Właściwy trening może przywrócić węch?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 12:28
Naukowcy udowodnili, że zmysł powonienia, który słabnie lub zanika podczas procesu starzenia się lub w wyniku choroby, można odzyskać dzięki odpowiednim ćwiczeniom - czytamy w najnowszym numerze "Nature Neuroscience".
Audio

Badania te jednak przeprowadzone zostały na szczurach i dlatego nie do końca mogą być miarodajne w odniesieniu do ludzkiego słuchu.

- Zwierzęta mają bardzo rozwinięty zmysł węchu, należy wiec przypuszczać, że jest on bardzo skomplikowany i czulszy niż u człowieka – mówi Dr Edward Ślążka, laryngolog z Centrum EnelMed.

W odróżnieniu od bodźców wzrokowych i słuchowych, które muszą być przekazane przez wiele połączeń zanim trafią do kory czołowej, w przypadku bodźców węchowych sygnał jest przekazywany natychmiast przez nos do mózgu" - dr Donald Wilson z Uniwersytetu Nowojorskiego. Każdy zapach wywołuje też pewną reakcję elektryczną w mózgu. Jeśli nie rozróżniamy dwóch zapachów, oznacza to, ze aktywizuje się ten sam obszar mózgu, jeśli rozróżniamy – dwa różne obszary.

Badania na szczurach wykazały, że możliwe jest oduczenie się rozróżniania zapachów. – To samo możliwe jest w przypadku ludzi. Można ćwiczyć węch, poprawić go np. w czasie chorób, podczas których dochodzi do jego uszkodzenia – tłumaczy dr Ślążka.

Zaburzenia węchu towarzyszą m.in. chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona, schizofrenii, a także normalnemu procesowi starzenia się. Nie są jasne dokładne przyczyny utraty lub osłabienia tego zmysłu, jednak zespół naukowców kierowany przez dra Wilsona zidentyfikował obszar mózgu, w którym zjawisko to może zachodzić. Co więcej, okazało się, że, odpowiedni trening może odwrócić ten proces.  

A jeśli nawet węch mamy całkiem dobry, tylko przytępiliśmy go, wąchając np. kolejne perfumy w perfumerii, pomoże kawa. Wąchanie tego napoju bowiem neutralizuje zapach i przywraca pierwotne zdolności powonienia.

Więcej na ten temat, a także jak trenować zmysł węchu dowiesz się, słuchając całego materiału reporterskiego Katarzyny Węsierskiej w audycji "W cztery oczy".

(kd)

Czytaj także

Pokaż mi swój nos, a powiem ci, kim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 07:44
Trójwymiarowe skany nosa lepsze od odcisków palców?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co łączy mózg człowieka z ziemniakiem?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 18:20
Pewne białka w komórkach ziemniaka są identyczne z białkami obecnymi w neuronach mózgu ssaków - wykazali polscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie z doktoratem mają specjalne profity

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 16:21
O tym, że studia doktoranckie nie są stratą czasu i otwierają cenne drzwi, tylko trochę później, przekonywali w Czwórce uznani i spełnieni naukowcy w postaci prof. Tomasza Szapiro i dr Piotra Bilskiego.
rozwiń zwiń