misio, wujcio, czyli: nie ma Adama Kuchnia, przyglądam się Adamowi Kuchniowi, widzę Adama Kuchnia, idę z Adamem Kuchniem, rozmawiam o Adamie Kuchniu. W liczbie mnogiej będzie zaś tak: to są państwo Kuchniowie, nie ma państwa Kuchniów, przyglądam się państwu Kuchniom, widzę państwa Kuchniów, idę z państwem Kuchniami, myślę o państwu Kuchniach.


2) A nazwisko Koclejda?
Odp. Odmienia się  zarówno wtedy, gdy nosi je kobieta, jak i wtedy, gdy nosi je mężczyzna. A zatem: nie ma pani/pana Koclejdy, przyglądam się pani/panu Koclejdzie, widzę panią/pana Koclejdę, idę z panią/panem Koclejdą, myślę o pani/panu Koclejdzie. W liczbie mnogiej zaś: to są państwo Koclejdowie, nie ma państwa Koclejdów, przyglądam się państwu Koclejdom, widzę państwa Koclejdów, idę z państwem Koclejdami, myślę o państwu Koclejdach.

3) Witajcie! Jak powinienem odmieniac nazwisko Jacher ? Pozdro
Odp. Kobieta - nie odmienia tego nazwiska. Mężczyzna: nie ma pana Jachra, przyglądam się panu Jachrowi, widzę pana Jachra, idę z panem Jachrem, myślę o panu Jachrze. W liczbie mnogiej: to są państwo Jachrowie, nie ma państwa Jachrów, przyglądam się państwu Jachrom, widzę państwa Jachrów, idę z państwem Jachrami, myślę o państwu Jachrach.


4) Jak odmienic nazwisko Socha? Pozdrawiam
Odp. Kobieta i mężczyzna odmieniają tak samo (podobnie jak rzeczownik mucha): nie ma pani/pana Sochy, przyglądam się pani/panu Sosze, widzę panią/pana Sochę, idę z panią/panem Sochą, myślę o pani/panu Sosze. W liczbie mnogiej: to są państwo Sochowie (nie: *Sochy), nie ma państwa (Sochów), przyglądam się państwu Sochom, widzę państwa Sochów, idę z państwem Sochami, myślę o państwu Sochach.

5) Dzien dobry,moje nazwisko Marach,uwazam,ze nie powinno sie go odmieniac czy slusznie?
Odp. Jeśli pisze tak słuchaczka, to istotnie, nie powinna odmieniać tego nazwiska, bo się nie kończy ono na -a. Jeśli jednak pyta słuchacz, to nie ma racji - nazwisko wspaniale się odmienia: nie ma pana Maracha, przyglądam się panu Marachowi, widzę pana Maracha, idę z z panem Marachem, myślę o panu Marachu

6) Witam, Nazywam sie Michal Kudela. Moja zona to Magdalena Kudela. Jak odmiania sie nasze nazwisko?
Odp. Jeśli Państwo mówią o sobie osobno, to odmiana jest taka: 
nie ma pani/pana Kudeli, przyglądam się pani/panu Kudeli, widzę panią/pana Kudelę, idę z panią/panem Kudelą, myślę o pani/panu Kudeli.
Jeśli natomiast mówią Państwo o sobie wspólnie (np. przedstawiają się), powinno być tak:
państwo (Magdalena i Michał) Kudelowie, nie ma państwa (Magdaleny i Michała) Kudelów, przyglądam się państwu (Magdalenie i Michałowi) Kudelom, widzę państwa (Magdalenę i Michała) Kudelów, idę z państwem (Magdaleną i Michałem) Kudelami, myślę o państwu (Magdalenie i Michale) Kudelach.


7) Jak odmienic nazwisko Kolber w liczbie mnogiej? Pozdrowienia dla redakcji i brygady z Krakowa. Rafal
Odp. Państwo Kolberowie, nie ma państwa Kolberów, przyglądam się państwu Kolberom, widzę państwa Kolberów, idę z państwem Kolberami, myślę o państwu Kolberach.

8) A co z nazwiskiem Gotówka? Wypisujac zaproszenie dla tej pani mialam ogromny problem. Iza
Odp. Nazwisko to się odmienia identycznie, gdy nosi je mężczyzna i kobieta - i identycznie jak rzeczownik pospolity gotówka:  nie ma pani/pana Gotówki, przyglądam się pani/panu Gotówce, widzę, zapraszam panią/pana Gotówkę, idę z panią/panem Gotówką, myślę o pani/panu Gotówce. W liczbie mnogiej zaś: to są państwo Gotówkowie, nie ma państwa Gotówków, przyglądam się państwu Gotówkom, widzę państwa Gotówków, idę z państwem Gotówkami, myślę o państwu Gotówkach.

9) Moje nazwisko Danes. Jak je powinno sie odmnieniac?
Odp. Jeśli pyta kobieta, to nazwisko jest nieodmienne (bo się nie kończy na -a). Jeśli pyta mężczyzna, to: nie ma pana Danesa, przyglądam się panu Danesowi, widzę pana Danesa, idę z panem Danesem, myślę o panu Danesie. (Jeśli chodzi o nazwisko Daneś, to: nie ma pana Danesia, przyglądam się panu Danesiowi, widzę pana Danesia, idę z panem Danesiem, myślę o panu Danesie). W liczbie mnogiej: to są państwo Danesowie (Danesiowie), nie ma państwa Danesów (Danesiów), przyglądam się państwu Danesom (Danesiom), widzę państwa Danesów (Danesiów), idę z państwem Danesami (Danesiami), myślę o państwu Danesach (Danesiach).

10) Witam.chcialam zapytac jak odmieniac moje nazwisko i czy mojego brata tez bedzie w takiej samej odmianie?pozdrawiam Adelina Frydel
Odp. Pani Adelina nie odmienia nazwiska, bo się ono nie kończy na -a. Natomiast jej brat odmienia: nie ma pana Frydla, przyglądam się panu Frydlowi, widzę pana Frydla, idę z panem Frydlem, myślę opanu Frydlu. Mogą też Państwo mówić o sobie wspólnie (bo liczba mnoga oznacza nie tylko małżeństwo, ale też m.in. siostrę i brata, ojca i córkę, matkę i syna) - i wówczas będzie tak: to są państwo Frydlowie, nie ma państwa Frydlów, przyglądam się państwu Frydlom, widzę państwa Frydlów, idę z państwem Frydlami, myślę o państwu Frydlach.

11) Witam.Mam nazywam sie Marcin Kieliszek i czy moje nazwisko sie odmienia? Czy odmieniaja sie nazwiska rzeczy np.Latawiec,parasol itp Pozdrawiam!!
Odp. Tak, oczywiście, odmienia się. Pochodzenie nazwiska jest bez znaczenia. Odmienia się ono bardzo podobnie jak rzeczownik kieliszek, czyli: nie ma pana Kieliszka, przyglądam się panu Kieliszkowi, widzę pana Kieliszka, idę z panem Kieliszkiem, myślę o panu Kieliszku. Kobieta natomiast nazwiska tego nie odmienia, bo się ono nie kończy na -a. W liczbie mnogiej będzie tak: to są państwo Kieloszkowie (nie: *Kieliszki, chyba że żartem), nie ma państwa Kieliszków, przyglądam się państwu Kieliszkom, widzę państwa Kieliszkom, idę z państwem Kieliszkami, myślę o państwu Kieliszkach.

12) Ja nazywam sie Banka
Odp. Nazwisko to odmieniają i kobiety, i mężczyźni. Jeśli słuchaczowi chodzi o postać Bańka, to odmienia się ono identycznie jak rzeczownik bańka, czyli: nie ma pani/pana Bańki, przyglądam się pani/panu Bańce, widzę panią/pana Bańkę, idę z panią/panem Bańką, myślę o pani/panu Bańce. Jeśli chodzi o postać Banka - to odmiana analogiczna, tylko zamiast ń będzie n. W liczbie mnogiej zaś: to są państwo Bankowie/Bańkowie (nie: *Banki/Bańki), nie ma państwa Banków/Bańków, przyglądam się państwu Bankom/Bańkom, widzę państwa Banków/Bańków, idę z państwem Bankami/Bańkami, myślę o państwu Bankach/Bańkach.

13) A jak ktos ma na nazwisko "Lewatywa", to co wtedy?
Odp. To wtedy odmienia je - tak samo jak rzeczownik lewatywa: nie ma pani/pana Lewatywy, przyglądam się pani/panu Lewatywie, widzę panią/pana Lewatywę, idę z panią/panem Lewatywą, myślę o pani/panu Lewatywie. W liczbie mnogiej: to są państwo Lewatywowie (nie: *Lewatywy), nie ma państwa Lewatywów (nie: *Lewatyw), przyglądam się państwu Lewatywom, widzę państwa Lewatywów, idę z państwem Lewatywami, myślę o państwu Lewatywach.

14) Witam interesuje nas odmiana naszego nazwiska. Krzysztof i Monika Smaga. Pozdrawiamy:)
Odp. Jeśli Państwo mówią o sobie osobno, to odmiana jest taka (jak np. rzeczownika waga):  nie ma pani/pana Smagi, przyglądam się pani/panu Smadze, widzę panią/pana Smagę, idę z panią/panem Smagą, myślę o pani/panu Smadze.
Jeśli natomiast mówią Państwo o sobie wspólnie, poprawnie będzie tak:
państwo (Monika i Krzysztof) Smagowie, nie ma państwa (Moniki i Krzysztofa) Smagów, przyglądam się państwu (Monice i Krzysztofowi) Smagom, widzę państwa (Monikę i Krzysztofa) Smagów, idę z państwem (Moniką i Krzysztofem) Smagami, myślę o państwu (Monice i Krzysztofie) Smagach.

15) Kiraga, a co z tym nazwiskiem?
Odp. Odmienia się - i wtedy, gdy nosi je kobieta, i wtedy, gdy nosi je mężczyzna. Odmienia się podobnie jak np. rzeczownik waga: nie ma pani/pana Kiragi, przyglądam się pani/panu Kiradze, widzę panią/pana Kiragę, idę z panią/panem Kiragą, myślę o pani/panu Kiradze. W liczbie mnogiej: to są państwo Kiragowie, nie ma państwa Kiragów, przyglądam się państwu Kiragom, widzę państwa Kiragów, idę z państwem Kiragom, myślę o państwu Kiragach.

16) Krzysztof Golec
Odp. Odmiana jest taka: nie ma Krzysztofa Golca, przyglądam się Krzysztofowi Golcowi, widzę Krzysztofa Golca, idę z Krzysztofem Golcem, myślę o Krzysztofie Golcu.

17) Miroslaw Stec
Odp. Odmiana jest taka: nie ma Mirosława Steca, przyglądam się Mirosławowi Stecowi, widzę Mirosława Steca, idę z Mirosławem Stecem, myślę o Mirosławie Stecu.

18) Gwizdz
Odp. Zakładam, że chodzi o nazwisko Gwiżdż. Kobieta nosząca to nazwisko nie odmienia go (bo się nie kończy ono na -a), natomiast mężczyzna odmiania je tak: nie ma pana Gwiżdża, przyglądam się panu Gwiżdżowi, widzę pana Gwiżdża, idę z panem Gwiżdżem, myślę o panu Gwiżdżu. W liczbie mnogiej: to są państwo Gwiżdżowie, nie ma państwa Gwiżdżów, przyglądam się państwu Gwiżdżom, widzę państwa Gwiżdżów, idę z państwem Gwiżdżami, myślę o państwu Gwiżdżach.

19) Maz ma na nazwisko Koszerny to jego zona bedzie Koszerny czy Koszerna?
Odp. W wypadku tego typu nazwisk (tożsamych z przymiotnikami pospolitymi) kobieta może wybrać sobie formę: żeńską (wówczas musi nazwisko odmieniać, np. nie ma Anny Koszernej, Żelaznej, Miłej, Cichej, Wolnej, widzę Annę Koszerną, Żelazną, Miłą, Ciszą, Wolną) lub męską (wówczas nie odmienia nazwiska, np. nie ma Anny Koszerny, Żelazny, Miły, Cichy, Wolny, widzę Annę Koszerny, Żelazny, Miły, Cichy, Wolny). Wybraną formę powinno się stosować konsekwentnie.

20) Ale zamiast Zak moze byc Zakowna?
oraz pytania:
Pani Gierach czy pani Gierachowa?Bartek
I dlaczego zanika forma panienska nazwiska- np. Gierachowna? Bartek
Nazwisko pani Morgas czy morgasiowa
Odp. To już sprawa nie odmiany nazwiska, tylko tworzenia nowych, zwyczajowych  form nazwiska za pomocą środków słowotwórczych (np. pani Żakowa, Nowakowa, Puzynina, Sapieżyna, Kirżyna; panna Żakówna, Nowakówna, Puzynianka, Sapieżanka, Kirżanka). O tym, jak to robić i co się z tymi formami dzieje, powiemy za tydzień.

21) Witam moje nazwisko to jagiello ;)podobno sie nie odmienia Marcin
Odp. Odmienia się, a jakże - tak samo jak nazwisko polskiego króla, Władysława Jagiełły (właśnie: Władysława Jagiełły, a nie: *Władysława Jagiełło). A zatem powiemy: nie ma Marcina Jagiełły, przyglądam się Marcinowi Jagielle, widzę Marcina Jagiełłę, idę z Marcinem Jagiełłą,  myślę o Marcinie Jagielle. Kobieta tego nazwiska nie odmienia, ponieważ nie kończy się ono na -a. W liczbie mnogiej odmiana jest następująca: to są państwo Jagiełłowie (nie: Jagiellonowie - ta forma odnosi się tylko do dynastii królewskiej), nie ma państwa Jagiełłów, przyglądam się państwu Jagiełłom, widzę państwa Jagiełłów, idę z państwem Jagiełłami, myślę o państwu Jagiełłach.

22) Mam pytanie: jak bedzie Szczygiel to bedzie Szczyglowi czy Szczygielowi Patryk
Odp. Nazwisko to odmienia się tak samo jak nazwa ptaka, czyli z tzw. e ruchomym: nie ma pana Szczygła, przyglądam się panu Szczygłowi, widzę pana Szczygła, idę z panem Szczygłem, myślę o panu Szczygle. Kobieta nosząca to nazwisko nie odmienia go, ponieważ nie kończy się ono na -a. W liczbie mnogiej: to są państwo Szczygłowie (nie: *Szczygły), nie ma państwa Szczygłów, przyglądam się państwu Szczygłom, widzę państwa Szczygłów, idę z państwem Szczygłami, myślę o państwu Szczygłach.

23) Wojtków? Pzdr. Piotrek z Lublina
Odp. Bardzo ciekawy typ nazwiska. Do tej grupy zaliczymy też nazwiska: Stachów, Józków, Jędrków, Marków itp. Jako nazwisko żeńskie jest oczywiście nieodmienne (bo nie kończy się na -a), natomiast jako nazwisko męskie odmienia się tak: nie ma pana Wojtkowa, przyglądam się panu Wojtkowowi, widzę pana Wojtkowa, idę z panem Wojtkowem, myślę o panu Wojtkowie. W liczbie mnogiej: to są państwo Wojtkowowie, nie ma państwa Wojtkowów, przyglądam się państwu Wojtkowom, widzę państwa Wojtkowów, idę z państwem Wojtkowami, myślę o państwu Wojtkowach.

24) Dmitrzak co wy na to
Odp. Kobieta - nie odmienia tego nazwiska. Mężczyzna odmienia je tak: nie ma pana Dmitrzaka, przyglądam się panu Dmitrzakowi, widzę pana Dmitrzaka, idę z panem Dmitrzakiem, myślę o panu Dmitrzaku. W liczbie mnogiej: to są państwo Dmitrzakowie, nie ma państwa Dmitrzaków, przyglądam się państwu Dmitrzakom, widzę państwa Dmitrzaków, idę z państwem Dmitrzakami, myślę o państwu Dmitrzakach.

25) A co z nazwiskiem psikuta bez s
Odp.To nazwisko odmienia się tak samo i wtedy, gdy nosi je kobieta, i wtedy, gdy nosi je mężczyzna: nie ma pani/pana Psikuty, przyglądam się pani/panu Psikucie, widzę panią/pana Psikutę, idę z panią/panem Psikutą, myślę o pani/panu Psikucie. W liczbie mnogiej zaś tak: to są państwo Psikutowie, nie ma państwa Psikutów, przyglądam się państwu Psikutom, widzę państwa Psikutów, idę z państwem Psikutami, myślę o państwu Psikutach.

26) Wolek Basia z Czestochowy
Odp. Kobieta nosząca to nazwisko nie odmienia go - bo nie kończy się ono na -a. Mężczyzna - odmienia tak: nie ma pana Wolka, przyglądam się panu Wolkowi, widzę pana Wolka, idę z panem Wolkiem, myślę o panu Wolku. W liczbie mnogiej: to są państwo Wolkowie, nie ma państwa Wolków, przyglądam się państwu Wolkom, widzę państwa Wolków, idę z państwem Wolkami, myślę o państwu Wolkach. Jeśli pani Basi chodziło o nazwisko Wołek - z "ł" - odmiana jest identyczna (znamy przecież np. znakomitego artystę Jana Wołka, a nie Jana Wołek).

27) Dzien dobry:) ja mam nazwisko nieodmienne-gos a za rok zmieniam na boldak. Czy ono tez jest nieodmienne? Pozdrawiam Maria:)
Odp. Tak, oba te nazwiska są nieodmienne, gdy nosi je kobieta - ponieważ nie kończą się na
-a. Są to jednak nazwiska odmienne, gdy noszą je mężczyźni: nie ma pana Gosa, Gosia (jeśli mianownik to Goś), Boldaka, Bołdaka, Boldąka, Bołdąka (podaję wszystkie możliwości, bo nie wiem dokładnie, o którą formę chodzi), przyglądam się panu Gosowi, Gosiowi, Boldakowi, Bołdakowi, Boldąkowi, Bołdąkowi, widzę pana Gosa, Gosia, Boldaka, Bołdaka, Boldąka, Bołdąka, idę z panem Gosem, Gosiem, Boldakiem, Bołdakiem, Boldąkiem, Bołdąkiem, myślę o panu Gosie (M. Gos, Gós), Gosiu (M. Goś, Góś), Boldaku, Bołdaku, Boldąku, Bołdąku. W liczbie mnogiej: to są państwo Gosowie, Gosiowie, Boldakowie, Bołdakowie, Boldąkowie, Bołdąkowie, nie ma państwa Gosów, Gosiów, Boldaków, Bołdaków, Boldąków, Bołdąków, przyglądam się państwu Gosom, Gosiom, Boldakom, Bołdakom, Boldąkom, Bołdąkom, widzę państwa Gosów, Gosiów, Boldaków, Bołdaków, Boldąków, Bołdąków, idę z państwem Gosami, Gosiami, Boldakami, Bołdakami, Boldąkami, Bołdąkami, myślę o państwu Gosach, Gosiach, Boldakach, Bołdakach, Boldąkach, Bołdąkach.

28) A nazwisko Glod Emilia
Odp. Kobieta - nie odmienia go (nie kończy się ono na -a). Mężczyzna - odmienia: nie ma pana Głoda, przyglądam się panu Głodowi, widzę pana Głoda, idę z panem Głodem, myślę o panu Głodzie. W liczbie mnogiej: to są państwo Głodowie, nie ma państwa Głodów, przyglądam się państwu Głodom, widzę państwa Głodów, idę z państwem Głodami, myślę o państwu Głodach.

29) Nazwisko: Kozaczka. Jak sie odmienia meskie nazwisko i malzenstwo
Odp. W liczbie pojedynczej to nazwisko odmienia się tak samo, gdy nosi je mężczyzna i kobieta: nie ma pani/pana Kozaczki, przyglądam się pani/panu Kozaczce, widzę panią/pana Kozaczkę, idę z panią/panem Kozaczką, myślę o pani/panu Kozaczce. W liczbie mnogiej: to są państwo Kozaczkowie, nie ma państwa Kozaczków, przyglądam się państwu Kozaczkom, widzę państwa Kozaczków, idę z państwem Kozaczkami, myślę o państwu Kozaczkach.

30) Czy odmieniamy nazwisko Laba? Pozdr DLaba
Odp. Tak, odmieniamy - i kobiety odmieniają, i mężczyźni (dotyczy to wszystkich możliwych wersji: Laba, Łaba, Ląba, Łąba): nie ma pani/pana Laby (i tak dalej - pozostałe wersje z identycznymi końcówkami), przyglądam się pani/panu Labie, widzę panią/pana Labę, idę z panią/panem Labą, myślę o pani/panu Labie. W liczbie mnogiej: to są państwo Labowie, nie ma państwa Labów, przyglądam się państwu Labom, widzę państwa Labów, idę z państwem Labami, myślę o państwu Labach.

31) A co z nazwiskiem Drozd. Skoro istnieje tez Drozda. Odmieniac?
Odp. Tak, oczywiście - odmieniać, gdy chodzi o mężczyznę (kobieta nie odmienia nazwiska Drozd, bo nie kończy się ono na -a): nie ma pana Drozda, przyglądam się panu Drozdowi, widzę pana Drozda, idę z panem Drozdem, myślę o panu Droździe. Odmienia się również - choć inaczej - nazwisko Drozda (odmieniają je i kobiety, i mężczyźni): nie ma pani/pana Drozdy, przyglądam się pani/panu Droździe, widzę panią/pana Drozdę, idę z panią/panem Drozdę, myślę o pani/panu Droździe. W liczbie mnogiej oba nazwiska - Drozd i Drozda - odmieniają się tak samo: to są państwo Drozdowie, nie ma państwa Drozdów, przyglądam się państwu Drozdom, widzę państwa Drozdom, idę z państwem Drozdami, myślę o państwu Drozdach.

32) Michal Grabiec od dziecka ojciec tlumaczyl mi, ze nie powinienem odmieniac. i tak zawsze kazdego poprawiam kiedy mowi grabcem, grabcowi. Slusznie?
Odp. Nie, niesłusznie. Nazwisko to - piękne, staropolskie, znane np. z "Balladyny" - doskonale się odmienia, tak jak np. rzeczownik krawiec: nie ma pana Grabca, przyglądam się panu Grabcowi, widzę pana Grabca, idę z panem Grabcem, myślę o panu Grabcu. (Jeśli chodzi o nazwisko Grąbiec, odmiana jest identyczna: pana Grąbca, panu Grąbcowi itd.). Kobieta nosząca nazwisko Grabiec/Grąbiec nie odmienia go, bo się nie kończy ono na -a. W liczbie mnogiej mamy taką odmianę: to są państwo Grabcowie, nie ma państwa Grabców, przyglądam się państwu Grabcom, widzę państwa Graców, idę z państwem Grabcami, myślę o państwu Grabcach.

33) Witoszynska, ale wydaje mi sie ze sie odmienia... :) Aga
Odp. Tak, oczywiście, odmienia się: nie ma pani Witoszyńskiej, przyglądam się pani Witoszyńskiej, widzę panią Witoszyńską, idę z panią Witoszyńską, myślę o pani Witoszyńskiej.

34)  A co z nazwiskiem Micka mam z tym straszny problem Arek
Odp. Nazwisko to odmienia się tak jak np. rzeczowniki macka, packa, tacka - i odmienia się tak samo zarówno wtedy, gdy nosi je kobieta, jak i wtedy, gdy nosi je mężczyzna: nie ma pani/pana Micki, przyglądam się pani/panu Micce, widzę panią/pana Mickę, idę z panią/panem Micką, myślę o pani/panu Micce. W liczbie mnogiej zaś: to są państwo Mickowie, nie ma państwa Micków, przyglądam się państwu Mickom, widzę państwa Micków, idę z państwem Mickami, myślę o państwu Mickami.

35) Fresko :) Ewelina ze Szczecina
Odp. Kobieta - nie odmienia, bo nazwisko nie kończy się na -a. Mężczyzna - odmienia, tak jak np. nazwiska Kościuszko, Lubaszenko, Kołodko i tak jak rzeczownik matka: nie ma pana Freski, przyglądam się panu Fresce, widzę pana Freskę, idę z panem Freską, myślę o panu Fresce. W liczbie mnogiej: to są państwo Freskowie, nie ma państwa Fresków, przyglądam się państwu Freskom, widzę państwa Fresków, idę z państwem Freskami, myślę o państwu Freskach.

36)  A co z nazwiskiem Hadaa Marcin
Odp. Bardzo ciekawy przykład. Nazwisko to na pewno się odmienia - tak samo gdy nosi je mężczyzna i kobieta - ale odmiana zależy od wymowy zakończenia. Jeśli nazwisko to wymawiamy z jednym [a] na końcu, czy: [hada], to odmiana będzie taka: nie ma pani/pana Hady, przyglądam się pani/panu Hadzie, widzę panią/pana Hadę, idę z panią/panem Hadą, myślę o pani/panu Hadzie. Jeśli jednak nazwisko to wymawiamy [hadaa], czyli tak, jak piszemy, to odmiana będzie następująca (tak jak w nazwie Genua): nie ma pani/pana Hadai, przyglądam się pani/panu Hadai, widzę panią/pana Hadaę, idę z panią/panem Hadaą, myślę o pani/panu Hadai. W liczbie mnogiej - w zależności od wymowy M. lp.: to są państwo Hadowie/Hadaowie, nie ma państwa Hadów/Hadaów, przyglądam się państwu Hadom/Hadaom, widzę państwa Hadów/Hadaów, idę z państwem Hadami/Hadaami, myślę o państwu Hadach/Hadaach.

Agata Hącia

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czwórka dwoi się i troi!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011 12:00
Według najnowszych wyników badań Radio Track SMG/KRC MillwardBrown (styczeń-marzec 2011) w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku CZWÓRKA dwukrotnie zwiększyła swój zasięg oraz prawie trzykrotnie poprawiła swój udział w rynku!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa odsłona Glacy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 12:10
- W pewnym momencie Sweet Noise niejako doszedł - w moim odczuciu - do takiego punktu, po którym czekał na mnie już tylko kompromis i powtarzanie się – mówi Glaca w audycji DJ Pasmo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Szpak zaśpiewał w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 14:02
- Rozpoznają mnie w niektórych miejscach, ale to wciąż nie jest tak, jak bym chciał – mówił o swojej rosnącej popularności Michał Szpak, finalista programu telewizyjnego X-Factor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Red Bull Tourbus

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 11:29
W ramach projektu Red Bull Tourbus na mobilnej scenie, będącej jednocześnie dachem przerobionego autobusu, będzie można usłyszeć młody polski rock!
rozwiń zwiń