Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
Audio
  • Oto powody, dla których warto spędzić wakacje w Chorwacji (Czwórka/4 do 4)
Chorwacka wyspa Hvar
Chorwacka wyspa HvarFoto: wikipedia.org/Vid Pogačnik

- W Chorwacji zakochałam się jeszcze kiedy istniała Jugosławia. Pojechałam na wycieczkę, trafiłam na wyspę Hvar i przeżyłam tak silne wzruszenie, że wiedziałam, że często będę tam wracać - opowiada Beata Przybyszewska-Kujawa z Towarzystwa Polsko-Chorwackiego. - Miłość trwa do dziś, w tej chwili udało mi się już zwiedzić niemal cały kraj, ale zakochiwałam się w nim "po kawałku". A wszystko zaczęło się od wysp.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na ziemi >>>

Chorwacja ma ich ponad 1400, a każda stanowi inna turystyczną atrakcję. Na Rab znajdziemy piękne zatoki i plaże nudystów, na Pag przetańczymy całą noc, zaś pobyt na Hvar to okazja, żeby spotkać się z tamtejszą historią i zabytkami.

Zagrzeb - miasto ajwaru i niebieskich tramwajów >>>

- Długo by można wymieniać zalety tych miejsc, ale na pewno to, co przede wszystkim rzuca się w oczy, to niewiarygodnie czyste morze, z widocznością nawet do 30 metrów. Ma ono działanie prozdrowotne, wystarczy nad Adriatykiem spędzić dwa tygodnie i wraca się do domu w zupełnie innym stanie - przekonuje rozmówczyni Kuby Kukli. - Do tego przyroda: sosny śródziemnomorskie, pinie, lawenda. Powietrze w Chorwacji ma niepowtarzalny zapach. Nie znajdziemy go nigdzie indziej w świecie.

Uroki Chorwacji najszybciej docenisz poza sezonem >>>

Obok natury Chorwacja ma też fasynującą kulturę oraz przyjaźnie nastawionych do turystów mieszkańców. - Chorwaci bardza lubią Polaków, jak tylko przyjeżdżają nasi rodacy, od razu są goszczeni po królewsku - mówi gość "4 do 4". - Wino, dobra rakija, figi, oliwki i przysmaki lokalnej kuchni - to wszystko sprawia, że biesiady u Chorwatów trwają do białego rana. I warto, choć raz w życiu, w takiej uczcie wziąć udział.

(kul/ac)

Czytaj także

Albania - kraj gór, mórz i... niezwykłych przysmaków

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 18:08
Albania to kraj, który turyści dopiero odkrywają. Podobnie z tamtejszą kuchnią. Niewielu zna bowiem smak byrka, niezwykle popularnego ciasta, nadziewanego mięsem, szpinakiem, bądź serem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musaka na Cykladach

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 18:10
- Moje dzieci pytają się gdzie jedziemy na wakacje? Mówię, że do Grecji. "Znowu do Grecji?" narzekają. Jak będziecie znać wszystkie greckie wyspy to wtedy pojedziemy gdzieś indziej – obiecuje Teo Vafidis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chaczapuri - perła gruzińskiej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 12:00
W zależności od regionu kraju ten placek zapiekany z serem ma różne kształty, trochę inaczej się go także przygotowuje. Oto tajemnica przyrządzania tego przysmaku.
rozwiń zwiń