W 2013 roku nasilają się wybuchy na Słońcu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 12:15
Jeszcze sto lat temu wybuchy na Słońcu nie miały dla nas znaczenia. Odkąd cieszymy się elektrycznością, musimy bacznie przyglądać się też tym erupcjom.
Audio
  • Po jakim czasie wybuch na Słońcu dociera do Ziemi i jakie są tego konsekwencje? ("W cztery oczy", Czwórka)
Wybuchy na Słońcu zarejestrowane 15 marca 2013
Wybuchy na Słońcu zarejestrowane 15 marca 2013Foto: Wikipedia/ESA&NASA/SOHO

Wybuchy na Słońcu to zjawisko całkowicie normalne, niezagrażające zwykłym śmiertelnikom. Rozwój techniki i elektryczności sprawił jednak, że zdarzenia ma powierzchni Słońca mogą nam uszkodzić właśnie tę sieć elektryczną. 
- W poprzednich wiekach nie mieliśmy czegoś, co wybuchy słoneczne mogłyby uszkodzić: sieci elektrycznych, energetycznych - mówi Jan Stradowski, szef działu nauka miesięcznika "Focus". - Eksplozja na Słońcu może być bardzo duża. Dociera ona do Ziemi w postaci fali, plazmy czyli rozżarzonego gazu. Ten gaz nie robi nam krzywdy, ale skutek oddziaływania z magnetosferą Ziemi może spowodować, że w naszych sieciach energetycznych pojawi się nagle dużo prądu znikąd - dodaje.
Dziś żadne gospodarstwo domowe nie jest w stanie normalnie funkcjonować bez prądu. Zbyt duża "dostawa" energii może spowodować spalenie instalacji czy sprzętów elektrycznych. 
Słońce ma swój cykl aktywności, niestety nie jest on jeszcze dokładnie zbadany. Szacuje się, że jeden cykl trwa około 11 lat. Rok 2013 jest początkiem nowego cyklu, dlatego naukowcy obserwują więcej wybuchów na jego powierzchni. Naukowcy obserwują wybuchy na Słońcu. Zanim ich efekty będą odczuwalne na Ziemi może minąć od kilku do kilkudziesięciu godzin. To czas na działanie i ostrzeżenia - posłuchaj załączonej audycji "W cztery oczy" i dowiedz się więcej o słonecznych wybuchach.

(pj)

Zobacz więcej na temat: NAUKA słońce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzy nowe planetoidy otrzymały polskie nazwy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 16:51
Trzy krążące w kosmosie planetoidy otrzymały oficjalne nazwy od Międzynarodowej Unii Astronomicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok przestępny... bo 4 minuty robią wielką różnicę

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 13:00
Rok 2012 jest przestępny. To oznacza, że mieliśmy szansę przeżyć w nim o jeden dzień dłużej. Skąd bierze się ten jeden dodatkowy dzień? I dlaczego doliczany jest co cztery lata?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadchodzi apokalipsa? Nie po raz pierwszy...

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 09:24
21 grudnia 2012 roku to według kalendarza Majów data końca świata. Podobnych sensacyjnych doniesień było już w historii ludzkości wiele. Goście "Naukowego zawrotu głowy" uspokajali jednak, że nic nam nie grozi.
rozwiń zwiń