Patagonia - ziemia prawdziwie ognista

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 12:00
Patagonia to region Argentyny, do którego turyści rzadko docierają. - To właściwie pustkowie, step. Na tej ogromnej przestrzeni właściwie niewiele jest ludzkich siedlisk - mówi w Czwórce Marcin Złomski.
Audio
  • Co i dlaczego warto zobaczyć, będąc w Patagonii - rozmowa z Marcinem Złomskim (Czwórka/4 do 4)
  • Tajemnice Jaskini Dłoni - materiał reporterski (Czwórka/4 do 4)
Patagonia, widok na Tierra del Fuego
Patagonia, widok na Tierra del FuegoFoto: wikimedia.commons/fot. Ville Miettinen

Mimo to, jak przyznaje ekspert, warto się tam wybrać. - Przede wszystkim dla And, które są piękne i po których można się wspinać. Ale przede wszystkim można nacieszyć się izolacją od reszty świata, znaleźć się w ciszy, bez towarzystwa innych ludzi - mówi Marcin Złomski z portalu zorientowani.pl . - To cenna wartość dodana.

Część Patagonii nazywana jest Ziemią Ognistą i jak mówi gość "4 do 4", nie dzieje się to bez przyczyny. - To archipelag wysp, położonych na południe od kontynentu amerykańskiego - mówi Złomski. - Gdy w 1520 roku członkowie wyprawy Magellana odkryli to miejsce, po prostu płonęły tam ogniska Indian. Tych, którzy dziś chcą dostać się tam ze stałego lądu, czeka przeprawa promem.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

Patagonia,
Patagonia, masyw Fitzroy/fot.wikimedia.commons/fot.Almonroth

Warto jednak zatrzymać się także w samej Patagonii, bo zarówno miłośnicy ekstremalnych wypraw, jak i relaksu, znajdą tam coś dla siebie. - Przede wszystkim warto pochodzić po górach, bowiem znajduje się tam wiele słynnych szlaków trekkingowych - mówi Złomski. - Przez park Los Glaciares można dostać się na przykład pod legendarne szczyty Fitzroy lub Cerro Torre. Ci, którzy nie lubią zgiełku, powinni udać się do parku narodowego Perito Moreno, w którym przez kilka dni można nie spotkać ani jednej żywej duszy.

Jaskinia
Jaskinia Dłoni/fot.wikimedia/Mariano

Miejscem, które przyciąga turystów jak magnes, a także jednym z najstarszych punktów archeologicznych w Argentynie, jest Jaskinia Dłoni. Naścienne malowidła, które się tam znajdują, powstały ok. 9-13 tys. lat temu. Ciekawostką jest, że przedstawiają one głównie odbicia lewych rąk.

- Malowideł jest ponad 800. Są kolorowe i zgromadzone na niewielkiej powierzchni, więc częściowo na siebie nachodzą, tworząc mozaikę - opowiada Wojciech Marzec, organizator wypraw przygodowych . - Oprócz dłoni przedstawione zostały tam wizerunki zwierząt. Pozostawili je Indianie Tehuelches, zamieszkujący ten rejon Patagonii dawno temu.

I choć w Patagonii są miejsca, w których turystów jest wielu, jak przyznaje Marcin Złomski, w porównaniu do tłoku na włoskich plażach "to jest nic". By dowiedzieć się więcej o niezwykłym regionie, jakim jest Patagonia, zapraszamy do wysłuchania rozmowy z audycji "4 do 4" .

(kd, pg)

Czytaj także

Karnawał dookoła świata: Chiny, Wietnam i Wenecja

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 13:00
U nas karnawał trwa. Tymczasem są miejsca na świecie, gdzie jeszcze nie powitano Nowego Roku. W cyklu "Festiwale Świata" zabieramy Was do Wietnamu i Chin oraz na bal maskowy do Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maroko zimą - zamień śnieg na piach pustyni

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 18:20
- Maroko zimą wydaje się pomysłem niezwykłym - mówi Julia Starońska, podróżniczka. - Okazuje się jednak, że od polskiego śniegu warto uciec na ciepłą pustynię.
rozwiń zwiń