Umeå - stolica kultury, która dopiero zaczyna rozkwitać

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 17:00
- To jedno z miast, których nawet nie ma na niektórych mapach - mówi Michał Cessanis, sekretarz redakcji "National Geographic Traveler". - Nie jest łatwo tam dotrzeć, ale zdecydowanie warto.
Audio
  • Jak wygląda życie w miasteczku Umeå? - rozmowa z Michałem Cessanisem (Czwórka/4 do 4)
Panorama miasta Ume
Panorama miasta UmeåFoto: wikimedia.commons/fot. Mikael Lindmark

Umeå to miasteczko w północnej części Szwecji. Choć zamieszkuje je niewiele ponad 75 tys. osób i tak jest jedną z największych miejscowości w rejonie. W tym roku to właśnie Umeå wybrana została na Europejską Stolicę Kultury. Drugim miastem, które nosi ten tytuł jest Ryga, stolica Łotwy.

Dotarcie do Umeå wcale nie jest takie proste. - Gdybym chciał dolecieć tam samolotem z Polski, czekałaby mnie 17-godzinna podróż z dwoma przesiadkami - opowiada Cessanis. - A to przecież też jest Europa.

Jak przyznaje gość "4 do 4", to specyficzne miasto. - Które potrzebuje promocji - mówi ekspert. - Pierwsze wrażenie, które odnosi się po przybyciu, jest zresztą zupełnie mylne. Wcale nie jest tam spokojnie, to tylko pozory. Połowa mieszkańców to studenci, więc miejscowość ta tętni życiem.

Czytaj także: Polki najlepiej promują szwadzkie miasto <<<

Uniwersytet
Uniwersytet w Umeå/
wikimedia.commons/fot.Arild Vågen

Mieści się tam nie tylko ogromny uniwersytet, ale także bardzo prestiżowa Szkoła Designu.

- Dzięki temu w Umeå jest mnóstwo uliczek, na których kupić można wyjątkowe rękodzieła tamtejszych artystów - przyznaje Cessanis. - To także najprawdopodobniej był jeden z argumentów, dzięki którym temu miastu udało się uzyskać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Kolejnym był z pewnością także dorobek wybitnego pisarza Stiega Larssona, który stamtąd właśnie pochodził.

Dzięki temu tytułowi zresztą Umeå zaczęła rozkwitać. Jak przyznaje gość Czwórki, pojawia się tam ostatnio wiele rzeczy, o których mieszkańcy dotychczas mogli tylko pomarzyć. - Od hali przylotów na tamtejszym lotnisku, aż po przeróżne ośrodki kulturalne, m.in. jedno z największych na świecie muzeów gitar - mówi Cessanis.

(kd/ag)

Czytaj także

Neony są jak kolory... działają mocniej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 11:44
- Zorientowałem się, że we Wrocławiu już nie oślepiają mnie neony. Jest ich coraz mniej. Zacząłem więc szukać tych, które jeszcze pozostały, żeby je uratować - mówi Tomasz Kosmalski, kolekcjoner neonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryga - Europejska Stolica Kultury 2014 z nową walutą

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 08:00
Od 1 stycznia Ryga będzie jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury. Jej mieszkańców z nowym rokiem czeka też zmiana waluty - Łotwa dołącza do strefy euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Muszyński - kronikarz i piewca polskiej prowincji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 14:30
- Związek z prowincją to dla pisarza wygrany los na loterii. Źródło inspiracji i perspektywa, z której więcej widać - uważa Andrzej Muszyński, autor zbioru opowiadań "Miedza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Zielke: kryminały są coraz lepsze

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:00
W księgarniach można już kupić najnowszą powieść Mariusza Zielke "EasyLog". - Taki był mój cel, żeby ta książka przyciągała uwagę i była pozycją mocną, żeby ze strony na stronę fabuła się rozwijała i czytelnik miał poczucie uczestniczenia w tej akcji - opowiada pisarz.
rozwiń zwiń