Serce jak dzwon, a mózg jak u szachisty

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 12:25
"Szachy są morzem, w którym komar może ugasić pragnienie, a słoń kąpać się" - mówi hinduskie przysłowie. Nic dziwnego, że naukowcy od lat przyglądają się umiejętnościom szachowym. Ich najnowsze badania przynoszą ciekawe wnioski.
Audio

Zależność między szachami a pracą mózgu wzięli ostatnio pod lupę naukowcy z Japonii. Okazało się, że profesjonalni gracze shogi (odpowiednik szachów) używają dwóch obszarów mózgu przy wykonywaniu krytycznych i ostatecznych ruchów, podczas gdy amatorzy posługują się jedynie jedną częścią mózgu.

Mechanizm, który prowadzi do tego, że mózg profesjonalnego szachisty pracuje sprawniej jest ten sam, co w przypadku każdej innej dyscypliny sportowej. - W sportach umysłowych strasznie intensywnie pracuje mózg. Można to porównać z obciążeniami, jakimi poddawane są np. nogi biegacza podczas treningu lub zawodów. Wyniki ostatnich badań pokazują, że mózg, tak samo jak wszystko inne, można wyćwiczyć - wyjaśniła Katarzyna Selwant, psycholog sportowy.

Więcej o stymulującym wpływie szachów na ludzki mózg w materiale reporterskim Błażeja Prośniewskiego z audycji "W cztery oczy".

rk/pg

Zobacz więcej na temat: gra inteligencja Japonia
Czytaj także

Śmieciowe jedzenie spowalnia myślenie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 12:58
Dieta bogata w witaminy i ryby może chronić mózg przed starzeniem się. Natomiast jedzenie typu fast food sprawia, że mózg się kurczy - twierdzą amerykańscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres zaraźliwy jak katar!

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 20:00
Jeśli w pracy, w domu lub w bliskim otoczeniu masz wokół siebie osoby, które narzekają, są marudne i zestresowane - koniecznie się ich wystrzegaj. Możesz się zarazić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O małych i dużych kłopotach związanych z nazwiskami obcymi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 11:29
Jak co tydzień językoznawca Agata Chącia rozwiewa wątpliwości, co i jak poprawnie wymawiać.
rozwiń zwiń