Uchodźcy z Syrii żyją w skrajnej nędzy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 16:50
Podróżnik Andrzej Pałgan wraz z Maciejem Pastwą i z dwoma tonami darów pojechali do Charamnili do Bułgarii, do obozów z syryjskimi uchodźcami. Zapraszamy do wysłuchania reportażu na temat tej wyprawy.
Audio
  • Andrzej Pałgan wraz z Maciejem Pastwą wyruszyli z pomocą syryjskim uchodźcom - reportaż (Czwórka/4 do 4)
  • Michał Borkiewicz opowiada o akcji "Warszawa dla uchodźców z Syrii" i zaprasza by do niej dołączyć (Czwórka/Poranek OnLine)
Uchodźcy z Syrii żyją w skrajnej nędzy
Foto: www.pah.org.pl

W Charmanli, 30 kilometrów od granicy z Turcją, w byłych koszarach wojskowych mieszka ok. 1600 uchodźców, głównie z Syrii, ale są też tam obywatele państw afrykańskich, Afganistanu. Połowa z nich to dzieci. Warunki w obozie są katastrofalne: ludzie mieszkają w niedogrzanych budynkach, hale są przedzielone przepierzeniami z materiału. Mimo zimna (nocą temperatury spadają poniżej zera) część uchodźców wciąż mieszka w namiotach. 
- Na pomysł wyprawy wpadł mój przyjaciel Maciej Pastwa, którego poznałem kilka lat temu w Wenezueli - opowiada w "4 do 4" Andrzej Pałgan. - Akcja była przeprowadzona całkowicie za jego pieniądze, ja dołączyłem do niej w ostatniej chwili.
Maciej i Andrzej nie mieli żadnych problemów z dostaniem się na teren obozu. Bezpośrednio, bez żadnych podejrzanych pośredników, rozdali dary. Potrzeby są ogromne. Dlatego zdecydowali się pojechać ponownie i teraz wraz z Michałem Borkiewiczem prowadzą zbiórkę darów.

W Czwórce w "Poranku OnLine" Michał Borkiewicz opowiada o akcji "Warszawa dla uchodźców z Syrii" i zaprasza by do niej dołączyć - posłuchaj.
(ac)

Czytaj także

Polacy pomogli w walce o prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 13:20
Na świecie setki tysięcy ludzi cierpi z powodu nieprzestrzegania praw człowieka. W ich obronie po raz dwunasty już odbył się Maraton Pisania Listów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dżentelmeni znów na pomoc potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:48
Olivier Janiak po raz kolejny zmobilizował znajome gwiazdy kina i muzyki do projektu charatytawnego "Kalendarz Dżentelmeni". - Kalendarz jest piękny nie tylko zdjęciami, ale też formatem, nie wstyd go powiesić w żadnym pomieszczeniu - zapewnia w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Migranta: Złote Wachlarze dla zwolenników migracji

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 11:00
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Migranta. Z tej okazji osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniły się do wspierania integracji migrantów w Polsce po raz pierwszy w historii zostaną nagrodzone Złotymi Wachlarzami.
rozwiń zwiń