X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chcesz założyć własną firmę? Musisz mieć pasję i entuzjazm

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Często słyszymy: nie masz pracy, załóż własny biznes. Niby nic prostszego, okazuje się jednak, że ci, którzy zastosowali się do tej rady, nierzadko na tym tracą. Firma upada, a młodzi biznesmeni zostają z niczym. - Trzeba mieć cele, a gdy coś nie wychodzi, zagryzać zęby i próbować dalej - mówi przedsiębiorca Tomasz Wiśniewski.
Audio
  • Tomasz Wiśniewski i Grzegorz Błachnio o tym, jak założyć własną firmę, czego unikać, jakich błędów nie popełniać, by przetrwać na rynku (Czwórka/4 do 4)
  • Dlaczego firmy młodych przedsiębiorców upadają? - sonda (Czwórka/4 do 4)
Chcesz założyć własną firmę? Musisz mieć pasję i entuzjazm
Foto: East News/Glow Images

W Polsce 90 proc. firm upada w ciągu 2 pierwszych lat działalności - wynika z badań. - Młodzi nie mają ciekawych pomysłów na biznes, a poza tym boją się samodzielności - tłumaczy jeden z słuchaczy Czwórki. - Nowe firmy na rynku zabijają ZUS, podatki i biurokracja - wtóruje mu inny.

Do przechodzenia "na swoje" zachęca mimo wszystko Tomasz Wiśniewski, przedsiębiorca, autor bloga rzucamprace.pl. - Ale po tym, jak rzuci się pracę, trzeba wziąć się na poważnie do roboty - mówi gość Czwórki. - Decyzja o założeniu własnej działalności musi być przemyślana, trzeba się do niej dobrze przygotować. Sam zastanawiałem się, jak to zrobić, będąc na etacie przez 10 lat. A potem się zdecydowałem.

Czytaj także: Recepta na udany biznes? Po pierwsze: nie poddawaj się <<<

Jak przyznaje ekspert, zakładanie własnej firmy i generowanie zysków nie może być wyłącznie "marzeniem", musi stać się "konkretnym celem", który chcemy osiągnąć. - Widzimy na polskim rynku grupę sporych firm, które nie są jeszcze korporacjami, ale już liczą się w kraju i za granicą - dodaje Grzegorz Błachnio, analityk Euler Hermes. - Powstały kilkanaście lat temu, gdy koniunktura była bardziej sprzyjająca, ale ich właściciele, rozkręcając je wówczas, też ryzykowali. Wielu upadło, ale wielu też doszło do poważnych pieniędzy. Warto więc ryzykować.

Grzegorz
Grzegorz Błachnio i Tomasz Wiśniewski w Czwórce

Zdaniem Błachnio nie tylko w Polsce wielu ludziom się nie udaje. - W USA czy Wielkiej Brytanii też. Po prostu nie wolno się poddawać - mówi gość "4 do 4". - Jeśli coś nam nie wyjdzie, kontrahent nie zapłaci, coś się posypie, będziemy mieli po prostu nowe doświadczenia, będziemy bogatsi o pewną wiedzę. Następnym razem pójdzie nam lepiej.

Zdaniem gości Czwórki, młodym przedsiębiorcom w Polsce nie brakuje entuzjazmu do prowadzenia biznesu. - Ci ludzie to właśnie najczęściej pasjonaci. Gdy coś im nie wychodzi, zagryzają zęby i "jadą" dalej - mówi Wiśniewski.

(kd/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na wiecznych piórach i starej whisky zarobisz krocie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 16:25
Lokaty, obligacje, fundusze i giełda. Sposobów, dzięki którym można powiększyć swój majątek jest na tyle dużo, że każdy może wybrać coś dla siebie. Pytanie tylko czym się kierować, żeby zyskać jak najwięcej niewiele przy tym ryzykując.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć własny bisnes? Dostaniesz na to pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 16:19
60 tys. zł zastrzyku gotówki w formie pożyczki na własny biznes - to podstawowe założenie programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mentorki i ich mentees, czyli kobiety w biznesie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 15:15
Są kobiety, które osiągnęły w biznesie bardzo wiele: prowadzą swoje firmy, wchodzą w spółki, potrafią zarabiać pieniądze. Teraz chcą dzielić się wiedzą z młodszymi, mniej doświadczonymi koleżankami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarobki kobiet i mężczyzn - wciąż są duże różnice

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 14:26
Co czwarta kobieta we Francji zarabia więcej od swojego partnera. Istnieją także spore różnice w wysokości pensji kobiet i mężczyzn. Jak to jest w Polsce? O tym w piątkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń