Gruzja, Ukraina, Azerbejdżan - raj dla narciarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 16:57
W pięciu polskich województwach zaczęły się właśnie ferie zimowe. Gdzie wybrać się na narty? Do Szczyrku, Zakopanego, do Czech, bądź na Słowację? A może warto zdecydować się na mniej oczywisty kierunek, na przykład Ukrainę?
Audio
  • Bartosz Mendyk o urokach tras narciarskich w Gruzji i Azerbejdżanie (Czwórka/4 do 4)
  • Dlaczego warto spędzić ferie zimowe na Ukrainie? (Czwórka/4 do 4)
Tanie szusowanie możliwe jest również za granicą
Tanie szusowanie możliwe jest również za granicąFoto: Glow Images/East News

Jednym z miejsc, które czeka tam na narciarzy jest miejscowość Bukovel, znajdująca się nieopodal granicy polsko-ukraińskiej. - Startujący z bazy narciarze mają tam do dyspozycji ok. 50 km tras zjazdowych - opowiada Taras Matiora, miłośnik białego szaleństwa. - Większość jest teraz ośnieżona. A kolejki były właściwie tylko w Nowym Roku i na początku stycznia.

Jak przyznaje ekspert, zdaniem wielu, w Bukovel tasy są trudniejsze niż po polskiej stronie granicy, na przykład w Zakopanem. - Zjazdy są ostre, jest dużo wąskich przesmyków, ostro zakręconych miejsc. Trzeba uważać - mówi Matiora.

Czytaj także: Wschód - kierunek dla narciarzy i snowboardzistów <<<

Na tych, którzy oprócz białego szaleństwa lubią także podróże, czekają odległe stoki w Azerbejdżanie i Gruzji. - Całe Zakaukazie to świetny rejon do jazdy na nartach. Góry są tam wysokie, a niewiele jest ustępów skalnych, które utrudniałyby zjazdy - opowiada Bartosz Mendyk, podróżnik i narciarz . - Poza tym przygotowano tam trasy o bardzo różnym poziomie zaawansowania.

Bartosz
Bartosz Mendyk i Kuba Kukla w Czwórce

Wybierając ten kierunek, warto zawczasu przygotować sobie nie tylko plan podróży, ale także zabukować miejsce w konkretnym hotelu. - Ceny są tam bardzo różne - przestrzega Mendyk. - Z jednej strony mamy 5-gwiazdkowe hotele z lądowiskami dla helikopterów, a z drugiej, niewielkie domki studenckie, właściwie na każdą kieszeń.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

Jedną z niewątpliwych atrakcji w Azerbejdżanie jest miejscowość Hinalug. - Jadąc tam możemy odnieść wrażenie, że znajdujemy się w Tybecie - opowiada gość "4 do 4" . - Miasteczko właściwie wykute jest w skale, rozpościera się z niego imponujący widok na okoliczne góry. Warto to zobaczyć.

(kd/pj)

Czytaj także

Gryzonia w Szwajcarii: raj dla narciarzy i... miłośników kolei

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 08:00
Gryzonia to najdalej wysunięty na wschód i największy z 26 szwajcarskich kantonów. Przepięknie zlokalizowany na pograniczu Włoch, Austrii i Lichtensteinu, oferuje turystom moc atrakcji. - To tam narodziła się m.in. szwajcarska turystyka zimowa - mówi w Czwórce Adrianna Czupryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chicago - miasto z czarnym charakterem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:00
Część mieszkańców tego miasta już jest nieśmiertelna. Ich historie zostały uwiecznione na taśmach filmowych, na kartach powieści, w komiksach, serialach i grach komputerowych. Zapraszamy w podróż po Chicago śladami słynnych czarnych charakterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Atlas wysp odległych", czyli Judith Schalansky podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:00
Jeśli wydaje Ci się, że atlas geograficzny nie ma nic wspólnego z poezją, koniecznie sięgnij po książkę Judith Schalansky. "Atlas wysp odległych" to wysmakowany album, w którym literatura łączy się z kartografią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń